Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków czeka na ubogich, chorych, bezdomnych i nieszczęśliwych

Grażyna Starzak
Fragment spektaklu „Lilia”, który zostanie pokazany w Krakowie
Fragment spektaklu „Lilia”, który zostanie pokazany w Krakowie Fot. WSPÓLNOTA „LILIA”
W niedzielę, 11 listopada, w Krakowie rozpoczną się obchody Światowego Dnia Ubogich. Przez tydzień w centrum uwagi Kościoła znajdą się ludzie zepchnięci z życiowych powodów na margines społeczeństwa.

W ubiegłym roku ogłoszony przez papieża Franciszka Światowy Dzień Ubogich miał w Krakowie wymiar ogólnokrajowy. Wzięło w nim bowiem udział kilka tysięcy osób - ubogich i bezdomnych - z całej Polski. Można się spodziewać, że w tym roku będzie podobnie. W okresie jesienno-zimowym stolica Małopolski od lat staje się prawdziwą mekką dla osób potrzebujących.

Obchody dnia, a właściwie tygodnia ubogich - bo tyle będą trwały pod Wawelem, rozpoczną się już w niedzielę. Tego dnia o godz. 20 w kościele pw. św. Barbary rozpocznie się „Jerycho” - prawdziwy modlitewny maraton w intencji ludzi w trudnej sytuacji materialnej. Z kolei w środę, 14 listopada, na Małym Rynku zostanie otwarty Namiot Spotkań. W miejscu tym odbywać się będą warsztaty, pokazy filmowe, występy. Będzie można także skorzystać z porad prawników, pracowników socjalnych, a także zjeść ciepły posiłek.

Także w Namiocie Spotkań w sobotę, 17 listopada, o godz. 17 odbędzie się spektakl „Lilia”, inspirowany życiem Matki Boskiej. - Chcemy pokazać taneczną historię o Bożej Miłości, w której szczególną rolę odgrywa Maryja - mówi Agata Stodolska, współtwórczyni spektaklu „Lilia”. Miał on premierę rok temu i od tego czasu był wystawiony pięć razy w Polsce i cztery razy w Lourdes, m.in. w ramach akcji charytatywnych dla chorych i pielgrzymów.

Ks. dr Dariusz Raś, koordynator Światowego Dnia Ubogich, zwraca uwagę, że oprócz wymienionych wyżej punktów programu ciekawie zapowiadają się też okolicznościowe rekolekcje, które poprowadzi w bazylice Mariackiej ks. Jacek Krzemień, kapelan Wspólnoty Chleb Życia. - Wszystkich krakowian, nie tylko tych, dla których organizujemy Dzień Ubogich, zapraszam też na mszę św. na zakończenie obchodów, którą w bazylice Mariackiej odprawi metropolita krakowski 18 listopada o godz. 13 - mówi ks. Dariusz Raś.

Arcybiskup Marek Jędraszewski w specjalnym liście zachęca wiernych do uczestnictwa w Światowym Dniu Ubogich w Krakowie. „Podobnie jak rok temu, mamy sposobność, by szerzej otworzyć nasze oczy i serca na potrzeby ubogich, samotnych, chorych, bezdomnych i nieszczęśliwych” - pisze metropolita krakowski. Przypomina też, że myślą tegorocznego Światowego Dnia Ubogich są słowa Psalmu 34: „Oto biedak zawołał, a Pan go wysłuchał”. „(...) Odwracając wzrok od ubogich i potrzebujących, zapominalibyśmy o podstawowej prawdzie, że każdy z nas jest ubogim, bo każdy jest grzesznikiem i dłużnikiem Bożego miłosierdzia. Od mojego ubogiego brata czy ubogiej siostry mogę być lepiej ubrany, zdrowszy, lepiej odżywiony, bardziej wykształcony, ale czy ten fakt daje mi prawo do tworzenia nienaturalnego dystansu? Czy nie jesteśmy dziećmi tego samego kochającego i miłosiernego Boga?” - pyta hierarcha.

Z kolei papież Franciszek w orędziu na tegoroczny Światowy Dzień Ubogich napisał, że w ub. roku „wiele osób na całym świecie odnalazło ciepło domu, doświadczyło radości ze spotkania przy wspólnym posiłku i solidarności tych, którzy zechcieli podzielić się stołem w prosty i braterski sposób”. Papież wyraził nadzieję, że „również w tym roku i w przyszłości dzień ten będzie świętowany pod znakiem radości z nowo odkrytej rzeczywistości bycia razem”.

Pieniądze zebrane na składkę 18 listopada w kościołach zostaną przeznaczone na organizację Światowego Dnia Ubogich. Połowę z nich będą mogły wykorzystać parafialne zespoły charytatywne i inicjatywy miłosierdzia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski