Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Brzeg Stawu Płaszowskiego zamienił się w prawdziwy park

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Cała inwestycja jest wykonywana w ramach projektu budżetu obywatelskiego Krakowa o nazwie "Kocham Staw Płaszowski", który został wybrany w 2020 roku jako projekt ogólnomiejski. Celem zadania BO jest realizacja opracowanego we wrześniu 2017r. projektu na zagospodarowanie terenu wokół stawu Płaszowskiego, polegającego na budowie ciągu pieszych, obiektów małej architektury w miejscu publicznym oraz budowie oświetlenia wraz z monitoringiem.
Cała inwestycja jest wykonywana w ramach projektu budżetu obywatelskiego Krakowa o nazwie "Kocham Staw Płaszowski", który został wybrany w 2020 roku jako projekt ogólnomiejski. Celem zadania BO jest realizacja opracowanego we wrześniu 2017r. projektu na zagospodarowanie terenu wokół stawu Płaszowskiego, polegającego na budowie ciągu pieszych, obiektów małej architektury w miejscu publicznym oraz budowie oświetlenia wraz z monitoringiem. Anna Kaczmarz
Po ponad roku prac nad Stawem Płaszowskim w Krakowie teren zamienił się w park z alejkami, ławkami, małą architekturą i miejscami do rekreacji. Wcześniej przeprowadzono czyszczenie dna oraz linii brzegowej. Wraz z nadmiarem trzciny usunięte zostało nielegalne śmietnisko.

Co zapowiadano rok temu?

Dalej od stawu znajdzie się strefa aktywna - oddzielona od stawu przez otulinę. Na jej obszarze przewidziano elementy umożliwiające użytkowanie terenu jako miejsca wypoczynku i rekreacji.

Dodatkowe urządzenia do aktywnego spędzania czasu na wolnym powietrzu zostały zlokalizowane w otwartej przestrzeni znajdującej się przy południowo-wschodniej granicy parku. Są to obiekty budowane z naturalnych materiałów, takich jak drewno, liny, itp. służące do ćwiczeń na świeżym powietrzu.

Zaprojektowano również punkty widokowe – miejsca o szczególnie wysokich walorach widokowych, gdzie jednocześnie ukształtowanie terenu i otaczającej zieleni umożliwia wprowadzenie tarasów widokowych wraz z siedziskami, z których obserwować można otaczającą przyrodę. Wszystkie projektowane punkty widokowe zlokalizowane są we wschodniej części terenu objętego zagospodarowaniem w ramach zadania.

Posadzone zostaną drzewa i krzewy, powstaną tarasy widokowe – rekreacyjne, kierujące uwagę widza na krajobrazowe walory terenu. W projekcie zieleni dobrano gatunki charakterystyczne dla siedliska nadrzecznego łęgu topolowego, które występują na terenie objętym zagospodarowaniem. Głównym celem proponowanych nasadzeń jest ochrona wartości przyrodniczych tego obszaru poprzez stworzenie strefy buforowej (minimalizacja hałasu, zanieczyszczenia świetlnego w porze nocnej).

W ramach inwestycji wykonane zostaną alejki piesze. Układ komunikacyjny w oparciu o istniejące ścieżki. Istotną kwestią jest również bezpieczeństwo użytkowników, którego podniesienie zostanie uzyskane dzięki zastosowaniu odpowiedniego oświetlenia.

Odbudowa Ukrainy to szansa dla polskich firm

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Brzeg Stawu Płaszowskiego zamienił się w prawdziwy park - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski