Kraków. Coraz więcej więźniów rano idzie do pracy

Kraków. Coraz więcej więźniów rano idzie do pracy

Marcin Banasik

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Kraków. Coraz więcej więźniów rano idzie do pracy

©Fot. archiwum OISW

Sprzątają, remontują, budują domy, wytwarzają meble – m.in. w takich zawodach pracuje już co drugi osadzony w krakowskim areszcie i zakładzie karnym.
Kraków. Coraz więcej więźniów rano idzie do pracy

©Fot. archiwum OISW

W krakowskim Areszcie Śledczym przy ul. Montelupich na 301 osadzony pracuje 118 osób. Z tego 67 podjęło pracę nieodpłatną, a 51 dostaje pensję. Z kolei w Zakładzie Karnym Kraków Nowa Huta w Ruszczy na 283 skazanych pracujących jest aż 224 osoby. 131 z nich wykonuje pracę nieodpłatnie, a 93 za pieniądze.

– Im więcej skazanych zarabia, tym więcej środków przekazywanych jest do Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy (FAZ) – mówi Anna Czajczyk, rzeczniczka dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Krakowie

W minionym roku w okręgu krakowskim (łącznie to 10 placówek w Małopolsce i jedna w Kielcach), do FAZ-u wpłynęło ponad 6,5 mln zł.

Pracując pomagają pokrzywdzonym
Z tego funduszu finansowane jest m.in. tworzenie nowych miejsc pracy dla skazanych i organizowanie nauki zawodu i doskonalenia zawodowego dla osób pozbawionych wolności. 7 proc. z wynagrodzenia przysługującego skazanym potrącane jest na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej. Z tych środków finansowana jest m.in. pomoc dla osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz alternatywne metody rozwiązywania konfliktów jak na przykład mediacje.

– Skazani pracują zarówno na terenie zakładów karnych i aresztów śledczych, wykonując prace porządkowe, pomocnicze i remontowe. Zatrudniani są także przez instytucje i podmioty zewnętrzne a także kontrahentów pozawięziennych – mówi Anna Czajczyk.

Skazani z jednostek okręgu krakowskiego pracują zarówno w branży przemysłowej, meblowej, spożywczej czy budowlanej. W miarę możliwości w pierwszej kolejności zatrudniani są osadzeni, którzy mają długi wynikające z niepłacenia alimentów. Tylko w maju, z potrąceń wynagrodzeń skazanych z okręgu krakowskiego, przekazano na rzecz Funduszu Alimentacyjnego pond 73 tys. zł.

W okręgu krakowskim zdecydowanym liderem w zakresie zatrudniania odpłatnego jest zakład karny w Trzebini, gdzie odpłatnie pracuje ponad 48 proc. wszystkich zatrudnionych skazanych.

Wspierają rodziców, płacą grzywny
– Praca to jeden z głównych środków oddziaływania resocjalizacyjnego. Uczy systematyczności, kształtuje poczucie odpowiedzialności oraz wywiązywania się z przydzielonych obowiązków. Zatrudnienie odpłatne daje skazanym możliwość pozyskania środków, przez co mogą wspierać rodziny czy pokryć kary pieniężne i grzywny – mówi Anna Czajczyk.

Możliwość podjęcia pracy daje także szansę bezpłatnego przyuczenia do zawodu, jest treningiem do samodzielnego życia na wolności oraz przygotowaniem do powrotu do społeczeństwa.

W całej Polsce realizowany jest rządowy program „Praca dla więźniów”. W okręgu krakowskim powszechność zatrudnienia przekroczyła już 58 proc. To znaczy, że więcej niż co drugi skazany, codziennie wychodzi do pracy.

ZOBACZ KONIECZNIE:Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
I to jest resocjalizacja

olo (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

Podoba mi się ta idea. Fajnie by jeszcze było, żeby ci co nie pracują dostawali tylko suchy chleb i wodę.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Szopka zamiast resocjalizacji na komendzie w Krakowie. Taki był reportaż i co wieżniowie robili -po

Jaro - . (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

Miała być resocjalizacja a skończyło się na kompromitacji policji. Więźniowie zamiast pracować zażywali narkotyki, wykradali dane i amunicję.Skandal wybuch jednak dopiero pod koniec września, gdy...rozwiń całość

Miała być resocjalizacja a skończyło się na kompromitacji policji. Więźniowie zamiast pracować zażywali narkotyki, wykradali dane i amunicję.Skandal wybuch jednak dopiero pod koniec września, gdy jeden ze skazańców był pod wpływem narkotyków. - Policja zarządziła wyrywkową kontrolę i znalazła 50 naboi oraz dwa pendrive'y – mówi Bogusława Mar********* , rzecznik krakowskiej prokuratury.Według informatorów „Rzeczpospolitej” znalezisk było więcej: w skrytce miały być też narkotyki i telefony komórkowe. Policja zawiadomiła prokuraturę, a komendant Dą*** – Biuro Spraw Wewnętrznych w KGP. Wszczął też wewnętrzne postępowanie.Oto praca więźniów inni też to samo robili gdzie indziej ,inny osadzony nawet posiadając wieżieniu telefon komórkowy 514 261 644 ,tak samo prochy i kase przenosil . Nawet gagatek wieżieniu cwe* dawał du** i ssał ogony a potem sam postanowił zgwałcić mężczyznę cóż to ma być . A dziś ten osadzony i jeszcze konfident sprzedawał każdego i sprzedaje nadal ,tak mocno chwali się zarenczynami ,myślałam że z chłopakiem a tu patrzę lala ze Krzeszowic pani Ula Ma**h** ,no cóż goła i wesoła znalazła bogatego geja i go oskubie . Może przejdzie się do szkoły podstawowej nr 53 ul Skośna 8 Kraków -jest tam w szkole w gablocie zdjęcie tego recydywisty ku przestrodze dla innych po jego wybryku i detektywa pamięta Arkadiusza And*** i w to jest małe dziecko dane córka Uli mała Wiki masakra . Patryku F. dilerze C.B.Ś . powinno szybko aresztować tego przestęp** .Sąd mu udowodnił w Katowicach .Kraków ul Chmieleniec tu jest i go aresztować . zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Syberia by uzdrowila naszych osadzonych 50%by zostało na zawsze!

tu odpowiedz dla Jaro odpisała tobie ♤♤♤♤♤♤. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Tylko Syberia by pomogła resocjalizacji połowa by umarła tam a druga połowa sukcesu by była. A jeśli piszesz o tym sperm^ piju i który dawał du^y za darmo to tylko zwykła kur^^ męska....rozwiń całość

Tylko Syberia by pomogła resocjalizacji połowa by umarła tam a druga połowa sukcesu by była. A jeśli piszesz o tym sperm^ piju i który dawał du^y za darmo to tylko zwykła kur^^ męska. Tyle wypił z ogonow soku a teraz pokazuje się z Urszulom a ona go cauje to żałosne mieć w ustach tylu kuta^^^ a teraz całować Ule i jej córkę Wiki. Ula robi biznes doic kasę z cwe^a .Narkotyki nadal sprzedaje Patryk F.-tak mieszka w apartamencie na 3 piętrze i to 3 piętra ma tylko ten apartament. Wiele złego wyrządził ten człowiek. Więc pisząc o takiej jednosce która była więzieniu to tylko przypadek bo wydał kolegów z grupy przestepej i istotne jest to ze zdobył ogromny wpływ gotówki z narkotyków i handlu ludźmi i się ustawił. Dzięki zabiegom plastycznym, botoksu, nadal wygląda młodo to tylko maska. Masz informacje o tym niepowtarzalnym wybryku jego zgwalcic człowieka i chcąc zobaczyć tragedię w tej rodzinie jak tam jest, płacz i rozpacz. To go zadowolilo .I dalej czerpie z tego powodu zadowolenie. Czekam na aresztowanie a Ule też może mieć informacje które pomogą zamknąć go na dożywocie a Ona za to otrzyma nagrodę wolność by wychować dziecko pod nadzorem kuratora sądowego. zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?