Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Bractwo Kurkowe na monecie

Marian Satała
Narodowy Bank Polski opublikował właśnie plan emisyjny wartości kolekcjonerskich i monet okolicznościowych na 2018 rok. Wśród wielu ciekawych propozycji na szczególną uwagę zasługują dwie. Pierwsza z nich to srebrna moneta 10-złotowa, wybita stemplem lustrzanym z selektywnym złoceniem, która ukaże się w sierpniu z okazji 760-lecia Towarzystwa Strzeleckiego Bractwo Kurkowe w Krakowie. We wrześniu otrzymamy kolejną monetę, tym razem z okazji 125-lecia działalności Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

NBP nie zdradził na razie, jak będą wyglądały monety. Bracka moneta będzie prawdopodobnie przedstawiała króla kurkowego, albo króla z marszałkami. Gdyby okazało się, że będzie to król, będzie to kontynuacja tradycji, bo przecież wszyscy władcy polscy mieli swoje monety. A król w Bractwie Kurkowym panuje niepodzielnie przez jeden rok. To niewątpliwie wielki zaszczyt dla krakowskiego Bractwa Kurkowego, które jako jedyne w Polsce będzie miało własną monetę. Należy się spodziewać, że 15 tysięczny nakład rozejdzie się błyskawicznie.

Trochę historii. Wybicie własnej monety było dla pierwszych Piastów zadaniem ambicjonalnym. Najprawdopodobniej srebrne denary pojawiły się w Polsce na przełomie tysiącleci, za czasów panowania Bolesława Chrobrego, mniej więcej w czasie, gdy kraj Polan odwiedzał ze spektakularną wizytą cesarz Otto III.

Gdzie produkowano monety? W prowizorycznej „mennicy”, na czele której stał mincmistrz. – Za pierwszych Piastów, Mieszka I i Bolesława Chrobrego, właściwie nie można mówić o mennicach, gdyż przy znikomej ilości pieniędzy ich produkcja była bardzo prymitywna: para tłoków menniczych, młoty, kowadło do sklepywania srebra na cienką blachę, z której wycinano krążki nożycami. Na nich mincerz przy pomocy tłoków odbijał stempel menniczy – informuje Henryk Cywiński w książce „Dziesięć wieków pieniądza polskiego 980-1980”.

W czasach nam współczesnych Narodowy Bank Polski wydał serię monet pod nazwą "Poczet królów i książąt polskich" obejmującą złote i srebrne monety kolekcjonerskie oraz obiegowe okolicznościowe o nominale 2 złote ze stopu Nordic Gold. Seria ta zaczęła ukazywać się w 1979 roku. Jej celem było przedstawienie sylwetek polskich władców.

Kolekcjonerskie monety złote bite są kruszcu próby 900/1000. Srebrne numizmaty powstawały ze srebra próby 750 lub 925. Oba typy monet bite są stemplem lustrzanym. Zarówno awers, jak i rewers monet kolekcjonerskich jest zmienny. W latach 1979–1989 był to orzeł, nominał, rok wprowadzenia do obiegu oraz półkolem napis Polska Rzeczpospolita Ludowa. Od 1992 roku był to to orzeł, nominał, rok wprowadzenia do obiegu oraz półkolem napis Rzeczpospolita Polska. Rewers przedstawia jednego z królów lub książąt polskich.

Krakowskie Bractwo Kurkowe może pochwalić się innym znaczącym walorem, tym razem filatelistycznym. Otóż 28 marca 1973 roku Poczta Polska wyemitowała serię znaczków pt. "Arcydzieła sztuki polskiej". Wśród ośmiu jest jeden przedstawiającym srebrnego kura Bractwa Strzeleckiego z XV. Nominał tego znaczka to 1.5 zł, a wydrukowany został w 4.030.000 szt. Całą serię, w której znalazły się jeszcze: Szczerbiec, Madonna z Krużlowej, Zbroja husarska, Głowa wawelska, Modlitewnik wawelski, Madonna ze Skarbmierza i Porteret S.Tenczyńskiego zaprojektował Stefan Małecki.

W sierpniu i wrześniu 2011 roku w szesnastu miastach w Polsce prezentowana była wystawa fotograficzna NBP - „Portrety i monety” ukazująca znanych Polaków z okolicznościowymi monetami. Wystawie przyświecał szlachetny cel wsparcia XX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wystawa składa się ze 100 fotografii na, których uwieczniono postaci związane ze wszelkimi dziedzinami życia takimi jak nauka, kultura, sztuka, sport i polityka.

Autorom zdjęć udało się w większości przypadków połączyć tematyczne znaną osobę z monetą. W ten sposób można zobaczyć Jerzego Buzka prezentującego monetę „Przewodnictwo Polski w Radzie Unii Europejskiej”, Lech Wałęsę „Polski sierpień 1980”, kardynała Stanisława Dziwisza ze złotą monetą „Beatyfikacja Jana Pawła II - 1 V 2011”, Andrzeja Zolla trzymającego monetę „25. rocznica powstania Trybunału Konstytucyjnego”, czy Justynę Kowalczyk prezentującą srebrną monetę „Polska Reprezentacja Olimpijska - Vancouver”. Dzięki skutecznym zabiegom Katarzyny Basiak-Gały na jednym z fotogramów znalazł się starszy krakowskiego Bractwa Kurkowego Leszek Gołda. Jego portret w kontuszu umieszczony został na planszy z monetą poświęconą marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.

WIDEO: Czy produkcja żywności bez pestycydów jest możliwa?

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. Bractwo Kurkowe na monecie - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski