Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Bezpłatne badania okulistyczne z okazji Światowego Tygodnia Jaskry

Iwona Krzywda
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Maciej Gapinski
W dniach 10-16 marca odbędzie się ogólnopolska akcja bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku jaskry. Z darmowej diagnostyki bez skierowania będzie można skorzystać w trzech krakowskich gabinetach.

Inicjatorem akcji jest Polskie Towarzystwo Okulistyczne i Polski Związek Niewidomych. Przesiewowe badania mają pomóc we wczesnym wykryciu jaskry, której późne diagnozowanie to druga najczęstsza przyczyna ślepoty w krajach rozwiniętych.

- W Polsce na jaskrę choruje około milion osób. Szacuje się, że tylko połowa z nich została zdiagnozowana. Powodem jest niska świadomość społeczna i brak wyraźnych objawów choroby np. bólowych. Aż w 90 proc. przypadków jaskra przebiega bez widocznych dolegliwości, dlatego kluczowe stają się regularne badania wzroku. Około 70 proc. przypadków jaskry jest wykrywana zbyt późno, by uratować widzenie, nawet przy intensywnym leczeniu. Dzięki badaniom mamy szansę wykryć chorobę na jej wczesnym etapie i zapobiec jej nieodwracalnym konsekwencjom w tym ślepocie – podkreśla prof. Iwona Grabska-Liberek, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

Jaskra ciągle jest uważana za schorzenie dotyczące głównie osób w podeszłym wieku. W rzeczywistości może pojawić się na każdym etapie życia – nawet u dzieci i młodzieży. Na zachorowanie zdecydowanie bardziej narażone są osoby, u których w rodzinie zdarzały się przypadki tej choroby. Do grupy szczególnego ryzyka należą też palacze oraz osoby powyżej 35. roku życia, z niskim ciśnieniem tętniczym, cierpiące na krótkowzroczność, migrenowe bóle głowy czy chorujące na przewlekłe schorzenia, takie jak miażdżyca i cukrzyca. We wszystkich przypadkach kluczowa jest wizyta u specjalisty, gdy tylko dostrzeże się pierwsze, niepokojące objawy.

Światowy Tydzień Jaskry ma być okazją, by edukować o tym schorzeniu i wyłapać osoby, u których choroba już zaczęła się rozwijać. W tegorocznej edycji towarzyszącej mu akcji badań przesiewowych bierze udział 65 różnych placówek medycznych z całego kraju. Diagnostyka obejmuje badanie dna oka, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego i grubości rogówki oraz wywiad z pacjentem, który nie korzystał z wizyty u okulisty przynajmniej rok i u którego wcześniej nie zdiagnozowano tej choroby.

W Krakowie z bezpłatnych badań będzie można skorzystać w trzech placówkach: Szpitalu Uniwersyteckim (ul. Kopernika 38), Centrum Medycznym Dietla 19 (ul. Dietla 19/3) oraz Vidium Medica (ul. Kluczborska 17/6). Obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Szczegóły są dostępne na stronie www.tydzienjaskry.pl

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Co zabija Polaków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski