Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Bicz na reklamy. Mniej stref, więcej ograniczeń

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Czy dzięki nowym przepisom uda się odzyskać utracony krajobraz?
Czy dzięki nowym przepisom uda się odzyskać utracony krajobraz? Anna Kaczmarz / Dziennik Polski /Polska Press
Uchwalenie nowych przepisów przewidywane jest po wakacjach. Na dostosowanie tablic i urządzeń reklamowych do wymogów zawartych w uchwale byłyby dwa lata

Od dziś możemy się zapoznawać z ponownie wyłożonym do wglądu projektem uchwały, która ma w Krakowie uporządkować kwestię reklam, obiektów małej architektury oraz ogrodzeń. Nową wersję proponowanych przepisów urzędnicy opracowali zgodnie z tymi uwagami mieszkańców i przedsiębiorców do pierwotnego projektu, które władze miasta uwzględniły.

Efektem jednej z tych korekt jest zmiana przebiegu granic i zmniejszenie liczby stref krajobrazowych (do trzech, w tym jednej z trzema podobszarami), na jakie podzielono miasto.

- Wcześniej inne zasady były zakładane dla osiedli blokowych, a inne, ostrzejsze, dla zabudowy bliżej centrum. Ale mieszkańcy uznali, że obostrzenia powinny być tu i tu jednakowe i iść w kierunku bardziej restrykcyjnym - wyjaśnia Elżbieta Koterba, wiceprezydent Krakowa ds. rozwoju miasta.

Co do nośników reklamowych ustalono, że reklamy (w tym szyldy) należy umieszczać w poziomie parteru, a tylko w ściśle określonych przypadkach dopuszczono możliwość innego umieszczenia ich na elewacji. Dokładnie określona została maksymalna łączna powierzchnia, jaką mogą zająć szyldy - w zależności od strefy przykrywałyby one od 10 do 25 proc. elewacji frontowej parteru. Pojawił się też zamknięty katalog wolnostojących nośników reklamowych. Uchwała zakaże umieszczania w Krakowie murali reklamowych.

Na obszarze Starego Miasta dopuszczono możliwość stawiania reklam związanych z organizacją przedsięwzięć plenerowych, o wysokości do 3,5 m. W ścisłym centrum nie pojawią się już natomiast tzw. cuby, czyli banery na sześciennych konstrukcjach o wysokości ok. 6 m.

Co do ogrodzeń, projekt uchwały przewiduje możliwość otaczania nimi domów jednorodzinnych. Zakazane ma być ustawianie płotów na nieruchomości z budynkami wielorodzinnymi - z wyjątkiem ogrodzenia ogródka przydomowego.

Z projektem tzw. uchwały krajobrazowej można się zapoznawać do 9 maja w Biurze Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta (ul. Józefa Sarego 4), w godzinach pracy biura oraz dodatkowo w poniedziałki do godziny 18. Ponadto projekt jest dostępny na stronie internetowej: www.bip.krakow.pl.

Dyskusja publiczna nad rozwiązaniami przyjętymi w projekcie odbędzie się 24 kwietnia w Sali Lea w magistracie (pl. Wszystkich Świętych 3-4), początek o godz. 17.30. Uwagi do projektu uchwały można składać do 23 maja.

Uchwalenie nowych przepisów, fundujących wreszcie Krakowowi porządki w przestrzeni, władze miasta przewidują po wakacjach. W projekcie uchwały założono, że wejdzie ona w życie 1 stycznia 2019 r.

Tablice i urządzenia reklamowe istniejące w dniu wejścia w życie uchwały trzeba będzie dostosować do zawartych w niej zakazów, zasad i warunków w ciągu dwóch lat. W projekcie uchwały zapisano, że nie będą wymagały dostosowania do nowych przepisów istniejące już obiekty małej architektury. Również zwolnione z obowiązku dostosowania do nowych zasad mają być te ogrodzenia, które powstały legalnie przed wejściem w życie tej uchwały.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski