Kraków. Dlaczego miasto zapłaci 8 mln zł za przebudowę Starego Kleparza, a nie spółka kupiecka?

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Miasto wyłoży 8 mln zł na przebudowę targowiska Stary Kleparz. Anna Kaczmarz
Miasto zamierza przeznaczyć 8 mln zł na przebudowę targowiska na Starym Kleparzu. Zarząd Inwestycji Miejskich przejął projekt tej inwestycji od spółki kupieckiej. Mieszkańców i radnych zaczęło zastanawiać, dlaczego kupcy nie będą kontynuować tego przedsięwzięcia, tylko zostanie ono sfinansowane z kieszeni podatników. W urzędzie wyjaśniają, że spółka kupiecka nie ma na to zadanie pieniędzy. W budżecie miasta się znalazły.

FLESZ - Oto najbrudniejsze miasta w Polsce. Wyniki raportu zaskakują

Koszt inwestycji ma wynieść 8 mln zł. Przy obecnie płaconym czynszu w wysokości 24 tys. zł czas zwrotu będzie wynosił 328 miesięcy czyli prawie 30 lat. Nie mam nic przeciwko temu, aby jakaś prywatna spółka zarabiała pieniądze na gruntach miejskich, ale nie rozumiem, dlaczego to gmina Kraków ma budować coś, co będzie służyło wyłącznie spółce prywatnej

- komentuje radny Łukasz Wantuch z prezydenckiego klubu "Przyjazny Kraków".

O wyjaśnienia w sprawie inwestycji na Starym Kleparzu wystąpił do prezydenta Krakowa w formie interpelacji. Zwrócił w niej uwagę, że przecież do tego typu przedsięwzięć zostało stworzone partnerstwo publiczno-prywatne (PPP). - My dajemy grunt, firma prywatna zaciąga kredyt i buduje dach, co wpływa na zwiększenie liczby klientów i możliwość sprzedaży bez względu na warunki pogodowe. W jawnych i transparentnych negocjacjach wybieramy podmiot, który przedstawi najlepsze warunki finansowe i czasowe - - komentuje radny Wantuch. - Przez długi okres czasu, kilkadziesiąt lat, firma czerpie korzyści a potem grunt wraca do miasta. Mamy ten sam efekt, ale w kieszeni miasta zostaje 8 mln zł. Czy nasze miasto rozważało budowę zadaszanie właśnie w formule PPP? Dlaczego to my mamy być inwestorem?.

Kraków 2030. Jak będzie wyglądać miasto za 10 lat? Zobacz, g...

Co na to prezydent i podlegli mu urzędnicy? "Koszt planowanej inwestycji polegającej na budowie otwartego zadaszenia istniejącego targowiska wraz z zagospodarowaniem terenu przekracza możliwości dzierżawcy, dlatego spółka zwróciła się do gminy Kraków, jako właściciela terenu z prośbą o jej podjęcie" - odpowiedział na interpelację prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Zaznaczył, że prace budowlane mają być prowadzone w oparciu o wydane w 2018 r. pozwolenie na budowę, a także pozwolenie konserwatorskie wydane przez Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

W ramach inwestycji ma zostać m.in. wymieniona nawierzchnia placu targowego, wykonane markizy z membraną i pokryciem przepuszczającym światło, aranżacja zieleni oraz montaż kilkudziesięciu stołów handlowych.

W magistracie podkreślają, że projekt nie przewiduje budowy parkingu na dachu placu targowego, o co obawiali się mieszkańcy, bowiem w internecie pojawiły się wizualizacje z taką wizją. Okazało się, że to jedynie luźna koncepcja jednego z biur architektonicznych.

"Zastosowanie trybu partnerstwa publiczno-prywatnego wymaga wykonania szeregu analiz przedinwestycyjnych, potwierdzających zasadność zastosowania takiego trybu zlecenia zamówienia publicznego, a sam proces wyłonienia partnera prywatnego stanowi procedurę długotrwałą i - jak wykazują dotychczasowe doświadczenia - obarczoną wysokim ryzykiem jej niepowodzenia" - przekonuje też prezydent w odpowiedzi na interpelację.

Placem targowym Stary Kleparz spółka kupiecka "Stary Kleparz" zarządza od lat 90. ubiegłego wieku na podstawie umowy dzierżawy. Do tego spółka wnosi opłatę targową.

Spółka kupiecka "Stary Kleparz" w ostatnim czasie wykonała przebudowę, rozbudowę i nadbudowę budynku sanitarnego na placu targowym wraz ze zmianą sposobu użytkowania na budynek o przeznaczeniu sanitarno-biurowym. Obiekt ten oprócz funkcji biurowo-handlowej mieści też toalety publiczne. "Inwestycja została wykonana ze środków zgromadzonych przez spółkę. Na realizację inwestycji dzierżawca zaciągnął pożyczkę w Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Gmina, jako właściciel terenu, udzieliła poręczenia, aby spółka mogła skorzystać z tej pożyczki. Oprócz udzielonego poręczenia gmina nie partycypowała w inny sposób w kosztach tej inwestycji" - wyjaśniają w urzędzie.

W tegorocznym budżecie Krakowa na przebudowę Starego Kleparza zarezerwowano 1 mln zł. Pełna nazwa zadania to "Stary Kleparz – budowa otwartego zadaszenia istniejącego targowiska wraz z zagospodarowaniem terenu". Plan na ten rok jest taki, by przeprowadzić przetarg na wykonanie robót budowlanych, podpisać umowę z wykonawcą i rozpocząć prace. W budżecie miasta i Wieloletniej Prognozie Finansowej na realizację zadania zaplanowano w sumie 8 mln zł na trzy lata - do 2023 roku.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Cóż Chyba sprawa jest oczywista Jakaś spółka z kręgów znajomi królika na tym zarobi

Dodaj ogłoszenie