Kraków. Bliskie spotkania ze sztuką ludową na...

Kraków. Bliskie spotkania ze sztuką ludową na międzynarodowych targach

Zdjęcie autora materiału
Małgorzata Mrowiec

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Kraków. Bliskie spotkania ze sztuką ludową na międzynarodowych targach

©Fot. Adam Wojnar

Promocja sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego, rzemiosła oraz tzw. ginących zawodów - taki cel ma impreza, która przez 18 dni będzie gościć na krakowskim Rynku. W czwartek (9 sierpnia) ruszają 42. Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej w Krakowie.
Kraków. Bliskie spotkania ze sztuką ludową na międzynarodowych targach

©Fot. Adam Wojnar

Stoiska handlowe i ekspozycyjne zostaną otwarte o godz. 10. Natomiast uroczyście Targi rozpoczną się w samo południe przy dźwiękach hejnału mariackiego. W ich otwarciu weźmie udział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Na spotkanie ze sztuką ludową na Rynku Głównym organizatorzy zapraszają aż do 26 sierpnia. W sumie w ramach imprezy zaprezentuje się ok. 700 twórców, a podczas imprez towarzyszących, na estradzie na Rynku, wystąpi ok. 170 zespołów folklorystycznych, kapel i artystów ludowych z Polski, Słowacji, Ukrainy, Rumunii, Cypru, Włoch, Hiszpanii. Jest to największe wydarzenie tego rodzaju w kraju.

W programie przewidziano prezentację gmin, miast i powiatów z Małopolski, Świętokrzyskiego i Podkarpacia. Ponadto będzie można zobaczyć tworzących: garncarzy, koronczarki, tkaczki, hafciarki, rzeźbiarzy, artystów malujących na szkle, kowali, jubilerów...

Będzie też okazja m.in. do skosztowania kulinarnych przysmaków z różnych regionów Polski i Europy. Swoje dni na targach będą miały: Węgry (11 sierpnia), Słowacja (17 VIII), Rumunia (18 VIII) i Ukraina (24 VIII). W programie tych prezentacji znalazły się występy zespołów pieśni i tańca, prezentacje atrakcji danych regionów, a np. w przypadku Słowacji także pokazy sokolników oraz druciarzy.

Podczas targów zaplanowano warsztaty prowadzone przez twórców ludowych - m.in. koronki klockowej, haftu, strugania ptaszków stryszawskich, garncarstwa, rzeźby w drewnie. Chętni będą mogli nauczyć się tańców regionalnych.

Organizatorem imprezy jest firma „Imago” Centrum Sztuki Ludowej.

ZOBACZ KONIECZNIE:WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo