Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Do szpitala im. Żeromskiego przyjechało 1800 rozmrożonych szczepionek. Trzeba je wykorzystać do soboty

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Szpital nie ma złudzeń, że przy tak dużej liczbie szczepionek wszyscy zapisani na termin zgłoszą się w komplecie. Zdjęcie ilustracyjne
Szpital nie ma złudzeń, że przy tak dużej liczbie szczepionek wszyscy zapisani na termin zgłoszą się w komplecie. Zdjęcie ilustracyjne Karolina Misztal
Ponad 1,8 tys. szczepionek firmy Pfizer dostał we wtorek krakowski szpital im. Żeromskiego (os. Na Skarpie). Problem w tym, że te wymagające bardzo niskiej temperatury szczepionki przywieziono do lecznicy już rozmrożone - chociaż szpital dysponuje lodówkami, w których mogłyby być przechowywane zamrożone.

1800 rozmrożonych szczepionek w szpitalu Żeromskiego

- Zmusza nas to do dużej mobilizacji, bo musimy wykorzystać te szczepionki do czasu ich ważności, a ten termin upływa w sobotę wieczorem - mówi nam dr Jerzy Friediger, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

Dyrektor tłumaczy, że chętnych na szczepienie zapisuje system, zainteresowani powinni więc dzwonić na ogólnopolską infolinię (tel. 989).

- Szczepienia w naszych punktach szczepień w szpitalu mamy ustawiane przez system, więc tu nie ma problemu. Ale liczmy się z tym, że przy tak dużej liczbie szczepionek na pewno będzie grupa ludzi, która się nie zgłosi na szczepienie. Wtedy szczepionki nam zostaną i się zmarnują. A skoro tak, to lepiej nimi zaszczepić osoby, które chcą się zaszczepić i wpiszą się na listę rezerwową - tłumaczy dyr. Friediger.

W punkcie szczepień szpitala w Nowej Hucie powstaje więc lista rezerwowa. Gdyby ktoś z wyznaczonym terminem nie zgłosił się do szczepienia, punkt szczepień będzie dzwonił do osoby z listy rezerwowej. Jak zaznacza dr Friediger, po takim telefonie trzeba natychmiast - najpóźniej w ciągu godziny - dojechać do punktu szczepień w szpitalu Żeromskiego.

Czy skutki uboczne po szczepieniu przeciw COVID-19 powinny niepokoić? Eksperci wyjaśniają, że reakcji to normalne oznaki, że organizm buduje odporność. Takie działania niepożądane powinny ustąpić w ciągu kilku dni. Które skutki uboczne są normalne, a które lepiej skonsultować z lekarzem? Sprawdź w galerii na kolejnych slajdach >>>>>>

Jeśli masz takie objawy, to znak, że szczepionka przeciwko C...

W punktach szczepień w Żeromskim szczepienia są wykonywane codziennie w godz. 8-20. Uruchamianych jest tyle punktów, ile potrzeba.

Dyrektor szpitala podkreśla, że jest pewność, iż dostarczone rozmrożone szczepionki mają ważność do soboty. Wiadomo dokładnie, kiedy zostały rozmrożone.

- Dzień, data i godzina rozmrożenia są spisywane, podawane. Wszystko jest rejestrowane przez lodówkę, w której szczepionki były wożone. Tego terminu nie da się oszukać. Na pewno szczepionki będą podawane w czasie, kiedy są one pełnowartościowe - gwarantuje dyrektor.

W punktach szczepień w szpitalu Żeromskiego od przyszłego tygodnia - gdy szczepionki mają być dostępne w większej ilości - planuje się szczepić ok. 4 tys. ludzi tygodniowo. Do tej pory szpital zaszczepił ok. 6 tys. osób, ale było to uzależnione od ograniczonych dostaw szczepionek.

Czego nie wolno robić przed szczepieniem na COVID!

Czego nie robić przed szczepieniem na koronawirusa? Nie rób ...

FLESZ - Potraumatyczny wzrost po pandemii. O co chodzi?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski