Kraków. Deweloper zapewnia. Nie było zaniedbań przy Dolnych...

Kraków. Deweloper zapewnia. Nie było zaniedbań przy Dolnych Młynów

Iwona Krzywda

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Archiwum

Archiwum ©Aneta Zurek / Polska Press

Firma Immobiliaria Camins Polska, do której należy kompleks przy ul. Dolnych Młynów przekonuje, że nie dopuściła się zaniedbań związanych z zanieczyszczeniem tego terenu i zapewnia, że nie planuje budowy hotelu w tym miejscu.
Archiwum

Archiwum ©Aneta Zurek / Polska Press

Specjalne oświadczenie firmy to odpowiedź na wniosek, który niedawno wpłynął do prezydenta Krakowa w sprawie wypowiedzenia hiszpańskim właścicielom umowy wieczystego użytkowania terenu przy ul. Dolnych Młynów. W przygotowanym piśmie deweloper podkreśla, że nie zamierza stworzyć w tym miejscu hotelu.

„Na początku tego roku rozpoczęliśmy proces otwartych konsultacji społecznych, do udziału w których zaprosiliśmy mieszkańców budynków usytuowanych wokół dawnej fabryki, aktywistów miejskich, media i wszystkie osoby interesujące się przyszłością tego miejsca. Głównym celem konsultacji jest poznanie oczekiwań interesariuszy obiektu co do jego przyszłego przeznaczenia, zakresu rewitalizacji, a także zasad jego funkcjonowania.

W trakcie procesu dialogu społecznego zadeklarowaliśmy wolę współpracy z miastem, a także przekazanie części naszego terenu na rzecz powstającego przy ul. Karmelickiej parku. Nasz pełnomocnik, Dr Aldo Ibanez, zapewnił osoby biorące udział w konsultacjach, że po rewitalizacji, w ramach kompleksu, powstaną m.in. przyjazna, ogólnodostępna przestrzeń, którą będzie można wykorzystać w celu integracji różnych grup społecznych i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, a także atrakcyjne tereny zielone, których zarówno jakość jak i zakres będą znacząco przewyższać ich obecny stan” napisano w oświadczeniu.

Firma odniosła się również do kwestii zanieczyszczeń gleby na tym terenie. Jak przypominają jej przedstawiciele, wiosną tego roku zlecili oni specjalne badania gruntu. „W trakcie prac pobrano 59 próbek gruntu do analiz laboratoryjnych z 10 odwiertów, a analizę materiałów wykonały 2 niezależne, akredytowane laboratoria. Badanie wykazały zanieczyszczenie terenu i konieczność jego oczyszczenia. Zobowiązaliśmy się podjąć wszelkie konieczne działania by skutecznie oczyścić teren. Koszt wyniesie od 4 do 6 mln zł” czytamy w piśmie.

Jak tłumaczy deweloper, poprzednie badania gleby przeprowadzone w 2003 r., których wyniki znała również Fundacja Tytano wynajmująca przez ostatnie trzy lata budynki dawnej fabryki, wykazały niewielkie poziomy zanieczyszczeń niezagrażające zdrowiu przebywających na jej terenie osób. „Rozbieżność pomiędzy wnioskami z badania z roku 2018 i 2003 wynika z zaostrzenia norm dopuszczalnej obecności metali ciężkich w glebie, które miało miejsce w 2016 r., a także pierwotnie industrialnego przeznaczenia budynków, na potrzeby którego dokonywana była analiza” wyjaśnia Immobiliaria Camins Polska.

Deweloper zaznacza, że umowa z Fundacją Tytano zostało zerwana, by zapobiec dalszemu, niewłaściwemu wykorzystaniu tego terenu. Przekonuje również, że zamierza zadbać o części zabytkowe kompleksu i już wystąpił o pozwolenie budowlane na renowację dachów i fasad niektórych obiektów.

ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Poważny program - odc. 22: Kraków zatracony w zieleni. Serio?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto


Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?