Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków chce mieć nocnego burmistrza. Będzie pracował w nocy i rozwiązywał "imprezowe" problemy miasta

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Radni przygotowali uchwałę kierunkową, która wzywa prezydenta do powołania komisji nocnego burmistrza, która zajmie się rozwiązywaniem problemów towarzyszącym mieszkańcom nocą. Głównie chodzi tutaj o turystyczne części miasta. Uchwała została przyjęta w środę 26 czerwca. Teraz o jej losie zdecyduje prezydent Jacek Majchrowski.

Pijani turyści zakłócający ciszę nocną i porządek w centrum miasta, młodzież spożywająca alkohol pod chmurką, czy jak niedawno duża zadyma przed jednym z nocnych lokali z udziałem pseudokibiców - to problemy związane z nocnym życiem Krakowa, głównie Starego Miasta i Kazimierza.

Radni Koalicji Obywatelskiej przygotowali projekt uchwały z wnioskiem do prezydenta Krakowa o utworzenie stanowiska nocnego burmistrza. Osoba na tym stanowisku ma przewodniczyć komisji złożonej z przedstawicieli różnych grup społecznych zainteresowanych tym, by życie nocne w mieście funkcjonowało prawidłowo.

Burmistrzem kierującym pracami komisji może być pełnomocnik prezydenta lub dyrektor koordynator. Decyzję o tym podejmie sam prezydent. Aleksander Miszalski, szef klubu Koalicji Obywatelskiej, uważa że powinien to być pełnomocnik.

Nocny burmistrz i jego komisja

- Będzie go wspierać komisja, która zajmie się wypracowywaniem różnych rozwiązań, a te burmistrz będzie następnie przedstawiał prezydentowi lub radzie miasta - tłumaczy Miszalski.

Czym zajmie się burmistrz i komisja? - Próbą pogodzenia różnych sprzecznych interesów dotyczących funkcjonowania gospodarki nocy - wyjaśnia Miszalski. Z jednej strony będą to rozmowy mieszkańcami, a z drugiej z branżą turystyczną, głównie z przedstawicielami branży knajpiano-restauracyjnej.

- Chodzi o znalezienie rozwiązań systemowych, które pomogą odciążyć dzielnice narażone najbardziej na minusy gospodarki nocy, a z drugiej strony chodzi o zrównoważony rozwój tej ważnej i dochodowej gałęzi miasta - przekonuje radny.

Radni zaznaczyli, by powołanie nowego stanowiska odbyło się najpóźniej do końca 2019 r., tak by na sezon turystyczny w 2020 r. burmistrz nocny i jego komisja już funkcjonowali.

Jak będzie wyglądała jego praca? To określi prezydent, ale Aleksander Miszalski uważa, że powinien on pracować chociaż częściowo w nocy, np. od 17 do 1. Wtedy burmistrz będzie mógł w praktyce zobaczyć, jakie są główne bolączki towarzyszące gospodarce nocy.

W założeniu nie ma być "szeryfem", do którego będzie można zadzwonić w nocy i poskarżyć się na wrzeszczących, pijanych turystów. Tym nadal mają się zajmować odpowiednie służby, jak policja czy straż miejska.

Mieszkańcy pomysł popierają

- Burmistrz nocny w Krakowie jest koniecznością. Potrzebna jest osoba, która będzie łączyła interesy mieszkańców i właścicieli nocnych lokali - komentuje Alina Kamińska, mieszkanka Kazimierza, od tej kadencji radna Dzielnicy I Stare Miasto.
Projektodawcy uchwały wskazują, że burmistrzów nocnych ma już kilkadziesiąt miast na świecie (m.in.: Amsterdam, Tuluza, Praga, Nowy Jork, Paryż, Zurych, Londyn, Berlin) i stamtąd można czerpać wzory.

Co na to Urząd Miasta? - Będziemy dyskutować na temat tego projektu. Znamy podobne rozwiązania z miast w państwach zachodnich. Dostrzegamy potrzebę rozwiązania tego problemu, dlatego też w najbliższym czasie przedstawimy konkretne propozycje w tej sprawie - odpowiadają w krakowskim magistracie.

Prezydent Jacek Majchrowski żartował, że będzie trzeba zrobić wybory, bo to przecież burmistrz, a kwestii pracy w nocy musi przyjrzeć się Państwowa Inspekcja Pracy. Mówiąc już poważnie dodał, że pochyli się na uchwałą, a potem podejmie ewentualne działania.

Nocny burmistrz na świecie

W Amsterdamie burmistrz nocny stoi na czele organizacji pozarządowej współfinansowanej przez przedsiębiorstwa oraz władze miasta, zatrudniającej 20 osób oraz posiadającej zarząd oraz radę doradczą.

Efektem działań jest tam m.in. wprowadzenie instytucji nocnych wolontariuszy co dało efekt w postaci spadku o 25 proc. wypadków agresji oraz o 30 proc. niedogodności zgłaszanych w nocy przez mieszkańców.

W Tuluzie opracowano „Białą księgę gospodarki nocy” zawierającą opis stanu podaży usług nocnych oraz wyniki badań dotyczących oczekiwań mieszkańców.

Rozpoczęto tam też przygotowywanie zintegrowanej polityki dotyczącej: nocnego transportu publicznego, wsparcia usług gastronomicznych, oświetlenia budynków.

Przykładowe problemy, na których ma się koncentrować burmistrz nocny w Krakowie i jego komisja:

  • hałas generowany przez osoby imprezujące i radzenie sobie z nim,
  • oświetlenie miasta,
  • bezpieczeństwo w nocy w miejscach, w których kumuluje się ruch,
  • ustanowienia nocnego telefonu alarmowego,
  • utrzymanie czystości w nocy i nad ranem,
  • polityka parkingowa w nocy
  • dbanie o kompromis pomiędzy mieszkańcami a branżą turystyczną i gastronomiczną oraz rozstrzyganie sporów na linii mieszkańcy – biznes,
  • wypracowanie regulacji wobec klubów i pubów by z jednej strony umożliwić im funkcjonowanie i rozwój a z drugiej wspólnie podnosić komfort życia mieszkańców w obszarze kumulacji życia nocnego,
  • regulacja sprzedaży alkoholu w nocy w obszarze kumulacji życia nocnego miasta,
  • powołanie instytucji nocnych wolontariuszy,
  • dostosowanie oferty kulturalnej miasta do funkcjonowania gospodarki nocy,
  • uwzględnienie w kreowaniu nocnego życia miasta wieczornych imprez kulturalnych.

WIDEO: Krótki wywiad. Maciej Twaróg: Na 70-lecie Huty zamiast festynów chciałbym czegoś, co zostanie na dłużej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków chce mieć nocnego burmistrza. Będzie pracował w nocy i rozwiązywał "imprezowe" problemy miasta - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski