Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Bloki rosną jak grzyby po deszczu, a nowych przedszkoli nie przybywa

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Ponad 800 dzieci nie dostało się do placówek, do których chcieli je posłać rodzice. Rekrutacja uzupełniająca ruszy 18 maja.

W piątek zakończył się pierwszy etap rekrutacji do krakowskich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w podstawówkach. 809 dzieci nie dostało się do placówek, które wybrali dla nich rodzice.

Największe oblężenie przeżywają przedszkola na Prądniku Białym, Ruczaju, w dzielnicy Swoszowice i na os. Oświecenia. - To są obszary, gdzie rozbudowują się osiedla, powstają nowe bloki - stwierdziła Katarzyna Król, zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji i sportu. Doskonale o tym wiedzą mieszkańcy tych rejonów - i mają za złe, że poza blokami nie powstaje tam nic więcej.

W wyścigu o miejsca w samorządowych przedszkolach wystartowało 18 249 dzieci. Listy przyjętych na przyszły rok zostały wywieszone wczoraj rano. W tym roku Kraków oferował 18 054 miejsca: w przedszkolach 17 213, w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych - 841. Do wybranych placówek zakwalifikowano 17 440 dzieci.

Jak podkreśla Urząd Miasta, wielu rodziców, nie wskazując drugiego przedszkola, do którego byliby skłonni posłać dziecko, „znacząco zmniejszyło swoje szanse w rekrutacji”. - 600 z 809 dzieci, które w pierwszym etapie rekrutacji nie dostały się do wybranych przedszkoli, to te, dla których wskazano tylko jedną lokalizację - mówi wiceprezydent Katarzyna Król.

Miasto uznało więc, że to rodzice się nie spisali, bo przecież po zakończeniu tego etapu rekrutacji pozostało w całym Krakowie 539 miejsc w samorządowych placówkach. Tymczasem oczywiste jest, że rodzice chcą posyłać maluchy do przedszkoli w swojej okolicy, a nie wozić na drugi koniec miasta.

Najwięcej chętnych na jedno miejsce było w Przedszkolu nr 64 na os. Oświecenia 30 (Dzielnica XV Mistrzejowice) - 1,77. W Przedszkolu nr 145 (ul. Poronińska, Dzielnica X Swoszowice) na jedno miejsce złożono średnio 1,52 podań, a w Przedszkolu nr 27 (ul. Goszczyńskiego 44, Dzielnica XIII Podgórze) - 1,46.

Placówki z największą liczbą niezakwalifikowanych dzieci to: Przedszkole nr 64 na os. Oświecenia, Przedszkole nr 34 przy ul. Myśliwskiej (Dzielnica XIII Podgórze) i Przedszkole nr 135 (ul. J. Stępnia 1, Dzielnica XII Bieżanów-Prokocim).

Jolanta Pawlik, dyrektorka Przedszkola nr 145 przy ul. Poronińskiej 7 w Opatkowicach (dzielnica Swoszowice), mówi wprost, że zapotrzebowanie znacząco przewyższające liczbę dostępnych miejsc jest efektem intensywnej zabudowy tego rejonu Krakowa, a więc i napływu nowych rodzin.

- W Opatkowicach przy ulicy Dębskiego powstało ogromne osiedle na około tysiąc mieszkańców, a przedszkole, od kiedy ja tutaj jestem, czyli od 1992 roku, jest trzyoddziałowe. Mamy jeszcze dwuoddziałową filię przy Judyma - mówi Pawlik. A są już dalsze plany zabudowy dla tego rejonu Krakowa.

Według Jana Mikuły, wiceprzewodniczącego dzielnicy X, w Opatkowicach wypełniłoby się kolejne przedszkole na 150 dzieci. - W pobliżu ulicy Dębskiego powstały dwa prywatne, ale to kropla w morzu potrzeb. Rozbudowa Przedszkola 145 ze względu na ograniczony teren oraz kwestie konstrukcyjne jest niemożliwa. Gmina nie ma terenów w Opatkowicach pod nowe placówki. Ale Urząd Miasta, Wydział Architektury powinien stanowczo wymuszać na deweloperach budowanie takiej infrastruktury - uważa Mikuła.

Wiceprezydent Katarzyna Król informowała wczoraj, że gmina przymierza się do zakupu od prywatnych właścicieli pomieszczeń na nowo budowanych osiedlach, by powstawały tam przedszkola samorządowe. Ponadto obecnie jest budowane przedszkole przy ul. Dygasińskiego, a w perspektywie 2-3 lat miałyby powstać duże zespoły szkolno-przedszkolne na Klinach i na os. Gotyk.

Po zakończeniu I etapu tegorocznej rekrutacji w krakowskich przedszkolach samorządowych i niesamorządowych publicznych (obowiązują w nich te same zasady odpłatności, co w samorządowych) pozostaje 819 wolnych miejsc, a dodatkowo właściciele placówek niesamorządowych publicznych zadeklarowali możliwość utworzenia jeszcze 280 nowych miejsc.

Do 16 maja rodzice dzieci przyjętych muszą potwierdzić, że będą one chodzić do danej placówki. O miejsca, które się zwolnią, będzie można się starać od 18 do 25 maja, w rekrutacji uzupełniającej. Wiceprezydent Król przypomina, że 30-40 procent rodziców nie potwierdza posłania dziecka tam, gdzie się dostało. - Wierzę, że około 500 miejsc w przedszkolach samorządowych będzie w ofercie w drugim etapie rekrutacji - mówi wiceprezydent.

Intensywna zabudowa Krakowa zaczyna przysparzać problemów nie tylko w przedszkolach, ale i szkołach podstawowych, np. w Czyżynach i na os. Złocień. W niektórych podstawówkach brakuje sal do nauki. Ze strony mieszkańców coraz częściej słychać głosy, że wraz z blokami deweloperzy powinni zadbać też o budowę szkół i przedszkoli. Ci jednak nie mają takiego obowiązku. - Miejską infrastrukturę społeczną powinna zapewniać gmina - twierdzi radny miejski Grzegorz Stawowy.

Wiceprezydent Krakowa Katarzyna Król zapewnia, że zostanie wykonana analiza, gdzie gmina ma bądź może kupić tereny pod nowe szkoły podstawowe. Przygotowana zostanie mapa rozwijających się osiedli i planowanej nowej zabudowy wielorodzinnej. Od połowy maja urząd będzie też prowadził konsultacje, by poznać oczekiwania społeczności lokalnych. - Na wrzesień lub październik będziemy gotowi z propozycjami, gdzie chcemy szkoły rozbudowywać bądź nabywać tereny pod nowe placówki - mówi Katarzyna Król.

Według wstępnych szacunków w całym Krakowie brakuje od 5 do 7 nowych szkół.

W niesamorządowych przedszkolach publicznych czeka 280 wolnych miejsc:

  • Publiczne Przedszkole Lokomotywa, ul. Radzikowskiego - 1 miejsce,
  • Przedszkole nr 2 Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia, ul. Warszawska - 4 miejsca,
  • Przedszkole nr 40 Zgromadzenia Córek Bożej Miłości, ul. Pędzichów - 14 miejsc,
  • Przedszkole Publiczne „Domowe Przedszkole”, ul. Mieczykowa - 12 miejsc,
  • Przedszkole Publiczne „Centrum Wczesnej Edukacji”, ul. Obozowa - 20 miejsc,
  • Przedszkole Publiczne „Nasze Skarby” nr 1, ul. Józefa Grzesiaka „Czarnego” - 3 miejsca,
  • Przedszkole Publiczne „Children’s English Centre”, ul. Siarczana - 35 miejsc,
  • Przedszkole Publiczne „Karmelkowy Zakątek”, ul. Zbożowa - 4 miejsca,
  • Przedszkole Publiczne „Żyrafa”, ul. Fabryczna - 6 miejsc,
  • Przedszkole Publiczne Chatka Małolatka - w trzech lokalizacjach przy ul. Chmieleniec, łącznie 5 miejsc,
  • Publiczne Przedszkole „Tuptusiowo”, Pawła z Krosna - 5 miejsc,
  • Przedszkole Sercanek, pl. Sikorskiego - 16 miejsc,
  • Publiczne Przedszkole „A dlaczego”, ul. Obozowa - 5 miejsc,
  • Publiczne Przedszkole „Butterfly”, ul. Koszykarska - 5 miejsc,
  • Publiczne Przedszkole „Chatka Puchatka”, ul. Różyckiego - 2 miejsca,
  • Publiczne Przedszkole „Małe Aniołki”, ul. Kolejowa - 60 miejsc,
  • Publiczne Przedszkole Anglojęzyczne „The Little Steps”, ul. Fałęcka - 5 miejsc,
  • Publiczne Przedszkole Malutkowo, ul. Łepkowskiego - 15 miejsc,
  • Publiczne Rajskie Przedszkole, ul. Sztaudyngera - 12,
  • Publiczne Przedszkole „Stokrotki” nr 1, ul. Borkowska - 10 miejsc,
  • Publiczne Przedszkole „Puchatek i Przyjaciele”, ul. Zaborze - 5 miejsc,
  • Publiczne Przedszkole HopKids nr 1, os. Dywizjonu 303 - 2 miejsca,
  • HopKids nr 2, ul. Na Zakolu Wisły - 12 miejsc,
  • HopKids nr 3, os. 2 Pułku Lotniczego - 2 miejsce,
  • Przedszkole Publiczne „Motylek”, os. Na Lotnisku - 20 miejsc.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 14. "Biber"

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kraków. Bloki rosną jak grzyby po deszczu, a nowych przedszkoli nie przybywa - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski