Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Cenny nabytek wzbogacił zbiory Muzeum Archeologicznego

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Lekyt arbyllasowy to nowy nabytek Muzeum Archeologicznego w Krakowie
Lekyt arbyllasowy to nowy nabytek Muzeum Archeologicznego w Krakowie Wojciech Matusik
Lekyt aryballosowy, greckie naczynie, w którym przechowywano olejki do namaszczania ciała, datowany na ok. 350 - 330 r. p.n.e trafił we wtorek 26 kwietnia do zbiorów Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Nabytek zapoczątkuje ową stałą ekspozycję muzeum. Krakowianie będą mogli zobaczyć lekythos 13 maja podczas Nocy Muzeów.

Lekythos (lekyt) to greckie naczynie, w którym przechowywano olejki do namaszczania ciała. Lekyty używane były głównie przez sportowców i atletów w gimnazjonach, czyli ówczesnych salach sportowych, łaźniach i domach prywatnych. Sprawność fizyczna i zadbana, wysportowana sylwetka były bardzo ważne w starożytnej Grecji.

- Zabytek przybył do nas z odległej przeszłości, ma 2 300 lat, zachowany jest w stanie idealnym, nie był klejony, nie ma żadnych ubytków. Jest to zabytek, który – mam nadzieję - otworzy nowy rozdział w historii Muzeum Archeologicznego, w którym nasze muzeum – największa tego typu instytucja w tej części Europy – otworzy nową kolekcję związaną ze starożytnościami Grecji, Rzymu i Etrurii. Mam nadzieję, że za kilka lat ta sala wypełni się zabytkami, które oprócz wspaniałych zbiorów egipskich, będą prezentowały ważną dla kultury europejskiej przeszłość grecko-rzymską – mówi dr hab. Jacek Górski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

Wykonane z terakoty naczynie kształtem przypomina wysmukły dzbanek z jednym uchem, małą stopką, walcowatym brzuścem, długą szyjką oraz szerokim i bardzo wysokim wylewem. Brzusiec jest ozdobiony czarną siatką z białymi kropkami, a wylew oraz fragment uchwytu pomalowane zostały na czarno. Naczynie choć proste, jest bardzo subtelne. Nie posiada żadnych śladów prac renowacyjnych.

Terakotowy lekyt został odnaleziony w Kampanii (Włochy) ok. 1910 r. przez Francesco Amarna. W latach trzydziestych XX w. zakupiony w Rzymie przez Sigismunda Thomsena z Frankfurtu. Od lat sześćdziesiątych w kolekcji Herberta Markwardta w Breisgau (Niemcy). Od lat dziewięćdziesiątych w kolekcji Bora Erbila w Zurychu.

Sala św. Michała, która dziś służy jako sala wystaw czasowych, w przyszłości ma pomieścić grecko-rzymskie dziedzictwo w zbiorach krakowskiego muzeum.

Krakowianie będą mogli zobaczyć lekythos 13 maja podczas Nocy Muzeów. Tej nocy Muzeum Archeologiczne wystawi także scytyjskie złote szaty księżniczki.

FLESZ - Odmawiamy przyjmowania szczepionek i wykonywania płatności

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Cenny nabytek wzbogacił zbiory Muzeum Archeologicznego - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski