Kraków. Deweloper dalej leje beton na Teatralnym

Kraków. Deweloper dalej leje beton na Teatralnym

Zdjęcie autora materiału
Bartosz Dybała

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Kraków. Deweloper dalej leje beton na Teatralnym
1/9
przejdź do galerii

©Joanna Urbaniec / Polska Press

Urzędnicy magistratu nie potrafią skutecznie dostarczyć inwestorowi decyzji, zgodnie z którą musi wstrzymać prace przy przebudowie budynku na osiedlu Teatralnym.
„W najlepsze leją beton. To jest chory kraj” - nie kryją oburzenia mieszkańcy osiedla Teatralnego, którzy codziennie obserwują, jak rozbudowywany i nadbudowywany jest budynek pod numerem 19, gdzie kiedyś działała m.in. stołówka Kombinatu Budownictwa Mieszkaniowego. Za inwestycję, której sprzeciwia się strona społeczna, jest odpowiedzialna firma Frax-Bud Developer. W czwartek robotnicy zaczęli rozbierać dach. Docelowo dwupiętrowy dziś budynek ma mieć parter i trzy piętra, a w środku mają być głównie mieszkania.

Roboty budowlane są prowadzone, mimo że urzędnicy krakowskiego magistratu wysłali pocztą do dewelopera decyzję, zgodnie z którą firma powinna je wstrzymać. Problem w tym, że nie została skutecznie doręczona. - Inwestor jej nie odebrał. Jednak po dwóch tygodniach od wysłania, uważa się pismo za doręczone. Ten termin upływa 12 lipca. Później na plac budowy będzie mógł wejść nadzór budowlany i wstrzymać prace - przekonuje Dariusz Nowak z biura prasowego magistratu. Decyzja, o której mówią urzędnicy, wstrzymuje przeniesienie praw do budowy na spółkę Frax-Bud. Poprzednio bowiem inwestycję realizowała inna firma, a obecny deweloper budowę kontynuuje. Gmina przekonuje, że urzędnik starał się również doręczyć osobiście decyzję przedstawicielowi firmy, ale nie zastał go w domu. Beton leje się więc dalej, a jak zauważają mieszkańcy, deweloper śmieje się urzędnikom w twarz. Ich zdaniem gra na czas, by do momentu wkroczenia nadzoru budowlanego w jak największym stopniu przebudować budynek.

Mieszkańcy zwracają uwagę, że niektórzy robotnicy podczas prac budowlanych nie noszą kasków, a ciężki sprzęt rozjeżdża chodniki i niszczy żywopłoty.

Zadzwoniliśmy do firmy Frax-Bud, by zapytać m.in., dlaczego prace są wciąż kontynuowane.

Kobieta: - Dodzwonił się pan do działu sprzedaży. Tutaj nie mamy takiej inwestycji.

Dziennikarz: można prosić kontakt do osoby, która za nią odpowiada?

Kobieta: nie przekazuję. Także z nikim pan nie porozmawia.

Mieszkańcy tracą cierpliwość. - Zamierzam zawiadomić Centralne Biuro Antykorupcyjne, bo moim zdaniem jest to jawne przyzwolenie urzędników i nadzoru budowlanego na tę inwestycję i dawanie deweloperowi czasu, by budował - powiedziała nam Amelia Juszczak-Michalska, jedna z protestujących oraz pełnomocniczka wspólnot mieszkaniowych os. Teatralne 18, 20 i 22.

Zdaniem protestujących deweloper rozpoczął rozbudowę w tym roku, a działa na podstawie pozwolenia sprzed kilkunastu lat. Twierdzą, że to pozwolenie wygasło, bo firma przez wiele lat nie prowadziła żadnych robót. A zgodnie z prawem, jeśli takowe nie rozpoczną się przed upływem trzech lat od uprawomocnienia się pozwolenia , decyzja staje się nieaktualna. Inwestor odpiera zarzuty. Jego zdaniem prace rozpoczęły się już w 2009 r., o czym mają świadczyć wpisy w dzienniku budowy, które sprawdził PINB. Nadzór stwierdził, że wykonanych prac nie można uznać za kontynuację budowy. Na tej podstawie magistrat wszczął postępowanie w sprawie wygaśnięcia decyzji o pozwoleniu na rozbudowę i nadbudowę budynku.

ZOBACZ KONIECZNIE:Mówimy po krakosku


Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Komentarze (5)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Sztama

Cba007 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Szatama deweloperów i prezydenta jest w Krakowie znana. Zobaczymy czym skończy się ta sprawa, czy znowu kompromitacją urzędu.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
miasto królów i deweloperów

Gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

To samo zrobili na ul. Drozdowskich - wybudowali bloki zamiasrt domków jednorodzinnych. Co z tego, że okoliczni mieszkańcy w porę się zorientowali. Miasto nic nie zrobiło w tej sprawie....rozwiń całość

To samo zrobili na ul. Drozdowskich - wybudowali bloki zamiasrt domków jednorodzinnych. Co z tego, że okoliczni mieszkańcy w porę się zorientowali. Miasto nic nie zrobiło w tej sprawie.
Pamiętajcie o tym przy wyborach samorządowych.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
leje.........

lacz$ (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

To co wie że nic mu nie zrobią skoro cały czas leje................

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
16 letni beton

8ola (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

16 lat kadencji Majchrowskiego i co najbardziej zapamiętamy - BETON

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kontrola

@luk (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5

Nawet jak jest decyzja to nie potrafią jej wyegzekwować i deweloper nadal betonuje. Za wszystko odpowiedzialny jest prezydent, który nie potrafi kontrolować swoich pracowników.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Etap powiatowy zakończony

NAUCZYCIEL ROKU | Etap powiatowy zakończony

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?