Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Co dalej ze słynną Jordanówką - wyburzyć, czy remontować? [ZDJĘCIA]

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Budynek Jordanówki, gdzie przez lata działała kawiarnia w parku Jordana
Budynek Jordanówki, gdzie przez lata działała kawiarnia w parku Jordana Anna Kaczmarz/Polska Press
Ważą się losy słynnej Jordanówki. Zarząd Zieleni Miejskiej stoi na stanowisku, że Okrąglak w parku Jordana trzeba wyburzyć i zbudować od nowa, bo remont jest niemożliwy. Z kolei aktywiści miejscy powołują się na opinię miejskiego konserwatora zabytków, która jednak ma wskazywać na remont, a nie wyburzenie.

FLESZ - Co czwarty Polak był już zakażony?

Na początku marca odbyła się nieoficjalna debata o przyszłości popularnego Okrąglaka w parku Jordana. Wzięli w niej udział radni dzielnicowi, aktywiści oraz dyrektor ZZM Piotr Kempf. Większość rozmówców zgodziła się wtedy, że w Jordanówce powinna działać kawiarnia. Jednocześnie Piotr Kempf zapowiadał prace budowlane, po tym, jak Okrąglak będzie trzeba wyburzyć.

Pod koniec marca ZZM Zarząd Zieleni Miejskiej ogłosił przetarg na przygotowanie kompletnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla budynku Jordanówki oraz koncepcji dla pozostałych budynków w parku Jordana.

W międzyczasie zaczęły się pojawiać głosy, czy wyburzenie Jordanówki jest niezbędne. Natalia Nazim, miejska aktywistka, powołuje się na opinię miejskiego konserwatora zabytków, w której mowa jest o remoncie, a nie o wyburzeniu.

Opinia konserwatora wskazuje na remont, a nie na wyburzenie?

- Po przeczytaniu opinii miejskiego konserwatora, w której wyraźnie występuje słowo "zachowania" tych budynków (Jordanówki i budynku "Bajlandii" - red.) jestem w szoku. Nie można mówić, że białe jest czarne, a czarne jest białe. We wnioskach są wskazane elementy, które trzeba naprawić i dostosować. Jest mowa o remoncie, natomiast my, mieszkańcy cały czas słyszymy, że to budynek, który nadaje się wyłącznie do wyburzenia – mówiła Natalia Nazim w radiu Eska.

Urzędnicy tłumaczą się, że opinia konserwatora nie wyklucza wyburzenia. - Z opinii nie wynika jednoznacznie, że Jordanówka nie powinna być wyburzana. To pole do popisu dla projektanta, którego szukamy, żeby znaleźć rozwiązanie satysfakcjonujące dla konserwatora, oraz żeby przywrócić budynek do życia – mówi nam Piotr Kempf, dyrektor ZZM. Jak dodaje, ostateczny głos w całej sprawie i tak będzie miał konserwator.

ZZM wcześniej przeprowadził oględziny stanu budynku. Wyniki mają wskazywać, że niewiele jego elementów nadaje się w ogóle do remontu. Problemem jest chociażby to, że Jordanówka nie była przewidziana do całorocznego funkcjonowania. Zimą budynek był nieczynny. Nie da się go ogrzać, bo de facto jest otoczony taflą szkła i zimą temperatura w środku spada poniżej zera. Założenia są takie, że nowy Okrąglak będzie już całoroczny. Ocieplić się go jednak nie da, stąd plan ZZM na wyburzenie i budowę od nowa.

- Robiliśmy już ekspertyzy. W dobrym stanie są fundamenty, które na pewno wykorzystamy. Całość taniej jest rozebrać i zbudować od nowa w standardach XXI wieku – mówił nam wcześniej Piotr Kempf.

Pytamy także, czy ZZM ma jakieś plany wobec pomników w parku Jordana, które przez lata stawiało Towarzystwo Parku imienia doktora Henryka Jordana kierowane przez Kazimierza Cholewę. Chodzi głównie o pomniki związane z postaciami tzw. Żołnierzy Wyklętych. Czy ZZM rozważa ich usunięcie?

- Nie popadajmy ze skrajności w skrajność, jeśli w święto Żołnierzy Wyklętych spotka się tam trochę ludzi, zapalą znicze, to nic złego. Poza tym nie jest moją rolą, ani ZZM, decydowanie o pomnikach. To rola rady miasta. Jeśli uważają, że trzeba coś mienić, to mają narzędzie – kwituje Piotr Kempf. - Można mieć wątpliwości, czy taka ilość pomników jest sensowa, ale takie decyzje podejmowała rada miasta – dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Co dalej ze słynną Jordanówką - wyburzyć, czy remontować? [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski