Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Coraz większe postępy w budowie przystanku kolejowego na Grzegórzkach [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Trwa budowa przystanku kolejowego Kraków Grzegórzki.
Trwa budowa przystanku kolejowego Kraków Grzegórzki. PKP PLK
Postępują prace związane z budową przystanku kolejowego Kraków Grzegórzki. Powstają tam dwa w pełni zadaszone perony.

FLESZ - Wjazd samochodem do centrum niemożliwy?

od 16 lat

- Przy Hali Targowej powstaje nowy przystanek, który będzie integrował podróże koleją z komunikacją miejską. Z dwóch w pełni zadaszonych peronów podróżni będą mogli odjechać w kierunku Tarnowa, Wieliczki, Skawiny, czy lokalnego lotniska - informują w PKP Polskie Linie Kolejowe.

Wygląd przystanku budzi duże emocje wśród mieszkańców. Najpierw komentowali, że historyczne centrum to nie miejsce na blaszaną konstrukcję peronów. W PKP PLK wyjaśniali, że okładzina z blachy to pierwszy etap prac i przekonywali, żeby poczekać na końcowy efekt. Teraz krakowianie zwracają uwagę, że to jednak nie lekkie, oszklone elewacje i dachy, jakie mogli wcześniej zobaczyć na wizualizacjach.

W mediach społecznościowych pojawiły się krytyczne komentarze. "Zastanawiam się jak można postawić coś takiego w historycznym centrum Krakowa. Już stacja Kraków Bonarka jest bardziej stylowa niż Grzegórzki" - skomentował pan Bartłomiej, "Czymkolwiek ta blacha nie będzie pokryta to finalny efekt będzie bardzo daleki od tego co było przedstawiane na pięknych wizualizacjach. Tego już się po prostu nie da w tym momencie uratować" - uważa pan Michał.

PKP Polskie Linie Kolejowe kończą przygotowania do przebudowy wiaduktu kolejowego nad ul. Grzegórzecką. Prace maja potrwać do końca 2022 roku.

Kraków. Rusza przebudowa wiaduktu kolejowego nad ulicą Grzeg...

PKP PLK wyjaśnia, że blacha trapezowa nie będzie widoczna po zakończeniu budowy, bowiem to wewnętrzny szkielet konstrukcji zadaszenia. W kolejowej spółce podkreślają też: "projekt widział i zatwierdził Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków i Plastyk Miasta Krakowa. Prosimy poczekać aż prace będą zakończone".

W PKP PLK tłumaczą też, że wizualizacja przystanku przygotowana była na wcześniejszym etapie, w schematycznej formie, na podstawie wstępnej koncepcji i nie jest dokumentem wiążącym. Przypomnijmy, że przystanek powstaje w ramach inwestycji „Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy – Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej” za ponad 1 mld zł.

W ramach inwestycji budowana jest dodatkowa para torów dla szybkiej kolei aglomeracyjnej. Pomiędzy ul. Kopernika i Miodową XIX-wieczny nasyp kolejowy zastąpiły dwie estakady, o łącznej długości 700 metrów. Budowa konstrukcji estakad kolejowych została zakończona. Teraz wykonawcy działają przy budowie torów na tych obiektach.

Prace w centrum Krakowa, w ramach robót na linii kolejowej E 30 na odcinku Kraków Główny Towarowy - Rudzice, rozpoczęły się w połowie 2017 r. Przedsięwzięcie obejmuje też budowę trzech nowych mostów nad Wisłą oraz ma zostać wybudowana kładka pieszo-rowerowa (powstanie przy finansowym współudziale gminy Kraków).

Inwestycja w pełni miała się zakończyć w pierwszej połowie 2021 r. Opóźnienia są związane m.in. z zawirowaniami wokół przebudowy zabytkowego wiaduktu nad ul. Grzegórzecką (przystanek Kraków Grzegórzki powstaje w jego sąsiedztwie), który także jest rozbudowywany o dodatkową parę torów. Ostatnio PKP PLK podało, że prace związane z przebudową wiaduktu potrwają do końca 2022 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Coraz większe postępy w budowie przystanku kolejowego na Grzegórzkach [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski