Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Czyje są rzeźby dzieci w kamieniołomie Liban? Wiemy, kto je tam umieścił i z jakim przesłaniem! [ZDJĘCIA]

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Fascynują mnie miejsca zniszczone, opuszczone i samotne - tłumaczy rzeźbiarz
Fascynują mnie miejsca zniszczone, opuszczone i samotne - tłumaczy rzeźbiarz Fot. Maciej Malinowski
- Tak, to moje prace - potwierdza Tomasz Górnicki, wcześniej warszawski, a od roku krakowski artysta. - Są tam dwie rzeźby, które przedstawiają moich dwóch synów - dodaje. Dowiadujemy się, że instalacja nosi tytuł "Apocalypto". Zagadkę postaci dzieci, które pojawiły się na rdzewiejących konstrukcjach w kamieniołomie Libana, udało nam się rozwiązać z pomocą Czytelników.

Tomasz Górnicki to rzeźbiarz, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Znany jest ze sztuki partyzanckiej w przestrzeni publicznej. Jego społecznie zaangażowane dzieła pojawiają się bez ostrzeżenia. Tak było też w przypadku najnowszego projektu w Krakowie.

W ciągu kilku ostatnich lat artysta umieścił różne swoje prace w miastach w Polsce, Niemczech, Islandii, Francji i Grecji. O niektórych można przeczytać w książce "nie ma" Mariusza Szczygła, stał się bowiem jednym z jej bohaterów.

- W moich miejskich realizacjach działam bez pozwolenia, często udając służby miejskie. Fascynują mnie miejsca zniszczone, opuszczone i samotne, widzę je jako odzwierciedlenie kondycji człowieka - tłumaczy nam Tomasz Górnicki.

Jego najnowsza, krakowska instalacja to figury nagiego chłopca stojącego na krawędzi poprzemysłowej konstrukcji i patrzącego w dół, a także dziecka otulonego chustą. Zostały umieszczone w kamieniołomie Libana w Podgórzu, gdzie są zarówno dawne obiekty przemysłowe, jak i konstrukcje, stanowiące pozostałości planu filmowego „Listy Schindlera”.

Nasza Czytelniczka natknęła się na te niezwykłe rzeźby i przesłała nam zdjęcia. - Piękne i straszne jednocześnie - opisała pani Malwina. - Niestety nie ma przy nich żadnej informacji. Czy wiedzą Państwo jakie jest ich pochodzenie? - pytała.

O rzeźbach nie miał pojęcia Zarząd Zieleni Miejskiej, który jest opiekunem tego miejsca. Przedstawicielka ZZM podkreśliła, że to teren ogólnodostępny, niemonitorowany, więc dostęp może mieć tam każdy.

"Autorem rzeźby jest najprawdopodobniej Tomasz Górnicki, warszawski artysta znany z takich działań w innym miastach" - podrzucił nam wskazówkę jeden z Czytelników komentujących ten artykuł. Jak się okazuje, miał rację.

Tomasz Górnicki ma nadzieję, że rzeźby pozostaną w podgórskim kamieniołomie jak najdłużej. - Choć różnie to bywa z moimi instalacjami - dorzuca. - Od roku mieszkam w Krakowie i jest to moja pierwsza nielegalna instalacja. Na pewno nie ostatnia - zapowiada też.

Artysta podkreśla, że kamieniołom Libana jest "miejscem niesamowitym, nie ma w Europie takiego obiektu otoczonego tkanką miejską". A dla jego dzieł za każdym razem kontekst miejsca jest bardzo ważny.

Instalacja zrodzona z lęku

A tak autor pisze o tym konkretnym projekcie, pt. "Apocalypto":

"Instalacja zrodziła się z lęku, którego doświadczam w obliczu rzeczywistości kryzysu ekologicznego, cywilizacyjnego i kulturowego.
Martwię się o przyszłość moich synów, biorąc za kontekst przeszłość kamieniołomu Libana, nazistowskiego karnego obozu pracy przy Konzentrationslager Plaszow.

Pytam o zasadność stwierdzenia „Nigdy więcej” w obliczu historii Srebrenicy, Rwandy, Kambodży, Syrii i innych.

Zadaję sobie pytanie, jak ja i moja rodzina poradzilibyśmy sobie w rzeczywistości przemocy. Do czego doprowadziłby nas instynkt przetrwania? Kiedy patrzę na swoje dzieci, w ich drobnych ciałach widzę siłę, w oczach determinację. Chcę wspierać i wzmacniać to, co od urodzenia w nich jest, niczego nie zabrać, zepsuć. Próbuję przewidywać i budować w nich odporność oraz umiejętności adaptacji do niepewnego jutra."

Kraków. Niezwykłe odkrycie na ulicy Dietla. Odsłonięto pozos...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski