Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Chleb na drzewie, pączek w wodzie to nie tylko nieumiejętne dokarmianie ptaków, ale również zaśmiecanie środowiska

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Mieszkaniec Wzgórz Krzesławickich zwrócił uwagę, że może i niektórzy mają wiele dobrych chęci by dokarmiać ptaki, jednak robią to zupełnie nieumiejętnie i bezmyślnie, ponieważ zostawiają im pieczywo, czy też plastry słonego boczku
Mieszkaniec Wzgórz Krzesławickich zwrócił uwagę, że może i niektórzy mają wiele dobrych chęci by dokarmiać ptaki, jednak robią to zupełnie nieumiejętnie i bezmyślnie, ponieważ zostawiają im pieczywo, czy też plastry słonego boczku Dariusz Grochal
Krakowski Zarząd Zieleni Miejskiej oraz przyrodnicy cały czas napominają i instruują, a mieszkańcy dalej robią swoje. - Chleb na drzewie, pączek w wodzie, a to wszystko nie dalej jak dwa metry od kaczkomatu w Parku Duchackim - pisze ZZM. Mieszkańcy Krakowa dokarmiają ptaki wszystkim co im wpadnie w ręce, nie mając świadomości, że to nie tylko szkodzi zwierzętom, ale również zaśmieca okolicę. W mieście oprócz licznych karmników są również tzw. kaczkomaty, które są zaopatrzone w dobrej jakości ziarno.

Zaledwie kilkanaście dni temu mieszkaniec Wzgórz Krzesławickich zwrócił uwagę, że może i niektórzy mają wiele dobrych chęci by dokarmiać ptaki, jednak robią to zupełnie nieumiejętnie i bezmyślnie, ponieważ zostawiają im pieczywo, czy też plastry słonego boczku. Mieszkaniec Dzielnicy mówi nam, że w Parku Zielony Jar Wandy występuje ponad 20 gatunków ptaków, których dokarmianie w okresie zimowym jest bardzo ważne. Dlatego też, jakiś czas temu Pan Dariusz zwrócił się do Zarządu Zieleni Miejskiej z prośbą o montaż karmników.

- ZZM bardzo szybko zareagował na moją prośbę. Niestety, od samego początku kiedy tylko karmnik pojawił się w parku, znalazła się grupa mieszkańców, która traktuje je jako śmietniki, wyrzucając tam resztki swoich posiłków - mówi Pan Dariusz

Jak relacjonuje mieszkaniec, w karmniku pojawiło się już spaghetti, ciasto z galaretką, sałatka jarzynowa, a ostatnio plastry boczku oraz notorycznie jest tam również wyrzucany chleb.

Krakowski Zarząd Zieleni Miejskiej oraz przyrodnicy wielokrotnie już tłumaczyli jak prawidłowo dokarmiać ptaki, by nie wyrządzić im krzywdy.

- Ptaki potrzebują pełnowartościowego pokarmu, odpowiedniego dla prawidłowego rozwoju, a resztki naszego jedzenia nim nie są. Kaczkomaty zawierają zbilansowany pokarm dla ptactwa wodnego. Dokarmiajmy z głową! Karmnik dla ptaków można wykonać praktycznie ze wszystkiego - pisze ZZM.

Kaczkomaty ustawione są na terenie Zalewu Nowohuckiego, Parku Bagry Wielkie, Parku Duchackiego oraz Parku Zaczarowanej Dorożki.

Ornitolog radzi

Dr Kazimierz Walasz prezes Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego wskazuje, że solone pokarmy, wypieki i ciasta nie są odpowiednie dla ptaków. - Ptaki wodne radzą sobie z nadmiarem soli, ale pomimo to nie dawajmy im słonych pokarmów. Spleśniałe pokarmy, całe kromki czy bochenki chleba to powinien być formalny zakaz - zaśmiecania trawników i wody - dodaje ornitolog.

Dr Walasz wskazuje, że pokarmem uniwersalnym dla większości małych ptaków jest słonecznik. W przypadku mniejszych ptaków, jak rudzik - siemię lniane. Wiele ptaków, zwłaszcza drozdy i sikory modre i rudzik lubią jabłko (jako uzupełnienie). Łabędzie, kaczki, gołębie miejskie - ziarna zbóż, płatki owsiane, chleb drobno pokrojony i tylko na tyle, by od razu zjadły. Mewy - chleb - jak wyżej, pokrojone drobno mięso i ryby.

ZZM podaje kilka zasada jak prawidłowo dokarmiać ptaki:

  • dokarmiać powinniśmy tylko w przypadku śniegu i mrozu i kontynuować je do odwilży. Dokarmianie zwierząt w innych sytuacjach powoduje, że zaburzamy ich naturalną zdolność i chęć poszukiwania jedzenia, co w dalszej perspektywie jest szkodliwe.
  • miejsce dokarmienia (zawieszenie karmnika) powinno być poza zasięgiem drapieżników
  • dbajmy o porządek i wysypujmy tylko tyle jedzenia ile zwierzęta są w stanie zjeść. Jedzenia nie wolno wrzucać do wody, naruszenie tej zasady jest karane grzywną.
  • jeśli to możliwe pamiętajmy o świeżej wodzie dla ptaków
  • nie dokarmiajmy chlebem, ponieważ jest dla ptaków małowartościowym i nadmiernie słonym pokarmem
  • karmnik to nie śmietnik na resztki z kuchni. Nasze przetworzone i słone jedzenie bardzo ptakom szkodzi. Tak samo jak nam, szkodzi im również pleśń i bakterie. Dodatkowo pamiętaj, że resztki z obiadu są magnesem dla innych zwierząt takich jak: szczury, lisy, dziki, kuny, dzikie koty i psy, gołębie, mewy i ptaki krukowate
  • pokarm powinniśmy zamieszczać w różnorodnych miejscach, aby był dostępny dla wszystkich gatunków. Niektóre z nich jedzą wyłącznie z ziemi, ale należą do nich również gołębie. Jeśli chcesz zapobiec wyjadaniu pokarmu przez tłumy gołębi, umieszczaj pokarm w karmnikach, w których te duże ptaki się nie zmieszczą. Możesz również wywieszać smakołyki na drzewie (specjalne kule tłuszczowe, słonina, jabłka) – w ten sposób dostępne będą tylko dla małych ptaków i dzięciołów.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. Chleb na drzewie, pączek w wodzie to nie tylko nieumiejętne dokarmianie ptaków, ale również zaśmiecanie środowiska - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski