Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Deweloper zapewnia. Nie było zaniedbań przy Dolnych Młynów

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Archiwum
Archiwum Aneta Zurek / Polska Press
Firma Immobiliaria Camins Polska, do której należy kompleks przy ul. Dolnych Młynów przekonuje, że nie dopuściła się zaniedbań związanych z zanieczyszczeniem tego terenu i zapewnia, że nie planuje budowy hotelu w tym miejscu.

Specjalne oświadczenie firmy to odpowiedź na wniosek, który niedawno wpłynął do prezydenta Krakowa w sprawie wypowiedzenia hiszpańskim właścicielom umowy wieczystego użytkowania terenu przy ul. Dolnych Młynów. W przygotowanym piśmie deweloper podkreśla, że nie zamierza stworzyć w tym miejscu hotelu.

„Na początku tego roku rozpoczęliśmy proces otwartych konsultacji społecznych, do udziału w których zaprosiliśmy mieszkańców budynków usytuowanych wokół dawnej fabryki, aktywistów miejskich, media i wszystkie osoby interesujące się przyszłością tego miejsca. Głównym celem konsultacji jest poznanie oczekiwań interesariuszy obiektu co do jego przyszłego przeznaczenia, zakresu rewitalizacji, a także zasad jego funkcjonowania.

W trakcie procesu dialogu społecznego zadeklarowaliśmy wolę współpracy z miastem, a także przekazanie części naszego terenu na rzecz powstającego przy ul. Karmelickiej parku. Nasz pełnomocnik, Dr Aldo Ibanez, zapewnił osoby biorące udział w konsultacjach, że po rewitalizacji, w ramach kompleksu, powstaną m.in. przyjazna, ogólnodostępna przestrzeń, którą będzie można wykorzystać w celu integracji różnych grup społecznych i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, a także atrakcyjne tereny zielone, których zarówno jakość jak i zakres będą znacząco przewyższać ich obecny stan” napisano w oświadczeniu.

Firma odniosła się również do kwestii zanieczyszczeń gleby na tym terenie. Jak przypominają jej przedstawiciele, wiosną tego roku zlecili oni specjalne badania gruntu. „W trakcie prac pobrano 59 próbek gruntu do analiz laboratoryjnych z 10 odwiertów, a analizę materiałów wykonały 2 niezależne, akredytowane laboratoria. Badanie wykazały zanieczyszczenie terenu i konieczność jego oczyszczenia. Zobowiązaliśmy się podjąć wszelkie konieczne działania by skutecznie oczyścić teren. Koszt wyniesie od 4 do 6 mln zł” czytamy w piśmie.

Jak tłumaczy deweloper, poprzednie badania gleby przeprowadzone w 2003 r., których wyniki znała również Fundacja Tytano wynajmująca przez ostatnie trzy lata budynki dawnej fabryki, wykazały niewielkie poziomy zanieczyszczeń niezagrażające zdrowiu przebywających na jej terenie osób. „Rozbieżność pomiędzy wnioskami z badania z roku 2018 i 2003 wynika z zaostrzenia norm dopuszczalnej obecności metali ciężkich w glebie, które miało miejsce w 2016 r., a także pierwotnie industrialnego przeznaczenia budynków, na potrzeby którego dokonywana była analiza” wyjaśnia Immobiliaria Camins Polska.

Deweloper zaznacza, że umowa z Fundacją Tytano zostało zerwana, by zapobiec dalszemu, niewłaściwemu wykorzystaniu tego terenu. Przekonuje również, że zamierza zadbać o części zabytkowe kompleksu i już wystąpił o pozwolenie budowlane na renowację dachów i fasad niektórych obiektów.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Poważny program - odc. 22: Kraków zatracony w zieleni. Serio?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski