Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: Dawny budynek hotelu Cracovia w rękach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego [WIDEO]

Jakub Oworuszko AIP
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakupiło za 29 mln złotych modernistyczny budynek po hotelu Cracovia w Krakowie. Nieruchomość będzie własnością Muzeum Narodowego.

- Dziś mamy okazję finalizować ważną rzecz dla polskiej kultury. Muzeum Narodowe w Krakowie zakupuje budynek dawnego hotelu Cracovia wraz z działką, który znają wszyscy mieszkańcy Krakowa i turyści. Dzięki temu zakupowi będzie można stworzyć kolejne centrum kulturalne Krakowa – powiedział w czwartek wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

WIDEO: Hotel Cracovia kupiony za 29 mln zł

Źródło: AIP

- Udało nam się wynegocjować sensowną cenę i dzięki współpracy z firmą, która była gotowa zbyć nieruchomość, muzeum będzie mogło się rozwijać i prezentować zbiory, które dotychczas nie mogły być prezentowane. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy się przyczynili do tej transakcji.

To jest dobry znak dla polskiej kultury, a także dla miasta Krakowa – powiedział prof. Gliński, ubolewając, że mimo zaproszenia, do Warszawy nie przyjechał prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. -Dzięki temu, że tegoroczny budżet był tak dobrze zrealizowany, udało się znaleźć środki na zakup dóbr kultury – podsumował wicepremier.

- To wielki dzień dla Muzeum Narodowego. Dzięki temu zakupowi potrzeby muzeum w perspektywie kilkudziesięciu lat będą zaspokojone. W tym gmachu z pewnością znajdą się m.in. nowoczesne magazyny muzealne, które zostaną udostępnione szerokiej publiczności – przyznał dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie dr hab. Andrzej Betlej.

W nowo zakupionym obiekcie zostanie otwarta galeria poświęcona polskiemu designowi. - Polska miała niezwykle ważne i wielkie osiągnięcia w historii designu i paradoksalnie prawie w ogóle ich nie pokazywała. Nasze muzeum będzie pierwszym w Polsce – powiedział wicedyrektor muzeum dr hab. Andrzej Szczerski, zaznaczając, że już w maju zostanie pokazana pierwsza wystawa w nowej siedzibie muzeum.

Ministerstwo zakupiło budynek wraz z działką od spółki Echo Investment.

Jak czytamy na stronie ministerstwa kultury, modernistyczny budynek dawnego hotelu „Cracovia” powstawał w latach 1959-65. Zaprojektował go uznany architekt polski XX wieku Witold Cęckiewicz, autor m.in. ambasady polskiej w New Delhi, Pomnika Bitwy Grunwaldzkiej i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Dowodem na znaczenie budynku jest wpisanie jego części do rejestru zabytków przez Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w roku 2016.

Pozostałe części budynku mają także wysoką wartość dla historii architektury jako najwyższej klasy przykład powojennego modernizmu, traktowanego dziś przez historyków architektury, konserwatorów i architektów jako istotny fragment dziedzictwa kulturowego XX wieku, w tym przede wszystkim historii architektury polskiej tego czasu.

W ostatnich kilku latach wokół potrzeby zachowania zabytkowej substancji hotelu „Cracovia” toczyła się publiczna debata, w której wiele autorytetów w dziedzinie historii architektury i konserwacji podkreślało wartość zabytkową hotelu i konieczność jego zachowania, jako wybitnego przykładu architektury modernistycznej nie tylko w Krakowie, ale również w skali ogólnopolskiej.

Dawny hotel „Cracovia” stanowi ponadto kompleks modernistycznej architektury wraz ze znajdującym się tuż obok kinem „Kijów”, także projektu Witolda Cęckiewicza, wybudowanym w latach 1960-65, z którym połączony jest nadziemnym przejściem. Wspólnie stanowią architektoniczną całość o niekwestionowanej wartości zabytkowej, w skali Krakowa będąc unikalnym przykładem modernistycznego kompleksu budynków publicznych.

Należy także podkreślić, że lokalizacja nadaje im szczególnie ważny charakter w pejzażu architektonicznym miasta: znajdują się przy reprezentacyjnej Alei Trzech Wieszczów, w jej centralnym fragmencie, stanowiąc dopełnienie kompleksu monumentalnych gmachów, pełniących funkcje kulturalne i edukacyjne (m.in. Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Rolniczy, Biblioteka Jagiellońska, Muzeum Narodowe w Krakowie).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski