Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Budynki po Szpitalu Uniwersyteckim nadal czekają na nowego właściciela. Rząd zwleka z ich przejęciem

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Uniwersytet Jagielloński chce, żeby Skarb Państwa przejął m.in. budynek przy ul. Kopernika 18
Uniwersytet Jagielloński chce, żeby Skarb Państwa przejął m.in. budynek przy ul. Kopernika 18 Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Wykorzystaniem budynków Szpitala Uniwersyteckiego są zainteresowane m.in. PKP, ale rząd nadal nie zgodził się na ich przejęcie.

Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego od blisko dwóch lat szukają nowego właściciela dla budynków i gruntów, które już za półtora roku opuszczą pacjenci i pracownicy Szpitala Uniwersyteckiego. Uczelnia zamiast sprzedawać swój teren prywatnym inwestorom, chciałaby przekazać go w ręce Skarbu Państwa w zamian za dodatkowe pieniądze niezbędne na wyposażenie nowej siedziby lecznicy, powstającej w Prokocimiu. Rząd nie jest jednak zainteresowany przejęciem nieruchomości.

– Ciągle czekamy na ostateczną decyzję w tej sprawie – informuje Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego, który odpowiada za sprzedaż budynków klinik.

Wymiana kolejnych dokumentów pomiędzy kilkoma resortami, uczelnią i zaangażowanym w negocjacje Urzędem Wojewódzkim trwa od miesięcy. Początkowo UJ chciał, żeby do Skarbu Państwa trafiły wszystkie grunty i obiekty o łącznej wartości blisko 400 mln zł. Na taki wydatek zgody nie było, uczelnia zaproponowała więc przekazanie rządowi tylko niektórych obiektów, stojących wzdłuż ulicy Kopernika w zamian za dodatkowe 167 mln zł potrzebne na dokończenie inwestycji w Prokocimiu.

Pismo wojewody małopolskiego Piotra Ćwika w tej sprawie w maju trafiło m.in. do resortu finansów, który musiałby znaleźć w budżecie kwotę potrzebną na przejęcie klinik UJ. Jak udało nam się ustalić, oferta uczelni nie została jednak zaakceptowana. – Odpowiedź Ministerstwa Finansów, którą otrzymaliśmy, wskazuje na konieczność dalszych, bardziej szczegółowych analiz dotyczących ewentualnej transakcji – informuje Joanna Paździo, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego.

Z naszych informacji wynika, że resort Teresy Czerwińskiej nadal ma szereg wątpliwości związanych z przejęciem uniwersyteckich budynków i w zasadzie nie widzi możliwości przeprowadzenia takiej wymiany z krakowską uczelnią. Rzeczniczka wojewody przyznaje, że prawdopodobnie konieczne będzie rozważenie innej formuły prawnej. – Prace w tym zakresie są już planowane, niemniej jednak ich wykonanie może być czasochłonne – wskazuje.

Zainteresowanych wykorzystaniem budynków przy ul. Kopernika, jeśli te trafią do Skarbu Państwa, jest kilkanaście publicznych instytucji. Inwestycje na tym terenie rozważa m.in. Akademia Górniczo-Hutnicza, Instytut Ekspertyz Sądowych, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Politechnika Krakowska i PKP.

Na ruch ze strony Rady Ministrów jest jednak coraz mniej czasu. Bez pieniędzy za kliniki Uniwersytet Jagielloński nie będzie w stanie wyposażyć niemal gotowego już kompleksu w Pro­kocimiu. Na razie uczelnia kupuje sprzęt potrzebny w nowej siedzibie szpitala z funduszy unijnych. Za kilka miesięcy będzie zmuszona sięgnąć do własnej kasy. – Pieniądze ze sprzedaży będą nam niezbędne najpóźniej na początku przyszłego roku. W zasadzie już powinniśmy wiedzieć, czy Skarb Państwa zdecyduje się na przejęcie, czy musimy wrócić do rozmów z prywatnymi inwestorami – mówi dyrektor Jędrychowski.

Zdaniem ekspertów, UJ nie powinien mieć problemów ze znalezieniem chętnych gotowych zainwestować miliony w ich nieruchomości. Szczególnie, że cenne grunty nie są chronione planem zagospodarowania przestrzennego, który dopiero powstaje. – Obawiamy się, że ten teren nie zostanie odzyskany dla mieszkańców, ale będzie podzielony na mniejsze części, które zostaną dowolnie zagospodarowane. Dlatego zwróciliśmy się z prośbą o jego ochronę do premiera Morawieckiego – mówi Jakub Kucharczuk z Klubu Jagiellońskiego.

Członkowie Klubu Jagiellońskiego zaapelowali do szefa rządu o powołanie specjalnej spółki celowej. Ich zdaniem taka instytucja powinna być odpowiedzialna za przejęcie nieruchomości od UJ oraz przygotowanie planu ich wykorzystania wspólnie z władzami i mieszkańcami miasta.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski