Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Dni Dawców Szpiku na Uniwersytecie Jagiellońskim

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Do 7 grudnia potrwają dni dawców szpiku i komórek macierzystych zorganizowane przez Fundację DKMS oraz studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego.

– Przeszczep szpiku jest ogromnym osiągnięciem medycyny. Ciągle mamy jednak za mało dawców, a około 20 proc. chorych na białaczkę nie znajduje osoby, od której mogłoby otrzymać szpik – mówi prof. dr hab. med. Tomasz Grodzicki, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum.

Specjalna akcja zorganizowana przez Fundację DKMS oraz studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego ma na celu uświadomienie krakowianom, jak niewiele trzeba, żeby uratować życie pacjentowi z nowotworem krwi, obalenie mitów związanych z oddawaniem komórek macierzystych i zachęcenie kolejnych osób do dołączenia do bazy potencjalnych dawców.

Do jutra w czterech budynkach UJ: Wydziale Chemii (ul. Gronostajowa 2), Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii (ul. Gronostajowa 7), Auditorium Maximum (ul. Krupnicza 33) oraz Centrum Dydaktyczno-Kongresowym Wydziału Lekarskiego (ul. św. Łazarza 16); w godz. 10-17 jest prowadzona rejestracja osób gotowych oddać szpik swojemu bliźniakowi genetycznemu.

– Procedura jest bardzo prosta, po zebraniu wstępnego wywiadu, jeżeli dawca spełnia kryteria, pobieramy od niego – za pomocą specjalnego patyczka – wymazy z wewnętrznej części policzka, które następnie trafiają do laboratorium – wyjaśnia dr n. med. Tomasz Sanak z Zakładu Medycyny Katastrof i Pomocy Doraźnej Collegium Medicum UJ, koordynator akcji.

Jeśli okaże się, że zarejestrowana osoba może uratować życie pacjentowi oczekującemu na przeszczep, lekarze pobierają od niej potrzebne komórki macierzyste. Odbywa się to na dwa sposoby: poprzez pobranie komórek z krwi obwodowej (80 proc. przypadków) albo szpiku kostnego z talerza kości biodrowej.

Potencjalnym dawcą może zostać każda osoba w wieku 18-55 lat, o prawidłowej wadze i niechorująca przewlekle. Uniwersytetowi Jagiellońskiemu w zachęceniu jak największej liczby krakowian do rejestracji w bazie pomaga Filip Chajzer, który wczoraj był gościem uczelni. Znany dziennikarz jest jednym z ambasadorów Fundacji DKMS i niedawno zadedykował tej organizacji swoje urodziny.
– W efekcie w Pałacu Kultury udało się pobrać próbki od 160 osób, przez internet prośbę o pakiet rejestracyjny wysłało kolejne 6 tys. osób. To mój mały sukces, ale mam nadzieję, że ten krakowski będzie jeszcze większy – mówi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski