Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Budowa linii tramwajowej do Mistrzejowic ze współfinansowaniem

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Do krakowskiego magistratu dotarły informacje, że w finansowanie budowy linii tramwajowej z ulicy Meissnera do Mistrzejowic chce zaangażować się Europejski Bank Inwestycyjny (EBI). – Po analizie przygotowanego przez miasto projektu inwestycji, która ma być realizowana na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego, rada dyrektorów wydała zgodę na udzielenie kredytu temu przedsiębiorstwu, któremu przypadnie realizacja przedsięwzięcia - informują w urzędzie.

FLESZ - Chcesz się budować ? Dobrze się przygotuj

Przypomnijmy, że linia tramwajowa z ul. Meissnera do Mistrzejowic ma powstać w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, tzn. wykonawca zrealizuje zadanie, a wynagrodzenie dla niego zostanie wypłacone przez miasto w formie „opłaty za dostępność” po zakończeniu budowy, w okresie eksploatacji.

Do końca miesiąca firmy: Mota-Engil Central Europe PPP Road Sp. z o.o.; VARDUN Sp. z o.o.; konsorcjum firm: PPP Solutions Polska Sp. z o.o. (lider), Gulermak AGir Sanayi Insaat ve Taahhu A.S. (partner) mają czas na złożenie ofert. To te trzy firmy okazały się najlepsze spośród siedmiu, które aspirowały o możliwość realizacji inwestycji. - Pierwotny termin złożenia ofert uległ przedłużeniu - z maja na lipiec, od firm wpłynął wniosek o dłuższy termin z uwagi na rozmowy z bankami i sytuację epidemiologiczną, przychyliliśmy się do niego – wyjaśnia Marcin Hanczkowski, dyrektor Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

W urzędzie podkreślają, że krakowski projekt w kategorii Improving urban transport and green shipping znalazł się obok takich inwestycji jak budowa nowych linii metra w indyjskim mieście Kanpur czy modernizacja portu śródlądowego w niemieckim mieście Duisburg. - Wsparcie projektu ze strony banku pozwoli uzyskać warunki finansowania, które korzystnie wpłyną na ostateczną ofertę. Rozmowy z EBI prowadziliśmy od zeszłego roku, w ich trakcie konieczne było złożenie dodatkowych dokumentów, m.in. uzasadniających potrzebę społeczną dla realizowanego projektu. Ostatecznie wpłynęła do nas pozytywna opinia z ich strony – podkreśla dyr. Hanczakowski.

W ZDMK przewidują, że zawarcie umowy z wybraną firmą będzie możliwe do końca roku. Czas na zaprojektowanie linii oraz pozyskanie decyzji pozwalającej na realizację inwestycji określony został na drugi kwartał 2022 r. Z kolei zakończenie robót budowlanych i rozpoczęcie okresu eksploatacji w pierwszym kwartale 2024 r. (utrzymanie przez okres 20 lat – do 2044 r.).

Celem projektu jest poprawa dostępności komunikacyjnej poprzez zwiększenie liczby linii tramwajowych oraz podniesienie atrakcyjności miejskiej komunikacji zbiorowej. Na nowym 4,5-kilometrowym odcinku od ul. Meissnera do Mistrzejowic pojawi się 10 par przystanków. Zgodnie z wynikami prognoz ruchu w ciągu godziny z linii skorzysta blisko 3 tys. osób. Projekt zakłada, że tramwaje na tym odcinku będą mogły odjeżdżać z częstotliwością co 1,5 minuty. W okolicy ronda Polsadu pojawi się nowy wielopoziomowy węzeł przesiadkowy.

Projekt został wybrany jako jeden z kilku (z różnych branż) projektów pilotażowych przez rząd. - W oparciu o doświadczenia naszego projektu będą powstawały wytyczne dla innych miast odnośnie tego jak pozyskiwać finansowanie w modelu PPP na inwestycje infrastrukturalne. Jest to szczególnie ważne, ponieważ w następnej perspektywie finansowane przez UE będą wyłącznie projekty transportowe zero i niskoemisyjne - zaznaczają w urzędzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Budowa linii tramwajowej do Mistrzejowic ze współfinansowaniem - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski