Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków bije kolejny rekord. Mimo że mnóstwo ludzi pracuje i będzie pracować zdalnie, w mieście przybywa biurowców. Coraz więcej stoi pustych

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Joanna Urbaniec / Polska Press
Mimo trwającej od marca pandemii, za sprawą której dziesiątki tysięcy krakowian przeszło do pracy zdalnej, w pierwszym półroczu 2020 roku Kraków umocnił pozycję lidera na regionalnym rynku biurowców w Polsce. W całym kraju przybyło w tym czasie 176 tys. nowej powierzchni biurowej, z czego najwięcej – 69 tys. - właśnie w stolicy Małopolski. Blisko połowę wynajęła branża informatyczna, która w epoce koronawirusa zwiększa dochody, ale też zmienia sposób funkcjonowania. Wyraźna jest w niej tendencja do utrwalania pracy zdalnej i elastycznej (zdalnej łączonej z biurową). M.in. dlatego coraz więcej biur stoi pustych. Tymczasem do końca roku ich powierzchnia ma się powiększyć o kolejne 268 tys. m kw., z czego lwia część przypadnie znów na Kraków…

FLESZ - Będzie powrót kwarantanny i ograniczeń?

Wedle najnowszego raportu „Rynek powierzchni biurowych w miastach regionalnych”, przygotowanego przez CBRE, największą na świecie firmę doradczą i inwestycyjną w sektorze nieruchomości komercyjnych, w pierwszej połowie roku w stolicach regionów w całej Polsce zostały podpisane umowy na rekordowe 335 tys. mkw. powierzchni.

Choć przez wiele tygodni 2,5 mln Polaków pracowało zdalnie, ze swoich domów, inwestorzy w regionach oddali do użytku aż 15 nowych biurowców, za sprawą których przybyło niemal 176 tys. mkw. przestrzeni. Najwięcej w Krakowie, który umacnia pozycję lidera. O ile epidemia nie opóźni realizacji projektów, do końca roku w regionach powinno przybyć 268 tys. mkw. biur.

Popyt duży z powodu… kryzysu. Dominują renegocjacje czynszów

- W pierwszym półroczu odnotowaliśmy historycznie najwyższy popyt na powierzchnię biurową na rynkach regionalnych - mówi Kamil Tyszkiewicz, dyrektor regionalny w Dziale Wynajmu Powierzchni Biurowych w CBRE. I wyjaśnia, że głównym powodem nie jest wcale, jak wcześniej, dynamiczny rozwój polskiej gospodarki, lecz – koronakryzys, który uderzył w finanse i sposób funkcjonowania wielu firm. Zmusiło to przedsiębiorców do renegocjacji umów i właśnie one zdominowały cały drugi kwartał roku.

Wieża Mariacka ma 80 m wysokości, by spojrzeć na Kraków z perspektywy kościelnej wieży, trzeba pokonać 239 schodków, by dostać się na wysokość 54 metrów.Nazywana także Wieżą Straży, Budzielną, Alarmową lub Hejnalicą - jest jedyną na świecie, z której od przeszło sześciuset lat przez całą dobę co godzina trębacz gra hejnał na cztery strony świata.Podobno widać stąd wszystkie polskie ziemie: na południu białe szczyty Tatr, na zachodzie kominy Śląska, na wschodzie wieże kościołów Lwowa, na północy granatową linię Bałtyku. Z pewnością to wina smogu, że dziś wzrok tak daleko nie sięga. Historia głosi, że w czasie trzęsienia ziemi w 1443 roku zawaliły się w Krakowie różne mniejsze budowle, ale Wieża Mariacka ani drgnęła.

12 najlepszych punktów widokowych z przepiękną panoramą Krak...

- Najemcy i wynajmujący szukali sposobów na dostosowanie się do nowej rzeczywistości. Z powodu pandemii wiele firm postanowiło podnająć część powierzchni, jednak bez większego powodzenia. Widać było także większe zainteresowanie rozwiązaniami typu „flex”, czyli elastycznych, serwisowanych powierzchni do pracy, co w przyszłości może przełożyć się na większą liczbę transakcji w tym segmencie. Trzeba także przyznać, iż część właścicieli nieruchomości wykazywała się elastycznym podejściem w kwestii czynszów, umożliwiając najemcom upusty w zamian za przedłużenia umów –

W I połowie 2020 r. popyt na biura w miastach regionalnych wyniósł niemal 335 tys. mkw. Około dwie trzecie z tego wyniku osiągnięto jeszcze w I kwartale, natomiast w kolejnych trzech miesiącach roku, zgodnie z oczekiwaniami ekspertów, wzrósł udziału renegocjacji w podpisywanych umowach. Stanowiły one prawie 60 proc. całkowitego popytu. Znacząco spadł udział umów przednajmu, zarówno nowych, jak i ekspansji.

Branża IT wciąż na czele

Najbardziej aktywny pozostał sektor informatyczny, który odpowiadał za niemal połowę zawartych umów. Tak było m.in. w Krakowie. Wyjątkowo prężny był również sektor przetwórstwa i energetyki (jedna piąta transakcji), który wyprzedził branżę usług biznesowych.

Od początku roku do użytku oddano 15 biurowców, które dostarczyły na rynek regionalny niemal 176 tys. mkw. Najwięcej z nich powstało w Krakowie (ponad 69 tys. mkw. w 5 projektach). Łącznie na rynkach regionalnych mamy obecnie 5,597 mln. mkw. powierzchni biurowej. Do końca roku planowane jest dostarczenie nowych 268 tys. mkw., jednak eksperci wskazują, że możliwe są opóźnienia w realizacji i procedurach odbiorowych, spowodowane niepewnością związaną z pandemią. W sumie w budowie znajduje się prawie 734 tys. mkw. przestrzeni.

Coraz więcej pustych biur. Ale mają się zapełnić

W II kwartale w miastach regionalnych niewynajęta przestrzenia powiększyła się o 54 tys. mkw. Najwięcej biur opustoszało w Krakowie i Trójmieście. Temu trendowi oparły się Wrocław oraz Szczecin.

Dom Turecki na rogu ul. Długiej i Pędzichów

Najpiękniejsze i najbardziej niezwykłe kamienice Krakowa. Zn...

- Rozwój pandemii zmusił wielu do zestawienia swoich planów z nową rzeczywistością, stąd renegocjacje umów czy odłożone w czasie plany ekspansji. Spodziewamy się jednak, że prędzej czy później wszystkie projekty zostaną wznowione czego symptomy powoli już się pojawiają. Bardzo istotną rolę mają tu do odegrania wynajmujący. Im bardziej elastyczne podejście tym lepszy będzie odzew rynku. Wielu najemców chętnie skorzysta z okazji jeśli takowe się pojawią – mówi Kamil Tyszkiewicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski