Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków chce założyć nową spółkę, by zbudować w Krakowie mieszkania czynszowe. Radni mówią o zagrożeniu

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Andrzej Banas / Polska Press
Kraków wspólnie z 11 gminami Małopolski i Krajowym Zasobem Nieruchomości chce wybudować ok. 115 mieszkań czynszowych. Do współpracy na tym polu nie zaprosi jednak spółki TBS Krak System tak jak miało to miejsce do tej pory, a nową spółkę KZN SIM Ziemi Krakowskiej, którą chce utworzyć. Część radnych, od których zależy czy spółka powstanie jest sceptyczna - To jest pewne zagrożenie, bo o ile teraz włodarze gmin są w dobrych komitywach i zgadzają się na to by w spółkę wejść, to nie wiemy co się wydarzy w przyszłości – mówi radny Łukasz Maślona.

– Realizacja tego projektu pozwoli na uzupełnienie oferty mieszkaniowej miasta i zmniejszenie tzw. luki czynszowej oraz zwiększenie dostępności mieszkań dla osób posiadających zdolność czynszową, ale nieposiadających zdolności kredytowej – mówił o projekcie Bogusław Kośmider, zastępca prezydenta Krakowa.

Pierwotnie miasto zamierzało budować mieszkania czynszowe we współpracy z istniejącym TBS-em w którym Gmina Miejska Kraków jest mniejszościowym akcjonariuszem (posiada 18 proc. akcji). Dość wspomnieć, że dotychczasowa współpraca zaowocowała powstaniem tysiąca mieszkań w ramach TBS, a w sumie ok. 10 tys. w całym mieście. „Wnioskujemy w tej sprawie o rządowy grant w wysokości 3 mln zł, które to środki pójdą na kapitał tej spółki oraz sfinansowanie jej działalności w początkowym okresie” - zaznaczali urzędnicy. Następnym krokiem będzie wniesienie nieruchomości przy ul. Padniewskiego (w pobliżu Łąk Nowohuckich), gdzie owe 100-115 mieszkań ma powstać.

Jednak, jak tłumaczą w magistracie, aby w pełni skorzystać ze wsparcia finansowego, konieczne byłoby przeprowadzenie postępowania na podstawie ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. "Ze względu na długotrwałą procedurę wyboru partnera, pojawiło się uzasadnione ryzyko co do możliwości pozyskania finansowania oraz szybkiej realizacji przedsięwzięcia" – argumentuje UMK.

Gminie zależy na czasie, ponieważ w październiku ma być wypłacana ostatnia transza, a przy rozpatrywaniu wniosków liczy się moment ich złożenia. Postanowiono więc wraz z gminami Skała, Iwanowice, Alwernia, Krzeszowice, Charsznica, Gdów, Wieprz, Gołcza Sułoszowa, Raciechowice i Pałecznica, założyć nową spółkę - KZN SIM Ziemi Krakowskiej.

Zanim jednak urzędnicy złożą wniosek, musi on zostać zaakceptowany przez miejskich radnych stosowną uchwałą. Ci po raz pierwszy z projektem w tej sprawie zapoznali się na sesji w środę 13 września. Zdania były podzielone - jedni upatrują w projekcie szansy, a inni zagrożenia dla Gminy.

Szansa czy zagrożenie?

Sceptycznie na pomysł powstania spółki zapatruje się radny Łukasz Maślona z klubu Kraków dla Mieszkańców. Uważa, że po pierwsze miasto jest opóźnione z realizacją pomysłu o kilka lat, po drugie to co oferuje nijak się ma do realnych potrzeb mieszkańców, upatruje też w połączeniu gmin i Krakowa zagrożenia.

- Wątpliwości nasze budzi fakt, że my jako gmina będziemy tym podmiotem, który będzie wnosił najwięcej udziału do SIM. Niestety na poziomie decyzyjnym działa zasada jednomyślności – czyli wszystkie gminy muszą poprzeć działania Krakowa. To jest pewne zagrożenie, bo o ile teraz włodarze są w dobrych komitywach i zgadzają się na to by w spółkę wejść, to nie wiemy co się wydarzy w przyszłości. Jak dojdzie do zmiany w tych pojedynczych gminach, ktoś może stwierdzić że pewne działania mu nie pasują i je zablokować – mówi radny

Inicjatywę miasta popiera posłanka Daria Gosek-Popiołek, która twierdzi, że zarówno sama inicjatywa jak i jej forma są potrzebne i do przyjęcia. Problemu upatruje w ustawie, która uniemożliwiła miastu realizację tego pomysłu wraz z TBS Krak System.

- Myślę, że ta forma sama w sobie nie jest zła, takie porozumienie jest potrzebne. Natomiast to co jest istotne w tym wszystkim to fakt, że Kraków nie mógł przystąpić do realizacji tego projektu ze spółką TBS Krak System, w którym ma udziały, ponieważ ustawa uniemożliwia takie działanie. Jako Lewica wielokrotnie zwracaliśmy na to uwagę, zgłaszaliśmy poprawki. Prawo i Sprawiedliwość jak zwykle nie słuchało opozycji, w związku z czym radni muszą teraz uchylać jedną z uchwał, powoływać nowy podmiot, a może można było to zrobić szybciej - mówiła Daria Gosek-Popiołek

- Pani Poseł trochę pomyliła pewne porządki – odpowiada radny PiS Michał Drewnicki. I dodaje, że dużo lepszą sytuacją jest ta, gdzie Miasto Kraków tworzy nowy podmiot i łączy siły z gminami, które mają 100 procentowy wpływ na to co się dzieje, aniżeli wchodzić w inne podmioty. Spółki TBS zdaniem radnego, mają trochę inne zadania, a miasto przez lata wyzbywało się niestety udziałów w tych instytucjach, co powoduje, że dzisiaj w większości przypadków nie ma na nie wpływu.

- Nie lubię kiedy tworzy się nowe, dodatkowe urzędy, ale jeśli to miałoby działać bezkosztowo, a zysk miałby być w postaci mieszkań dla ludzi to sadzę, że warto sprawdzić jak to będzie działać. A w razie czego jak to nie wyjdzie to szybko zlikwidować i tyle – mówi radny.

Inwestycja mieszkaniowa finansowana będzie z bezzwrotnego wsparcia z Funduszu Dopłat BGK, taniego kredytu w ramach programu Społecznego Budownictwa Czynszowego (SBC) i partycypacji przyszłych lokatorów, wynoszącej 15-25 proc. kosztów.

"Zasady wyboru najemców określi w stosownej uchwale Rada Miasta Krakowa, która wskaże kryteria pierwszeństwa i zasady przeprowadzania oceny punktowej wniosków. O wniesieniu nieruchomości do spółki również zadecyduje Rada Miasta Krakowa. Wiązać się będzie z tym konieczność poniesienia VAT" - piszą urzędnicy.

Póki co, UMK musi poczekać na zielone światło w tej sprawie. Radni skierowali projekt do drugiego czytania.

Co Polacy sądzą o programie Przyjazne Osiedle - sonda

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków chce założyć nową spółkę, by zbudować w Krakowie mieszkania czynszowe. Radni mówią o zagrożeniu - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski