Kraków chce iść w stronę muzyki

Kraków chce iść w stronę muzyki

Łukasz Gazur

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Muzyka. Miasto Kraków zaangażuje się w powstanie Centrum Muzyki, w którym w przyszłości swoją nową siedzibę ma znaleźć m.in. Filharmonia Krakowska. Tak wczoraj zdecydowali miejscy radni.
Przegłosowali oni uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na podjęcie współpracy w celu utworzenia Centrum Muzyki w Krakowie oraz udzielenia dotacji dla Województwa Małopolskiego na realizację pod nazwą „Przygotowanie projektu Centrum Muzyki w Krakowie”.

To dopiero początek. Można powiedzieć, że dzięki decyzji Rady Miasta prezydent będzie mógł nawiązać w tej sprawie współpracę z marszałkiem województwa – powiedział nam wczoraj radny Jerzy Woźniakiewicz.


Przypomnijmy, że już przed niemal trzema laty w październiku 2011 roku pomiędzy Województwem Małopolskim, Gminą Miejską Kraków i Akademią Muzyczną w Krakowie został podpisany list intencyjny w sprawie budowy Centrum Muzyki w Krakowie. Powołany został wówczas także Komitet Honorowy Budowy.

Po wielu wcześniejszych analizach i debatach przyjęto, że warto rozważyć lokalizację Centrum Muzyki wraz z wieloma usługami komplementarnymi i uzupełniającymi w krakowskiej dzielnicy Grzegórzki, na terenie pozyskiwanym od wojska, o powierzchni ponad 12 ha, położonym nad Wisłą, przy Bulwarze Kurlandzkim.

W przyszłym Centrum Muzyki siedzibę znajdą m.in. zespoły artystyczne Filharmonii im. Karola Szymanowskiego, Capelli Cracoviensis, Sinfonietty Cracovii. Uzupełnieniem byłby nowy kampus Akademii Muzycznej.

Ten krok, jakim jest powierzenie prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiemu rozmów o współpracy w tej sprawie z marszałkiem województwa to dobry krok, świadczący o wznoszeniu się ponad polityczne podziały – ocenił wynik głosowania Rady Miasta Stanisław Dziedzic, dyrektor Wydziału Kultury UM.

To ważna inwestycja zarówno dla instytucji marszałkowskich, jak i miejskich. Znajdą się tam sale, które pomogą zarówno jednym jak i drugim. I właśnie dlatego tak ważne jest doprowadzenie przedsięwzięcia do końca – dodał Dziedzic.

Rozstrzygnięto już konkurs architektoniczny na koncepcję Centrum Muzyki, które ma stanąć przy ul. Ludwika Ziele-niewskiego.

Dominującym elementem koncepcji urbanistycznej Centrum Muzyki jest budynek filharmonii, usytuowany prostopadle do wału wiślanego. Zyskała uznanie jury również konstrukcja nowoczesnego amfiteatru zlokalizowanego na przedłużeniu dachu filharmonii, a także propozycja kładki, która łaczyć ma oba brzegi Wisły.

Sam gmach ma pomieścić między innymi salę koncertową na 1500 miejsc.

Jak podkreślał architekt Marek Dunikowski, który przewodniczył konkursowemu jury, to koncepcja prosta, dobrze rozdzielająca poszczególne funkcje, a przy tym wpływająca na jakość przestrzeni nad Wisłą.

Koszt przedsięwzięcia wyceniany jest na około 300 mln zł, z czego ok. 230 mln zł ma pochodzić z budżetu Unii Europejskiej. Pozostałe 70 mln zł ze środków Województwa Małopolskiego, miasta Krakowa oraz Akademii Muzycznej w Krakowie.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo