Kraków. Boiska w miejsce zieleni. Inwestycja UJ budzi kontrowersje. Setki drzew pod topór [ZDJĘCIA]

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Na terenie kampusu UJ w Pychowicach rozpoczęły się przygotowania do budowy kompleksu sportowego. Działki, gdzie powstaną m.in. boiska, to obszar cenny przyrodniczo. Na łąkach występują chronione motyle modraszki. Mieszkańcy alarmują, że wycinane są dorodne drzewa. Tymczasem przedstawiciele uczelni zapewniają, że UJ i tak już mocno ograniczył pierwotne plany, by jak najmniej ingerować w środowisko. Nie zmienia to faktu, że pod topór poszło ponad 200 drzew.

Uczelnia ujawnia coraz więcej szczegółów inwestycji, zaplanowanej na terenie Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego w Pychowicach.

Wiadomo, że u zbiegu ulic Łojasiewicza, Poletkowej i Gronostajowej powstaną boiska, korty tenisowe oraz nowy budynek m.in. z siłownią dla studentów. Wszystko to kosztem zieleni, a obszar jest cenny przyrodniczo.

Kraków. Szykuje się wycinka drzew wzdłuż zabytkowej alei Waszyngtona

- Mowa o terenach łąkowych, gdzie występują motyle modraszki, które są pod ochroną - przekonuje Mariusz Waszkiewicz, prezes Towarzystwa na rzecz Ochrony Przyrody.

Tereny mocno zarosły, a ponadto - jak zauważa ekolog - częściowo zostały zdegradowane i zajęte przez parking dla samochodów. Tymczasem ostatnio mieszkańcy zaalarmowali nas o trwającej w tym rejonie wycince drzew.

- Zaczęła się po nowym roku. Otrzymywaliśmy informacje, że prowadzone są działania pielęgnacyjne. Efekt jest taki, że wzdłuż rowu melioracyjnego poległo praktycznie wszystko, co tam rosło, z wyjątkiem wielkiego dębu - mówi nam Agnieszka Gajdzińska, jedna z mieszkanek.

Z relacji kobiety wynika, że w tym tygodniu prace przeniosły się w inne miejsce, bliżej Instytutu Zoologii i Badań Biomedycznych.

- Wzdłuż linii lasu wycięto paręnaście drzew - alarmuje Gajdzińska.

Adrian Ochalik, rzecznik prasowy UJ, potwierdza, że w związku z przygotowaniami do budowy boisk sportowych trzeba wyciąć część roślin. Pod topór poszło ok. 220 drzew (m.in. pojedyncze okazy klona pospolitego oraz dębu szypułkowego). Rzecznik podkreśla, że w zamian - również na terenie Kampusu - uczelnia nasadzi ok. 252 rośliny.

- Nie jest prawdą, że pod topór pójdą kilkudziesięcioletnie dęby - natomiast faktycznie usunięto 27 egzemplarzy drzew gatunku dąb szypułkowy w wieku od 15 lat do maksymalnie 19 lat - podkreśla Ochalik.

O planowanej inwestycji na kampusie pisaliśmy już rok temu. Wtedy przedstawiciele uczelni nie byli w stanie określić, kiedy obiekty sportowe powstaną i jak będą wyglądać. Koszty szacowali na ok. 22 mln zł. Teraz o planach UJ wiadomo już więcej.

- Przetarg na budowę zaplecza sportowego zostanie rozpisany w drugim kwartale tego roku - poinformowała uczelnia w oficjalnym komunikacie. Dziś żacy korzystają z infrastruktury Studium Wychowania Fizycznego i Sportu przy ulicy Piastowskiej.

Szkopuł w tym, że baza sportowa jest zbyt mała, dlatego UJ musi wynajmować dodatkowe obiekty, a to wiąże się z dużymi kosztami. Stąd pomysł, by wybudować zupełnie nowy kompleks w Pychowicach.

- We wrześniu zeszłego roku wydano pozwolenie na wykonanie robót budowlanych - poinformowała kanclerz UJ Monika Harpula.

Nowy, dwukondygnacyjny budynek u zbiegu ulic Łojasiewicza, Poletkowej i Gronostajowej pomieści siłownię, pomieszczenia fitness, szatnie z węzłami sanitarnymi, zaplecze techniczno-administracyjne oraz salę konferencyjną i trybuny z 330 miejscami.

W planach są również boiska do piłki nożnej, rugby, koszykówki i siatkówki plażowej, korty tenisowe oraz siłownia zewnętrzna.

Uczelnia sama zaznacza, że działki, na których ma powstać kompleks, to teren cenny przyrodniczo. Dlatego przedstawiciele UJ zlecili dodatkową ekspertyzę ekologiczną.

- Dokument przygotowany przez specjalistów z Fundacji Botaniki Polskiej im. Władysława Szafera zawiera szereg sugestii, które zostaną zrealizowane. Opracowanie to zakłada liczne kompensacje przyrodnicze, takie jak zbiornik wodny dla rozmnażania płazów - przekonują przedstawiciele UJ.

Dodatkowo uczelnia wzbogaciła się o nowe działki w rejonie kampusu (pół hektara), co pozwoli powiększyć zielone tereny UJ. - Uczelnia mocno ograniczyła pierwotne plany inwestycyjne, by jak najmniej ingerowały one w naturalne środowisko - zapewnia Monika Harpula.

Obiekty mają być gotowe w 18 miesięcy od dnia zawarcia umowy z wykonawcą. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z harmonogramem, inwestycja powinna być sfinalizowana na początku 2022 roku.

Magistrat daje zielone światło na wycinkę roślin

Na wycinkę drzew zgodzili się miejscy urzędnicy. - Kompleksowy projekt zagospodarowania terenu, poza obiektami sportowymi, przewiduje odtworzenie i utrzymanie terenów łąkowych - zapewnia Joanna Korta z biura prasowego krakowskiego magistratu.

Z kolei Adrian Ochalik podkreśla: - Dla UJ tematy związane z ekologią i ochroną środowiska są kluczowe, dlatego już na etapie projektowania obiektów sportowych na Kampusie odbyliśmy szereg konsultacji, mających na celu ochronę walorów środowiskowych na terenie planowanej inwestycji.

Kraków. Zabytkowy fort Prokocim nie dla UJ. Nie będzie stref...

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Boiska w miejsce zieleni. Inwestycja UJ budzi kontrowersje. Setki drzew pod topór [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Komentarze 15

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
29 stycznia, 20:44, Gość:

Tak czytam i wydaje mi się że ten Kraków jak tak dalej pójdzie, to będzie musiał rozszerzać swoje granice miasta, wchłaniając sąsiednie gminy.

Łapy krakusów precz o naszych gmin.

G
Gość

Drzewa i krzewy w Pychowicach to typowa samosiejka z ubiegłych lat .A temat motyla modraszka był już przerabiany w tym terenie. Ostatni raz był tam widziany jeszcze przed II wojną światową. W latach 70-tych skończyło się tam rolnictwo i teren zaczął zarastać drzewami. Jak teren przejmował UJ to jeden z panów profesorów chciał zrobić habilitację swojego tytułu i wpadł na pomysł "odrodzenia" się tam motyla , którego już tam dawno nie było. Po napisaniu pracy doprowadzono nawet do powstania w tamtych rejonach NATURY 2000 co skutecznie na kilka lat zablokował życie w tym rejonie. Po nagłośnieniu manipulacji część rejonu NATURY 2000 odblokowano nie przejmując się tym, że dawno w tym rejonie niema .

G
Gość

https://www.petycjeonline.com/apel_o_odstpienie_od_inwestycji_budowy_boiska_do_piki_nonej_i_rugby_na_terenie_kampusu_600-lecia_odnowienia_uj?fbclid=IwAR3nZeUmcRjdisR3WSYWVaokWWjYM48J_hZ2pkMLV8776nMoGGnMjpTBuEQ#form

G
Gość

Ten brukowiec będzie za chwilę piał z zachwytu w kolejnym artykuliku jak to nasz światowy UJ-ot tworzy WSAPANIALE SPEKTUKULARNĄ BAZĘ dla swoich studentów,taką którą by się cała galaktyka nie powstydziła.To jest właśnie brukowiec notorycznie zaprzeczający samemu sobie

k
krupa

nie można stawiać budynków na drzewach?

S
Sg
29 stycznia, 22:47, rex:

Zobaczcie plan zagospodarowania przestrzennego III kampus UJ wschód to dopiero będzie masakra. Tereny które są teraz zielone pod zabudowę, biurowców będzie dwa razy więcej niż obecnie teren UJ dwa razy większy !

Wolnoć, Tomku,

W swoim domku. Kup sobie te tereny i zbuduj tam paśnik dla saren będę cię popierać. Krzaki które obecnie UJ wycina to efekt zaniedbań i braku opieki nad tymi terenami.

g
grzeg

Pseudoekologiczny fanatyzm, a jednocześnie egoizm. Jedyną reakcją powinno być lekceważenie.

Interesująca, pozytywna inwestycja - posuwać do przodu!

G
Gość
29 stycznia, 17:04, ekogreen:

Znowu ekooszołomy przy głosie- nie będzie już sralnika dla psów, ojej ojej ale szkoda. Cud, że w ogóle kampus powstał bo protesty również były ogromne...

Wniosek z tego taki, ze warto pilnować swoich działek, żeby dziko nie zarosły bo później wszechobecny larum podnoszą ekoblokery. TO KAMPUS DLA STUDENTÓW A NIE MODRASZKÓW I INNYCH GADÓW

Jestem za.Tępić ecooszołomów

r
rex

Zobaczcie plan zagospodarowania przestrzennego III kampus UJ wschód to dopiero będzie masakra. Tereny które są teraz zielone pod zabudowę, biurowców będzie dwa razy więcej niż obecnie teren UJ dwa razy większy !

G
Gość
29 stycznia, 20:44, Gość:

Tak czytam i wydaje mi się że ten Kraków jak tak dalej pójdzie, to będzie musiał rozszerzać swoje granice miasta, wchłaniając sąsiednie gminy.

Też tak myślę, to tylko kwestia czasu

G
Gość

Tak czytam i wydaje mi się że ten Kraków jak tak dalej pójdzie, to będzie musiał rozszerzać swoje granice miasta, wchłaniając sąsiednie gminy.

G
Gość

Ja uważam, że krakowskie uczelnie powinny ograniczyć liczbę studentów w mieście Krakowie, a w zamian za to otworzyć wydziały zamiejscowe w innych miastach Małopolski. Przykładowo AGH w Oświęcimiu (tam są blisko kopalnie), Uniwersytet Pedagogiczny w Nowym Targu (w Szaflarach są wolne posady dla nauczycieli), UJ w Tarnowie, Politechnika w Nowym Sączu, Uniwersytet Rolniczy w Nowym Sączu. Kraków by się rozluźnił, mniej byłoby korków ulicznych, paraliżu komunikacyjnego i lepiej by się żyło krakusom w mieście.

G
Gość

ogródki działkowe należy chronić w centrum, więcej będzie pożytku....duże miasta to ECD - Ekologiczne Czarne Dziury

G
Gość

Mieszkańcy (Pychowic) alarmują?!! Co nie przeszkadza im na co dzień wywozić taczkami na te tereny odpady zielone ze swoich pychowickich działeczek. Także ten...

e
ekogreen

Znowu ekooszołomy przy głosie- nie będzie już sralnika dla psów, ojej ojej ale szkoda. Cud, że w ogóle kampus powstał bo protesty również były ogromne...

Wniosek z tego taki, ze warto pilnować swoich działek, żeby dziko nie zarosły bo później wszechobecny larum podnoszą ekoblokery. TO KAMPUS DLA STUDENTÓW A NIE MODRASZKÓW I INNYCH GADÓW

Dodaj ogłoszenie