MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Budują Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych przy Igołomskiej w Nowej Hucie

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Trwa budowa Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych przy ul. Igołomskiej 17a. To inwestycja, którą prowadzi MPO Kraków, trwa od miesięcy, ale nie była szeroko nagłaśniana. Tymczasem znacząco wpłynie na gospodarowanie odpadami w mieście. Powstaje na działce o powierzchni prawie 7 ha, wewnątrz kombinatu Huty ArcelorMittal Poland SA w Krakowie. Zakończenie I etapu prac przewidziano na koniec czerwca.

Dziś członkowie Zarządu MPO Kraków wraz z Andrzejem Kuligiem, zastępcą prezydenta Krakowa, spotkali się w powstającym obiekcie, by porozmawiać o postępach prac i działaniach, jakie zostały tam dotychczas zrealizowane.

– Kraków od lat systematycznie wprowadza kolejne elementy Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ), tworząc szczelny i skuteczny system zarządzania energią i surowcami, w tym odpadami. Od 2013 r. w mieście funkcjonuje Zintegrowany System Gospodarowania Odpadami Komunalnymi zarządzany przez spółkę gminną – Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. Jest on ukierunkowany na przetwarzanie odpadów komunalnych we własnych i gminnych instalacjach. Jest to jedna z przyczyn, dla których Kraków ma jeden z najwyższych poziomów recyklingu wśród dużych miast w Polsce – podkreśla Henryk Kultys, prezes MPO Kraków.

Centrum Recyklingu to kilka zakładów

Budowa Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych jest przedsięwzięciem kilkuzadaniowym, realizowanym etapowo, w ramach którego planowane jest wybudowanie:

  • zakładu recyklingu tworzyw sztucznych
  • zakładu odzysku odpadów komunalnych
  • zakładu odzysku odpadów wielkogabarytowych
  • punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych przeznaczonego do zbierania odpadów komunalnych dowożonych przez właścicieli nieruchomości zlokalizowanych w Krakowie
  • hali magazynowej odpadów komunalnych przeznaczonej dla odpadów poddawanych przetwarzaniu, odpadów wytwarzanych i produktów uzyskiwanych w procesie recyklingu

I etap – centrum recyklingu tworzyw sztucznych – obejmuje wybudowanie:

  • instalacji przygotowania do recyklingu folii z tworzyw sztucznych (odzyskiwanych w procesach sortowania odpadów komunalnych) poprzez wysortowanie foli PE oraz instalacji wytwarzania granulatu polietylenu poprzez rozdrabnianie folii, mycie i granulacje;
  • hali magazynowej odpadów komunalnych;
  • budynków zaplecza socjalnego, administracyjno-biurowego i portierni;
  • niezbędnej infrastruktury towarzyszącej w zakresie drogi dojazdowej od ulicy Igołomskiej wraz z drogami wewnętrznymi na terenie Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych, placów manewrowych i parkingów, zewnętrzne instalacje sanitarne; wody bytowej, wody do celów przeciwpożarowych, kanalizacji sanitarnej i opadowej, energii elektrycznej, ciepłowniczej.

Przewidywany całkowity koszt realizacji projektu szacowany jest na łączną kwotę na poziomie 245 mln złotych. To zakład, który ma zamknąć cały cykl gospodarki odpadami w Krakowie. - Wszystkie drobne folie marnowały się bo nikt tego nie chciał od nas odbierać. Tylko czasem udało się sprzedać do recyklingu, ale w większości przypadków musieliśmy mielić tę folię i oddawać do spalenia. Teraz będziemy mogli foliówki poddawać recyklingowi - informował nie tak dawno Henryk Kultys, prezes zarządu MPO.

Statystyki wypadków drogowych za 2023 rok

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski