Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Długie oczekiwanie na zameldowanie przez Internet. U urzędnika - od ręki. Będą zmiany?

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Andrzej Banaś
W Krakowie trzeba czekać półtora tygodnia na zameldowanie przez Internet - alarmuje jedna z osób, która na załatwienie swojego elektronicznego wniosku czeka od 9 września. Niecały tydzień później dowiedziała się telefonicznie w urzędzie, że trzeba będzie jeszcze poczekać kilka dni, ponieważ urzędnicy są na razie przy wnioskach z 6 i 7 września. Meldunek w stolicy Małopolski jest istotny choćby z tego względu, że pozwala korzystać z Karty Krakowskiej, z którą zameldowani mieszkańcy jeżdżą tramwajami i autobusami z dużą zniżką.

Krakowski magistrat pytany o termin załatwienia wniosku meldunkowego odpowiada, że terminy, w których powinien zostać rozpatrzony, wynikają z art. 35 Kodeksu postępowania administracyjnego. Jeśli sprawa nie wymaga postępowania wyjaśniającego, powinna zostać załatwiona niezwłocznie. W przypadku sprawy wymagającej takiego postępowania, jej załatwienie powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, zaś sprawy szczególnie skomplikowanej - nie później niż w ciągu dwóch miesięcy.

- Wnioski składane drogą internetową wypełniane są przez mieszkańców bez pomocy urzędnika, przez co nierzadko zawierają błędy, a dokumenty dołączane do podania nie są kompletne. W takim przypadku konieczne jest przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego (np. wezwanie wnioskodawcy do uzupełnienia lub skorygowania wniosku). W związku z tym, że wnioski muszą być realizowane zgodnie z kolejnością wpływu, nawet jeśli w dalszej kolejności są wnioski kompletne i poprawne, organ zobowiązany jest najpierw podjąć czynności w stosunku do wniosków złożonych wcześniej - tłumaczy w nadesłanej nam odpowiedzi Wydział Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa.

Urzędnicy jeszcze dodają - powołując się na komentarze do Kodeksu postępowania administracyjnego - że nawet jeśli złożone podanie nie wymaga przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, to określenie "niezwłocznie" nie oznacza "natychmiastowego" załatwienia sprawy. Magistrat podkreśla, że każdy wniosek musi zostać zweryfikowany przez urzędnika pod kątem kompletności i prawidłowości.

- Należy także mieć na uwadze, że mieszkańcy mogą meldować się drogą elektroniczną 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, także poza godzinami pracy urzędu. Bardzo duża liczba wniosków składana jest szczególnie w dni wolne. Fizycznie niemożliwe jest zatem natychmiastowe rozpatrzenie (weryfikacja wniosku, tytułu prawnego do lokalu, ewentualnie innych załączników, wprowadzenie danych do rejestru PESEL, wysłanie stosownego zaświadczenia) kilkuset wniosków, które wpłynęły przez ePUAP w weekend. Proces ten - siłą rzeczy - musi być rozłożony w czasie - przekonują w magistracie.

Jednocześnie Urząd Miasta informuje, że obecnie obserwowana jest zwiększona liczba wpływających zgłoszeń meldunkowych, co ma związek z powrotem uczniów i studentów do Krakowa.

- Wielu studentów wraca do Krakowa po dwóch latach studiowania w trybie zdalnym w rodzinnych miejscowościach, w związku z czym zobowiązani są oni dopełnić obowiązku meldunkowego pod nowym adresem. Oznacza to, że wydłużony czas oczekiwania na załatwienie sprawy ma charakter przejściowy - podsumowują urzędnicy.

Zapytaliśmy, czy urząd stosuje albo zamierza wprowadzić rozwiązanie, dzięki któremu osoba oczekująca na meldunek będzie mogła uzyskać kartę mieszkańca, uprawniającą do tańszych przejazdów pojazdami MPK. Odpowiedź brzmi: nie, nie jest to możliwe, ponieważ wtedy kartę mogłyby uzyskiwać osoby, którym nie mogłaby ona przysługiwać. Magistrat tłumaczy, że wniosek, który mieszkaniec składa drogą elektroniczną, musi zostać zweryfikowany pod kątem prawidłowości i kompletności. I nierzadko zdarza się, że sprawy kończą się weryfikacją negatywną i osoba taka nie zostanie zameldowana pod wskazanym adresem.

- Osoba, której zależy na czasie, może zameldować się także w odpowiedniej placówce urzędu, gdzie urzędnik na miejscu zweryfikuje wniosek, sprawdzi kompletność dokumentów i wprowadzi meldunek do rejestru PESEL. Stanowiska ewidencji ludności czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.40 do 18 - poleca magistrat.

Urzędnicy dopowiadają, że Kancelaria Prezesa Rady Ministrów pracuje nad rozwiązaniami prawnymi i technicznymi, które mają na celu pewną automatyzację zgłoszeń meldunkowych w oparciu o system elektronicznych ksiąg wieczystych. Po wdrożeniu przez KPRM odpowiednich rozwiązań część zgłoszeń meldunkowych miałaby być realizowana natychmiast, bez udziału urzędnika. - Zmniejszyłoby to liczbę wniosków, które muszą zostać zweryfikowane przez urząd, co bezpośrednio przełożyłoby się na skrócenie czasu załatwienia sprawy. Termin wdrożenia tych rozwiązań nie jest jednak obecnie znany - zaznacza krakowski magistrat.

Nie będzie podwyżek ani dodatkowych benefitów dla pracowników

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski