Kraków. Cracovia buduje, Wisła planuje [ZDJĘCIA]

Kraków. Cracovia buduje, Wisła planuje [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Kraków. Cracovia buduje, Wisła planuje [ZDJĘCIA]
1/38
przejdź do galerii

©Fot. Andrzej Banaś

Przy al. 3 Maja powstaje kompleks sportowy Cracovii. Na sąsiednim terenie Wisła planuje nowe zagospodarowanie klubowych terenów.
Zobacz galerię
Cracovia Park powstaje w sąsiedztwie Błoń, w miejscu dawnych basenów. Teraz będzie tam kompleks rekreacyjno-sportowo-hotelowy. Złożą się na niego m.in. boisko do piłki nożnej z nawierzchnią trawiastą, korty tenisowe odkryte i kryte, boiska do badmintona oraz do squasha, siłownia, sala do tańca i fitnessu, pomieszczenie do rehabilitacji, jak też strefa relaksu z masażami. Przewidziany hotel ma mieć 42 pokoje.


CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dlaczego Wisła ma płacić dużo więcej za stadion niż Cracovia?


Plan obejmuje też parking na ok. 100 miejsc. W odrestaurowanej zabytkowej willi i budynkach dawnych szatni basenowych planuje się organizację zajęć ruchowych, muzycznych, plastycznych dla dzieci i młodzieży. Całkowity koszt Cracovia Park ma wynieść ok. 30 mln złotych. Termin zakończenia inwestycji ustalono do 31 grudnia 2018 r.

Przypomnijmy, że działki o powierzchni ok. 4 ha, na których MKS Cracovia realizuje swoją inwestycję, są własnością gminy Kraków. Na podstawie umowy z 2000 r. nieruchomość została oddana w użytkowanie wieczyste MKS Cracovia (większościowym udziałowcem jest firma Comarch, a mniejszość udziałów ma gmina Kraków). Na klub przeniesiona została też własność budynków, budowli i urządzeń na niej zlokalizowanych - dawniej znajdował się tam kompleks budynków i basenów.

W grudniu 2011 r. zmieniono umowę tak, iż zobowiązano Cracovię do wykonania na tym terenie: pełnowymiarowego boiska piłkarskiego, odkrytych kortów tenisowych, modernizacji i rozbudowy dotychczas położnych na gruncie budynków oraz zaadaptowaniu ich na cele sportowe, rekreacyjne, medyczne i gastronomiczne. Prace miały być wykonane w terminie 31 grudnia 2013 - 31 grudnia 2016. W 2016 r. odbyły się w Krakowie Światowe Dni Młodzieży, co blokowało inwestycje w rejonie Błoń. Podpisano kolejną umowę wydłużającą czas zakończenia prac do końca 2017 r.

Cracovia wystąpiła też z wnioskiem o zmianę zagospodarowania. Obecnie plan przewiduje: stworzenie pełnowymiarowego boiska piłkarskiego, odkrytych lub krytych kortów tenisowych, a także modernizację i rozbudowę istniejących budynków oraz wzniesienie nowych obiektów z przeznaczeniem na cele sportowe, rekreacyjne i gastronomiczne, budowę parkingu.

O nowych obiektach myślą też w TS Wisła. Hala Wisły oraz sąsiadująca hala treninowa są już obiektami przestarzałymi i kosztownymi w utrzymaniu. W klubie potwierdzono nam niedawno, że Wisła rozważa sprzedaż jednej z działek przy ul. Reymonta pod budowę hotelu. Plan zagospodarowania pozwala na budowę hotelu między halą i stadionem Wisły (teren byłego basenu). „Fundusze ze sprzedaży zostaną przeznaczone na rozbudowę/modernizację posiadanych obiektów sportowych” - poinformowano nas.

Jak się dowiedzieliśmy przygotowywany jest projekt nowego zagospodarowania terenów Wisły. W klubie cały czas biorą pod uwagę budowę nowej hali (kiedyś inwestycję przygotowywało miasto, ale nic z tego nie wyszło). Koncepcja przewiduje budowę hali na ok. 4 tys. widzów. Mogłyby się w niej odbywać imprezy sportowe, ale też np. koncerty. Hala mogłaby powstać w miejscu obecnej. Założenie jest takie, że pozostałaby główny gmach Wisły z wejściem do hali, a wymieniona zostałaby część z widownią i zapleczem szatniowym. Wisła ma też na uwadze modernizację hali treningowej.

Przypomnijmy, że na mocy umowy z 9 stycznia 2007 r. gmina Kraków oddała na rzecz TS Wisła w użytkowanie wieczyste na 99 lat, bez przetargu, działki o powierzchni 5,1270 ha i 1,0563 ha oraz sprzedała prawo własności posadowionych na tych nieruchomościach budynków i urządzeń.

W sąsiedztwie terenów Cracovii i Wisły (między Cracovia Park a stadionem Wisły), od strony al. 3 Maja prywatny inwestor buduje natomiast aparthotel przy Błoniach. Przypomnijmy, że gdy w 2016 r. pojawiły się informacje o oferowanych do sprzedaży apartamentach w obiekcie przy al. 3 Maja, o nazwie Błonia Park, przez Kraków przetoczyła się fala oburzenia. Inwestor wtedy tłumaczył, że jest to aparthotel, czyli hotel, który ma wielu właścicieli.

ZOBACZ KONIECZNIE:WIDEO: Poważny program

Źródło: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Glupota

Glupota (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Zamiast powiekszysc ciasny park jordana na zachod. To zabuduja wszystko, wygrodza zasiekami dla kiboli i bedzie teren zmarnowany.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
znów przekręt!

as (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

znów przekręt przy błoniach! teraz tereny przejdą na własność! i tu jest pies pogrzebany!ONI chcą kasy, kasy, kasy!!! a reszte mają w d.....!


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
To byla wlasnosc nasza, spoleczna,

jakze to przekret ? (gość)

Zgłoś naruszenie treści

oni stosuja przejecie pod pozorem uwlaszczenia.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo