Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. „Chrystus uczy nas miłości” – Święto Rodziny w Archidiecezji Krakowskiej

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
W sanktuarium św. Jana Pawła II trwają wielkie uroczystości, czyli I Archidiecezjalne Święto Rodziny, które należy do ogólnoświatowego dziękczynienia za dar życia małżeńskiego i rodzinnego. W sobotni wieczór nastąpiło również uroczyste zakończenie peregrynacji ikony Świętej Rodziny, która odwiedziła 176 parafii archidiecezji krakowskiej przez 180 dni, aż w końcu dotarła do sanktuarium św. Jana Pawła II. Abp. Marek Jędraszewski podczas dzisiejszej homilii mówił „Chrystus uczy nas miłości – cierpliwej, pięknej, wyrozumiałej, odpowiedzialnej". Następnie małżonkowie odnowili swoje przyrzeczenia.

– Chrystus uczy nas miłości – cierpliwej, pięknej, wyrozumiałej, odpowiedzialnej. Na tym fundamencie budujmy moc własnej rodziny, moc rodzin całego Kościoła, naszej ojczyzny. By dzięki tej mocy życia rodzinnego z ufnością patrzeć na przyszłość nas samych i całego świata – mówił abp Marek Jędraszewski podczas zakończenia Roku Rodziny w Archidiecezji Krakowskiej.

Abp. Marek Jędraszewski zaznaczył również, że małżeństwo buduje nowy dom i podkreślił, że decyzja o małżeństwie, ofiarowaniu siebie współmałżonkowi na dobre i złe - aż do śmierci , to decyzja, które przecina dotychczasowe życie. Arcybiskup dodał, że po podjęciu tej decyzji nie można się oglądać wstecz, ale trzeba iść ze współmałżonkiem naprzód. - To jest coś, co wymaga szczególnego radykalizmu – mówił metropolita krakowski.

-Rodzina to swoiste laboratorium, w którym uczymy się właściwych postaw, dostrzegania drugiego człowieka, wzajemnego pomagania, w myśl słów św. Pawła „ Jeden drugiego brzemiona noście” – mówił kard. Stanisław Dziwisz w sobotę w sanktuarium św. Jana Pawła II.

Podczas homilii, którą wygłosił na zakończenie peregrynacji ikony Świętej Rodziny (której twórcą jest o. Zygfryd Kot SJ) w Archidiecezji Krakowskiej kard. Stanisław Dziwisz przypomniał, że jej peregrynacja rozpoczęła się 26 grudnia ubiegłego roku w Niedzielę Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa. Ikona wyruszyła z zakopiańskiej parafii Przenajświętszej Rodziny i po stu osiemdziesięciu dniach dotarła do ostatniego miejsca wędrówki, czyli do sanktuarium św. Jana Pawła II.

– Nie można było wybrać lepszej mety, bardziej wymownego miejsca na zakończenie tej cennej inicjatywy duszpasterskiej – mówił kard. Dziwisz.

Metropolita senior podkreślił, że to wyjątkowe wydarzenie jakim jest zakończenie peregrynacji ikony jest również okazją do dziękczynienia Bogu za „dar każdego małżeństwa i każdej rodziny, w której objawia się miłość i dobro”. – Tej miłości i dobra jest ogrom, i choć nie trafia ono na pierwsze strony gazet i nie stanowi sensacji dla mediów, jest fundamentem życia każdego dziecka i każdego człowieka – mówił kard. Dziwisz i podkreślał, że to właśnie w rodzinie uczymy się właściwej hierarchii wartości, w której Bóg jest na pierwszym miejscu. Po homilii odnowiono przyrzeczenia małżeńskie.

Dzisiaj odbywa się główne wydarzenie Święta, czyli Eucharystia dla rodzin z dziećmi, którą sprawuje abp. Marek Jędraszewski. Podczas niej małżonkowie odnowią swoje przyrzeczenia.

W dniach 25-26 czerwca w sanktuarium św. Jana Pawła II trwa I Archidiecezjalne Święto Rodziny podczas którego odbywa się również szereg atrakcji dla całych rodzin. Święto zostało zainicjowane w związku z kończącym się Rokiem Rodziny Amoris Leatitia i kończącą się peregrynacją Ikony św. Rodziny, która nawiedzała parafie naszej archidiecezji. W sobotę miał miejsce bieg rodzinny, uroczysta procesja z Ikoną św. Rodziny, wspólna modlitwa, uwielbienie przez Szkołę Nowej Ewangelizacji - Sursum Corda, a następnie uroczyste wniesienie ikony do Sanktuarium i msza święta, której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.

W niedzielę od rana trwały warsztaty dla rodzin , małżonków i narzeczonych. Wczesnym popołudniem koncerty zagrali: Szkółka TGD, Małe TGD, Troye Zillia – artyści z Ukrainy. Piknik rodzinny na błoniach Sanktuarium trwał do godz. 18.00,a później rozpoczęła się ewangelizacyjna sztuka teatralna wspólnoty Sursum Corda „Magia grzechu, Pedro Calderon de la Barca”.

Na gości czekała również strefa animacji: dmuchane zamki, malowanie twarzy i bańki mydlane, kolorowe warkoczyki i animacje, a także zabawy edukacyjne, pokazy służb mundurowych i ekspozycja samochodów papieskich. W strefie namiotowej był doradca życia rodzinnego, ksiądz, Służba Maltańska, Skauci Europy i Rycerze św. Jana Pawła II.

Organizatorami wydarzenia byli: Sanktuarium św. Jana Pawła II, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, Caritas Archidiecezji Krakowskiej, Fundacja Towarzyszenia Rodzinie, Województwo Małopolskie oraz Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Krakowskiej.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski