Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Bunkier Sztuki po remoncie. Zajrzeliśmy do środka! Zdjęcia

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Bunkier Sztuki po trwającym przeszło trzy lata remoncie wrócił do swojej siedziby przy placu Szczepańskim. Na razie są tu gole ściany, ale jeszcze w lutym pierwsza wystawa. Przed budynkiem powstaje też konstrukcja lubianej przez krakowian kawiarni. W czwartek, 8 lutego, mieszkańcy mogli zajrzeć do Bunkra Sztuki.

Jeszcze puste ściany, ale lubianą przez mieszkańców miejską galerię przyszły zobaczyć tłumy. Można było sprawdzić, co zostało zmienione, które miejsca będą pełniły inne niż dotychczas funkcje.

Wydarzeniu towarzyszyło odsłonięcie kamiennego odpowiednika rzeźby Jadwigi Maziarskiej – wybitnej krakowskiej artystki.

"Dzieła Maziarskiej eksponowane były na zbiorowych wystawach w Bunkrze Sztuki, np. w 1996 roku na wystawie "Rozpoznanie. Obrazy z lat dziewięćdziesiątych". Ponadto jej prace pojawiły się na organizowanej przez Galerię wystawie "Ciało versus materia". W kręgu Grupy Krakowskiej, odbywającej się na przełomie kwietnia i maja 2000 roku w Instytucie Polskim w Düsseldorfie. Artystka była również częstym gościem Spotkań Krakowskich" - wyjaśnia biuro prasowe Bunkra Sztuki.

Na razie w stanie surowym powitał krakowian Bunkier Sztuki, ale jeszcze w lutym będzie można zobaczyć tu pierwszą wystawę. Na otwarcie galeria zaprezentuje wystawę "Daj mi wszystko", na którą złożą się prace podarowane krakowskim muzeom MOCAK i MuFo przez kolekcjonerów Andrzeja i Teresę Starmachów.

Pod koniec ubiegłego roku krakowscy kolekcjonerzy Teresa i Andrzej Starmachowie przekazali miejskim muzeum MOCAK i MuFo część swojej kolekcji, m.in. prace Magdaleny Abakanowicz, Mirosława Bałki, Władysława Hasiora, Tadeusza Kantora i Jerzego Nowosielskiego, łącznie są to dzieła 26. artystów i artystek. Wartość tej kolekcji szacowana jest na 50 mln zł.

Wróci tez słynna kawiarnia.

- Na początku, według projektu, kawiarnia funkcjonować będzie na parterze budynku (zaplecze na poziomie -1). Mamy również nadzieję, że jeszcze w 2024 roku postawiony będzie szklany pawilon kawiarni przed budynkiem - tak, jak poprzednio altana, nawiązująca do modernistycznej architektury Bunkra - zapowiada Paulina Zarzycka z Bunkra Sztuki.

Przed budynkiem powstaje jeszcze konstrukcja dla charakterystycznego pawilonu Cafe Bunkier.

Zanim krakowianie usiądą na kawę w pawilonie przed Bunkrem Sztuki, będą mieli okazję zobaczyć rzeźbę "Hommage à Maria Jarema – Kraków Jaremiance" poświęcona jednej z najwybitniejszych polskich artystek XX wieku – Marii Jaremie. Autorem pomnika jest wybitny rzeźbiarz Krzysztof M. Bednarski.

Nowe otwarcie Bunkra Sztuki to także zmiana na stanowisku dyrektorskim - od 1 marca galerią pokieruje Delfina Jałowik, która zastąpi Marię Annę Potocką.

Autorem projektu modernizacji i przebudowy jest Biuro Architekt Kaczmarczyk z Suchej Beskidzkiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. Bunkier Sztuki po remoncie. Zajrzeliśmy do środka! Zdjęcia - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski