Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Coraz więcej osób zgłasza się do Wojsk Obrony Terytorialnej. Wojna na Ukrainie sprawiła, że zainteresowanie służbą ogromnie wzrosło

Redakcja Kraków
Redakcja Kraków
Nowi ochotnicy i pierwszy w dzień w jednostce
Nowi ochotnicy i pierwszy w dzień w jednostce 11MBOT
W ostatni piątek szkolenie w 11 Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej rozpoczęło 150 osób. Wśród nich kobiety. Rekruterzy przyznają, że zainteresowanie służbą w terytorialsach bardzo wzrosło w ostatnich tygodniach. Wojna za naszą wschodnią granicą sprawiła, że "telefony dzwonią praktycznie o każdej porze dnia i nocy". Będą powstawać nowe bataliony.

Do Wojsk Obrony Terytorialnej zgłasza się coraz więcej osób. Wojna na Ukrainie stała się zapalnikiem tego procesu. 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej od weekendu szkoli 150 nowych ochotników i ochotniczek.

"Zgłaszają się osoby po przeszkoleniu i przysiędze wojskowej, jak i nowicjusze, którzy chcą zdobyć doświadczenie wojskowe i mieć wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa lokalnej społeczności" - informują służby prasowe małopolskiej brygady.

WOT. Jak wygląda szkolenie?

W piątek rekruci rozpoczęli się 16-dniowe szkolenie podstawowe (dla osób, które nie miały dotąd styczności ze służbą wojskową) i 8-dniowe wyrównawcze.

Z komunikatu prasowego:

Tuż po przekroczeniu bramy Jednostki Wojskowej w podkrakowskiej Rząsce ochotnicy w pierwszej kolejności przeszli przez punkty komisji kwalifikacyjnej dokonując formalności ewidencyjnych. Następnie po umundurowaniu i pobraniu sprzętu rekruci odbyli test sprawności fizycznej.

Kolejny dzień rozpoczął się od pierwszej pobudki. Tuż po śniadaniu odbyły się zajęcia z budowy i obsługi broni – karabinka MSBS Grot. Kolejne dni szkolenia ochotnicy spędzą na Garnizonowych Ośrodkach Szkoleniowych. Instruktorzy największy nacisk położą na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz udzielania pierwszej pomocy.

W czasie szkolenia kandydaci wykonają liczne strzelania z karabinka Grot. Zajęcia taktyczne, które łączą wszystkie zagadnienia niezbędne żołnierzowi na polu walki prowadzą bardzo doświadczeni instruktorzy. W ostatnim dniu kandydaci odbędą egzamin końcowy – tak zwaną „pętlą taktyczną”. Każdy Terytorials wykona podczas tego sprawdzianu zadania taktyczne i ogniowe po wyznaczonej trasie na mapie.

Niezwykłym momentem dla żołnierzy będzie uroczysta przysięga wojskowa połączona z pokazem sprzętu, która odbędzie się 2 kwietnia na Placu Tysiąclecia (pod Orłem) w Chrzanowie.

WOT. Nowe bataliony

W ubiegłym roku minister obrony narodowej podpisał list intencyjny z burmistrzem Limanowej w sprawie powstania nowego batalionu lekkiej piechoty. To tu zostanie utworzone ponad 600 miejsc dla kolejnych żołnierzy 11MBOT. Następnie pod koniec 2022 roku rozpocznie się formowanie batalionu w Tarnowie. Zainteresowani służbą w batalionach znajdą także miejsca w podkrakowskiej Rząsce oraz Oświęcimiu.

Kolejne szkolenia podstawowe i wyrównawcze, które odbędą się w maju, czerwcu, wrześniu i listopadzie. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. Coraz więcej osób zgłasza się do Wojsk Obrony Terytorialnej. Wojna na Ukrainie sprawiła, że zainteresowanie służbą ogromnie wzrosło - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski