Kraków chce zorganizować mistrzostwa Europy w amp futbolu w...

Kraków chce zorganizować mistrzostwa Europy w amp futbolu w 2020 roku

Zdjęcie autora materiału
Jerzy Filipiuk

Dziennik Polski 24

Krystian Kapłon (w środku) to jeden z liderów naszej reprezentacji

Krystian Kapłon (w środku) to jeden z liderów naszej reprezentacji ©BART FOTO SPORT

Amp futbol. Kraków będzie się ubiegał o prawo organizacji mistrzostw Europy w 2020 roku w piłce nożnej osób z jednostronnymi amputacjami lub innymi wadami kończyn. Jego kontrkandydatami, według nieoficjalnych jeszcze informacji, będą Niemcy i Rosja.
Krystian Kapłon (w środku) to jeden z liderów naszej reprezentacji

Krystian Kapłon (w środku) to jeden z liderów naszej reprezentacji ©BART FOTO SPORT

O tym, że Miasto Kraków i Stowarzyszenie Amp Futbol Polska chcą zorganizować Euro 2020, oficjalnie poinformowały one wczoraj na wspólnej konferencji w Hali 100-lecia KS Cracovia.

– Szansa na to, że będziemy gospodarzami mistrzostw Euopy, jest bardzo duża. Niemcy i Rosja to bardzo ciekawy zestaw kontrkanydatów, ale mamy mocną pozycję w Europie – przekonywał prezes Stowarzyszenia Amp Futbol Polska Mateusz Widłak, który był twórcą tej odmiany futbolu w Polsce (pierwsze treningi odbyły się w październiku 2011 roku), a w marcu 2015 roku został wybrany prezydentem Europejskiej Federacji Amp Futbolu.

– Nasza dyscyplina w Polsce rozwiją się dopiero od 6 lat, ale organizowaliśmy już wiele turniejów. Nauralnym krokiem jest więc urządzenie wielkiej imprezy. Liczymy, że zorganizujemy mistrzostwa Europy, i to na wysokim poziomie, z dużą liczbą kibiców. Bedzie to ogromna promocja całego sportu osób niepełnosprawnych – dodał prezes Widłak.

– Kraków od dłuższego czasu jest zaangażowany w pomoc sportowcom niepełnosprawnym. Jako pierwsze miasto w Polsce zajął się tym systemowo. Przykładami mogą być profesjonalne sekcje sportowe dla osób niepełnosprawnych, które powstały w AZSKraków i Bronowiance, a także pierwsze w Polsce Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych, znajdujące się w Hali 100-lecia KS Cracovia – podkreślił pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. rozwoju kultury fizycznej Janusz Kozioł.

Satysfakcji z faktu, że ME 2020 mogą się odbyć w Krakowie, nie ukrywał trener naszej reprezentacji Marek Dragosz: – Kraków gwarantuje znakomitą organizację imprezy i świetną atmosferę na trybunach. Dla mnie byłyby to niezapomniane mistrzostwa. W końcu urodziłem się i mieszkam w tym mieście. Walka o tytuł najlepszej drużyny w Europie nigdzie nie byłaby dla mnie tak wyjątkowa jak w Krakowie.

Główną areną ME byłby stadion Cracovii, na którym odbyłyby się półfinały i finał. Mecze grupowe byłyby rozegrane na boiskach Garbarni (dwóch lub trzech) i Prądniczanki. Rolę obiektu treningowego mogłoby pełnić boisko Nadwiślana.

Decyzja w sprawie przyznania roli gospodarza Euro 2020 zapadnie w lutym 2019 roku. Prezes Widłak zdradził, że Kraków może się także ubiegać o organizację... mistrzostw świata 2022.

I ME odbyły się w 2017 roku w Turcji, gdzie Polska zdobyła brązowy medal. Największy sukces w MŚ nasza drużyna odniosła w 2014 roku w Meksyku, zajmując czwarte miejsce.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo