Kraków. Czy w Bronowicach deweloper wybuduje osiedle ogród?...

Kraków. Czy w Bronowicach deweloper wybuduje osiedle ogród? [ZDJĘCIA]

Zdjęcie autora materiału
Bartosz Dybała

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Kraków. Czy w Bronowicach deweloper wybuduje osiedle ogród? [ZDJĘCIA]
1/3
przejdź do galerii
Do koncepcji miasta ogrodu postanowił nawiązać polski deweloper Henniger Investment, realizujący w krakowskich Bronowicach Osiedle Wizjonerów.
Inwestycja powstanie w trzynastu etapach, a obecnie trwa budowa trzeciego z nich. Powstanie tam łącznie 2200 mieszkań oraz 52 000m2 powierzchni biurowej. Realizacja osiedla zaprojektowanego przez prestiżową pracownię Medusa Group Architekci rozpoczęła się nietypowo, bo od zbudowania przez dewelopera łącznie 1780 metrów dróg publicznych.

Koncepcja miasta ogrodu wymyślona została 111 lat temu przez urbanistę Ebenezera Howarda. Prywatny rynek deweloperski niemal jej nie zauważył. Udało się co prawda zrealizować w Polsce w latach 20’ XX wieku takie inwestycje jak podwarszawskie Konstancin-Jeziorna, czy Milanówek, które dzisiaj stanowią jedne z najbardziej atrakcyjnych miejsc do życia dla mieszkańców stolicy. Późniejsze realizacje takie jak krakowska Nowa Huta powstawały z funduszy państwowych, jednak dość szybko ich plany uległy uszczupleniu ze względu na problemy finansowe kraju.

Według stworzonej przez E. Howarda koncepcji, poszczególne części miasta miały przypisane funkcje, dzięki którym dotychczasowe tereny podmiejskie stawały się w pełni samodzielnymi miastami, a ich dobra komunikacja z centrum metropolii zapewniała tworzenie aglomeracji.

Wizja projektu Mieszkaj w Mieście nawiązuje do koncepcji miasta ogrodu przede wszystkim w rozplanowaniu niezbędnych usług. Przedszkole, szkoła, sklepy i kawiarnie oraz usługi zlokalizowane w lokalach na parterze budynków mieszkalnych sprawią, że Osiedle Wizjonerów stanie się miejscem niemal samowystarczalnym.

Czym byłoby jednak miasto ogród bez parku? Projekt parku, który powstanie na terenach dawnego hotelu Krak, przygotowano na zlecenie inwestora odpowiedzialnego za Mieszkaj w Mieście i w najbliższych latach zostanie zrealizowany przez krakowski Zarząd Zieleni Miejskiej.

Obok zagospodarowanej zieleni na 3,15 ha ma się znaleźć miejsce na plac zabaw, wielofunkcyjne boiska oraz stoły do gry w ping-ponga. Będą małe ścianki wspinaczkowe, fontanna i edukacyjna ścieżka przyrodnicza. Do tego oczywiście ławki, hamaki, miejsca do grillowania, strefa dla food trucków, a nawet plaża miejska.

Na Osiedlu Wizjonerów powstanie także miejsce pełniące rolę domu kultury, czyli klub osiedlowy. Deweloper wraz z 2 etapem inwestycji oddaje w ręce mieszkańców ponad 250m2 powierzchni. Społeczna przestrzeń klubu połączona z kawiarnią ma służyć zarówno codziennej pracy w strefie co-workingowej, jak również relaksowi podczas seansów filmowych, czy wieczorków tanecznych.

Ceny mieszkań na Osiedlu Wizjonerów, pomimo wahań na rynku nieruchomości kształtują się na stałym poziomie .Zaczynają się od około 6550zł/m2, a mieszkania w najpopularniejszych metrażach 50-60m2 można kupić od 6800zł/m2.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:FLESZ: Zgnilizna i padlina. Czy mamy problem z jakością polskiego mięsa?Komentarze (6)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Śmierdzi lokowaniem produktu

Krakus (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

2200 mieszkań na malutkiej powierzchni i zrobią ogródek. No super :) artykuł jest elementem agresywnej kampanii dewelopera a nie przykładem rzetelnego dziennikarstwa.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kolejne osiedle

123 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Nie widzę nic szczególnego w tym osiedlu. A zwłaszcza lokalizacji.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
:)

:) (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Zdecydujcie się: raz potężny "kompleks" 6 mieszkań jest za duży na milionowe miasto jak we wcześniejszych artykułach, a teraz 2200 mieszkań jest OK, a nie raz tak, raz tak, w zależności kto daje w...rozwiń całość

Zdecydujcie się: raz potężny "kompleks" 6 mieszkań jest za duży na milionowe miasto jak we wcześniejszych artykułach, a teraz 2200 mieszkań jest OK, a nie raz tak, raz tak, w zależności kto daje w łapę, a kto nie chce płacić.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Sponsorowany artykuł

Kitec (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

Reklamy osiedla mwm nie wystarczają? Jeszcze artykuły reklamowe trzeba zamieszczać?
Domy, które tu powstały (jak narazie) są brzydkie - mam prawo do swojej własnej opinii. Budynki przy torach...rozwiń całość

Reklamy osiedla mwm nie wystarczają? Jeszcze artykuły reklamowe trzeba zamieszczać?
Domy, które tu powstały (jak narazie) są brzydkie - mam prawo do swojej własnej opinii. Budynki przy torach stoją niczym koszarowce, a urbanistykę tego najgorszego z możliwych układów, mają nieco łamać balkony o dość osobliwym kształcie(?!...) Dalsze budynki już nieco lepiej się odbiera, chociaż długie fasady kojarzą się raczej z blokami HLM we Francji, aniżeli drogimi, funkcjonalnymi budynkami, gdzie mieszkania kupowane są za ciężkie pieniądze. Słynne biuro projektowe po macoszemu podeszło do tematu.

Sama lokalizacja bardzo korzystna, jak zresztą całego rejonu zachodniego miasta.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Lol

Lol (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

E taka sama trawa i krzaku sa na Avii a byly ceny polowe nizsze. Szkoda przeplacac. Jeszcze lokalizacja gorsza

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
.

. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

A wyjdzie pewnie jak zielona Avia...

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? [FINAŁ WOJEWÓDZKI]

Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? [FINAŁ WOJEWÓDZKI]

Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - START GŁOSOWANIA

Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - START GŁOSOWANIA

Świat może istnieć bez tytoniowego dymu

Świat może istnieć bez tytoniowego dymu