MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Bezpłatne programy dla seniorów cieszą się powodzeniem. Na wizytę „ złotej rączki” trzeba jednak poczekać ponad miesiąc

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Z każdym rokiem w Krakowie przybywa seniorów
Z każdym rokiem w Krakowie przybywa seniorów Marcin Banasik
Na Pogram Aktywności Społecznej i Integracji Osób Starszych w Krakowie przeznaczono 8,8 mln zł. Wbrew temu, że seniorzy mogą tu liczyć na naprawdę bogatą ofertę, a w niej m. in. na wsparcie asystenta, wizytę u podologa czy też pomoc złotej rączki, to najpierw muszą swoje odczekać w kolejkach. Dla przykładu by poprosić złotą rączkę o pomoc przed świętami, trzeba zapisać się na listę nawet 1,5 miesiąca wcześniej. Tylko w 2022 r. 617 osób skorzystało z pomocy złotej rączki, 119 odwiedziło podologa, a 284 osoby były wspierane przez asystenta w codziennych czynnościach. Tymczasem z roku na rok liczba emerytów wzrasta, a wraz nimi i potrzeby.

Seniorzy stanowią jedną trzecią stałych mieszkańców Krakowa i według prognoz udział osób starszych w populacji miasta będzie systematycznie wzrastał. Świadczy o tym chociażby rosnąca liczba emerytów w Małopolsce, których aktualnie jest ponad 613 tysięcy. W samym Krakowie emeryturę aktualnie pobiera ponad 234 tys. osób. Dla porównania w 2015 roku Oddział ZUS w Krakowie odnotował ok. 189 tys. wypłacanych emerytur, a w 2020r. - 222 tys.

Jak informuje Anna Szaniawska, regionalny rzecznik prasowy ZUS również i w innych oddziałach w Małopolsce liczba emerytów cały czas rośnie. Przykładowo w Oddziale ZUS w Nowym Sączu w 2015 r. liczba emerytów sięgała 128,6 tys., w 2020 r. - 137,5, a w ubiegłym roku - 139 tys. Tarnów z kolei w 2015 r. odnotował 62 tys. emerytów, w 2020 r. - 74,5 tys, a w 2022 r. - 77,7 tys.

W każdym z oddziałów ZUS w Małopolsce odnotowano także rekordowe kwoty wypłacanych emerytur. W Krakowie dla przykładu jest to kwota ok 24,4 tys. zł. Nieco niższa kwota, lecz nadal bardzo wysoka to ponad 21 tys. zł w Chrzanowie. Jednak tak duże sumy to sporadyczne przypadki.

Według danych ZUS, średnia miesięczna emerytura w Krakowie to kwota ok. 3,2 tys. zł. Rosnące koszty żywności, czy też lekarstw powodują, że mieszkańcy nie mają możliwość by myśleć o dodatkowych aktywnościach społecznych. Dlatego też, z roku na rok seniorzy coraz częściej decydując się na udział w miejskich programach, które są do nich skierowane. Rosnąca liczba seniorów to również większa potrzeba świadczenia dla nich wsparcia.

Jak dowiadujemy się z krakowskiego magistratu, na Program Aktywności Społecznej i Integracji Osób Starszych (PASIOS) miasto przeznaczyło 8,8 mln zł. W ramach programu m.in. starsi mieszkańcy Krakowa mogą skorzystać z bezpłatnej wizyty u podologa, wsparcia asystenta, a także pomocy złotej rączki. Jednak każda z tych rzeczy wymaga wcześniejszego wpisania się na listę i oczekiwania na swoją kolej.

Nawet miesiąc czekania w kolejce

- Docierają do nas informacje, że wiele z tych programów już dziś obciążone jest dużymi kolejkami, a czas oczekiwania na wspomniane wsparcie to minimum kilka miesięcy - piszą w interpelacji do prezydenta Krakowa, radni Rafał Komarewicz i Sławomir Pietrzyk

Tym samym radni apelują do prezydenta by rozszerzyć i zwiększyć fundusze na programy dla seniorów.

- W połowie marca próbowałam się umówić na wizytę u podologa w ramach bezpłatnego miejskiego programu. Uzyskałam informację, że na obecny moment jest duże zainteresowanie i nie ma terminów do końca kwietnia. Dopiero od początku maja ruszą nowe zapisy - mówi pani Wanda seniorka z Nowej Huty.

Joanna Dubiel z biura prasowego UMK tłumaczy - Niektóre programy pomocowe realizowane w ramach PASIOS wymagają zapisów. Aby skorzystać ze wsparcia asystenta obowiązuje lista rezerwowa, podologa czy złotej rączki - około miesiąca, a przed świętami do półtorej miesiąca. Przedstawicielka krakowskiego magistratu dodaje także, że Złota Rączka nie realizuje usług wymagających natychmiastowej interwencji.

Jedyna opcja, z której seniorzy mogą skorzystać bez stania w kolejkach, to meleksy na cmentarzach. W wyznaczone dni, podczas wizyty na cmentarzu starsi mieszkańcy Krakowa, mogą poprosić o darmowy przejazd we wskazane miejsce cmentarza. Na wcześniej wskazane usługi wymagane są zapisy.

PASIOS jest skierowany do mieszkańców i mieszkanek Gminy Miejskiej Kraków, którzy osiągnęli wiek 60 lat.

- Jego celem jest poprawa jakości i poziomu życia tej grupy społecznej poprzez promowanie aktywności osób starszych, dbałości o stan zdrowia, edukacji oraz integracji międzypokoleniowej - informuje krakowski magistrat.

Program cieszy się dużą popularnością wśród seniorów. Tylko w 2022 r. 617 osób skorzystało z pomocy złotej rączki, 119 odwiedziło podologa, a 284 osoby były wspierane przez asystenta.

Program wsparcia Krakowski Senior 80+

W ubiegłym roku zgłosiła się do nas opiekunka 103-letniej pani Wandy. Kobieta próbowała wówczas znaleźć dla seniorki transport medyczny na wizytę u lekarza kardiologa, tym samym prosząc nas o pomoc, w jaki sposób można to rozwiązać. Ta sprawa skończyła się w ten sposób, że staruszka czekała na transport kilka godzin, a później na plecach musiał ją znosić po schodach członek rodziny. Po prostu zabrakło profesjonalnej pomocy ze strony miasta. Kobieta wówczas zwracała uwagę, że seniorzy nie zawsze mogą liczyć na wsparcie rodziny czy znajomych w codziennych czynnościach.

Na nasz apel zareagowali krakowscy radni, którzy przygotowali rezolucje w sprawie wprowadzenia na terenie Gminy Miejskiej Kraków programu wsparcia Krakowski Senior 80+. Program zakładał otoczenie większą systemową opieką osób powyżej 80 lat, ponieważ aktualnie "programy pomocowe nie skupiają się do końca na problemach, z którymi boryka się każdego dnia najstarsza grupa mieszkańców".

- Władze Krakowa powinny docenić ich wiek i pomóc w niektórych sprawach. Wiem, że miasto dofinansowuje seniorom zajęcia taneczne, wokalne, rekreacyjne, ale to nie jest potrzebne stulatkom – mówiła nam w ubiegłym roku opiekunka seniorki.

Na początku września 2022 r. jednak prezydent miasta wydał negatywną opinię w sprawie projektu rezolucji tłumacząc, że zasady działania nowego programu dublowałyby się z już istniejącym programem i wsparciem, które jest organizowane i na bieżąco poszerzane.

Spadek liczby miejsc na rynku pracy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski