Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Bunkier Sztuki ma nową siedzibę. Galeria przeniosła się do kamienicy przy Rynku Głównym

Julia Kalęba
Julia Kalęba
W nowej tymczasowej siedzibie Bunkra Sztuki od 2 lutego prezentowana jest kolekcja prac współczesnego malarza Bartka Materki.
W nowej tymczasowej siedzibie Bunkra Sztuki od 2 lutego prezentowana jest kolekcja prac współczesnego malarza Bartka Materki. Andrzej Banas
To konsekwencja gruntownego remontu w budynku Bunkra Sztuki znajdującego się na rogu Plant i placu Szczepańskiego. Wystawy sztuki współczesnej przez niemal trzy kolejne lata będą realizowane w zabytkowych piwnicach Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20. Pierwszą z nich jest kolekcja obrazów Bartka Materki "Tak to wygląda".

FLESZ - Oto najbrudniejsze miasta w Polsce. Wyniki raportu zaskakują

Szyld Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki wisi już przy wejściu do kamienicy pod numerem 20 na Rynku Głównym. To w Pałacu Potockich właśnie od 2 lutego 2021 roku można oglądać prezentowane przez Galerię wystawy sztuki współczesnej. Bunkier przeniósł się w to miejsce na czas remontu siedziby głównej przy placu Szczepańskim 3a.

Jak zaznacza dyrektor instytucji Maria Anna Potocka, lokalizację tę zaproponował urząd.

- Miasto postanowiło wykorzystać te niezwykle piękne przestrzenie, wolne po przeniesieniu się Instytutu Goethego do innej siedziby, i wejść tutaj z kulturą.

Bunkier Sztuki będzie je dzielić z Krakowskim Biurem Festiwalowym, Fundacją Wisławy Szymborskiej oraz księgarnią MOCAK Bookstore BUNKIER.

Powstaje instytucja zbiorowa - MOCAK, Bunkier Sztuki, KBF i Fundacja Szymborskiej - która będzie łączyć sztukę z literaturą

- dodaje Maria Anna Potocka.

Od zdjęcia do abstrakcji

W nowo otwartej siedzibie jako pierwsza prezentowana jest kolekcja prac Bartka Materki – malarza, fotografa, projektanta graficznego. Eksponuje najnowsze obrazy autora, które są efektem jego ostatnich malarskich eksperymentów nad kwestią przedstawienia anonimowego tłumu. Obrazy, mimo że mają źródło w rzeczywistości, a ich inspiracją były obrazy tłumów protestujących, ostatecznie okazują się abstrakcyjne i otwierają nowe pola interpretacji.

Ten proces przejścia ze zdjęć reporterskich do abstrakcji jest tym, co mnie najbardziej ciekawi - mówi Bartek Materka. - Konkretne bieżące wydarzenia polityczne i społeczne stają się po prostu źródłem gromadzenia ludzi, oderwanym od konkretnych spraw, a dalej pewnym zdarzeniem, które wydarza się już w samej farbie. Preteksty mogą być różne, związane z wieloma wydarzeniami ostatniego roku i lat. Nie uprawiam na obrazie publicystyki, raczej maluję pewien niespokojny czas

- dodaje autor prac.

Tytuł kolekcji "Tak to wygląda" został zaczerpnięty z dziecięcego rysunku przedstawiającego rodzeństwo porwane przez kota z niespokojnego domu. Ujęcie wyczuwalnego niepokoju i zmysł obserwacji, tak przenikliwej u dzieci, są także i tym, co spaja wystawę w Bunkrze Sztuki.

Działam trochę jak przyrodnicy – obserwuję, zbieram materiał, przyglądam mu się, a dopiero na końcu podejmuję się wyciągnięcia z tego pewnej esencji, rozwinięcia tematu malarsko. Ta przyrodnicza perspektywa – podglądanie jak pod lupą albo mikroskopem – jest chyba najważniejsza. Nie myślę o niej na początku, ale koniec końców moje prace do niej się sprowadzają. Obserwacja przechodzi w notatkę. Wystawa jest serią kilkunastu takich notatek na raz

- tłumaczy Bartek Materka i dodaje, że to właśnie z tych skojarzeń wynika kształt niektórych prac - malowanych na okrągłych podobraziach.

Współczesność i historia

To pierwsza i jedna z kilku wystaw, na które do tymczasowej siedziby zaprosi Galeria. Będą to zarówno przekrojowe pokazy rzadko eksponowanej Kolekcji Bunkra Sztuki, jak również wystawy indywidualne artystów związanych z Krakowem. Jak sztuka współczesna poradzi sobie w zabytkowych przestrzeniach?

- W przepięknych pałacowych piwnicach Bunkra Sztuki sztuka musi podjąć wyzwanie ze strony trudnego kontekstu architektonicznego. Ale współczesność zawsze nieźle radziła sobie z historią - komentuje dyrektor Bunkra Sztuki Maria Anna Potocka, dodając: - Piwnica z natury rzeczy jest miejscem, gdzie wchodzi się ze świeczką. Teraz mamy tu sytuację autentycznej atmosfery piwnicznej, w której zaświeciły wniesione do niej obrazy.

Program Galerii na najbliższe lata łączyć będzie sztukę współczesną z literaturą i historią, odnosząc się równocześnie do znaczących dla Krakowa wydarzeń, problemów i postaci. Obok wystaw dużą część programu Bunkra będą stanowiły działania edukacyjne mające przybliżać sztukę współczesną odbiorcom nieprofesjonalnym.

Trwa remont Bunkra Sztuki

Kraków. Tu była kiedyś kawiarnia Bunkra Sztuki. Zniknęły res...

Nowa księgarnia na Rynku

Na literackiej mapie Krakowa pojawiło się także nowe miejsce dla wielbicieli sztuki i książek. W tymczasowej siedzibie Galerii rozpoczęła działalność księgarnia artystyczna MOCAK Bookstore BUNKIER, będąca kontynuacją współpracy pomiędzy Galerią Bunkier Sztuki a Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK.

Szczególne miejsce w jej ofercie zajęła klasyka literatury polskiej i światowej, w tym najważniejsze powieści współczesnych pisarzy i poezja. Dużą część stanowi także literatura uzupełniająca wiedzę na temat problemów prezentowanych w ramach wystaw, dostępne są publikacje monograficzne pozwalające na bliższe poznanie artystów. W księgarni znajdują się też rozbudowane sekcje krytyki artystycznej, sekcja filozoficzno-eseistyczna, a także komiksy, prasa i książki dla dzieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Bunkier Sztuki ma nową siedzibę. Galeria przeniosła się do kamienicy przy Rynku Głównym - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski