Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Doktorat za wynalazek na UJ, AGH i w PAN

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Szansę na doktorat wdrożeniowy będą mieli m.in. chemicy z UJ
Szansę na doktorat wdrożeniowy będą mieli m.in. chemicy z UJ Andrzej Banaś
Nauka. Od nowego roku akademickiego m.in. dwie największe uczelnie w Krakowie uruchomią specjalne studia trzeciego stopnia, prowadzone we współpracy z przedstawicielami biznesu.

Prowadzenie tzw. doktoratów wdrożeniowych umożliwiła uczelniom nowelizacja ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym. W założeniu resortu nauki nowy rodzaj studiów trzeciego stopnia ma ożywić współpracę pomiędzy środowiskiem naukowym a gospodarką. A także ułatwić transfer rozwiązań powstających na uniwersytetach do biznesu.

Magistrowie, którzy wybiorą wdrożeniową ścieżkę dalszej edukacji, będą kształceni w systemie dualnym. Oznacza to, że uczelnia wraz z konkretnym przedsiębiorcą ustali plan badań, które mają zakończyć się nie tylko zdobyciem stopnia naukowego, ale również rozwiązaniem konkretnego problemu wskazanego przez firmę.

- Doktorant będzie przychodził do pracy w firmie i tam na miejscu, w ramach obowiązków, systematycznie pracował nad swoim doktoratem - tłumaczy dr Piotr Dardziński, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, jeden z pomysłodawców nowego rozwiązania.

Od października doktoraty wdrożeniowe poprowadzą 54 wydziały szkół wyższych, którym środki na ten cel przyznano w ministerialnym konkursie. W Małopolsce nowe studia trzeciego stopnia dołączyły do oferty Uniwersytetu Jagiellońskiego - na Wydziale Chemii oraz Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii - oraz Akademii Górniczo-Hutniczej, która obok Politechniki Warszawskiej uruchomi je w ramach największej liczby specjalności.

- Z wnioskiem o przystąpienie do programu wystąpiło pięć naszych wydziałów i wszystkie znalazły się na liście zakwalifikowanych - informuje Anna Żmuda-Muszyńska, rzecznik prasowy AGH. Doktoraty wdrożeniowe będą prowadzone przez Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska, Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji, Wydział Energetyki i Paliw, Wydział Metali Nieżelaznych oraz Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki. Łącznie uczelnia przygotowała miejsca dla 40 kandydatów. Rekrutacja już ruszyła. - Będzie się odbywać na takich samych zasadach zarówno dla uczestników programu wdrożeniowego, jak i kandydatów ubiegających się o przyjęcie na dotychczasowe studia doktoranckie - wyjaśnia Żmuda-Muszyńska.

Żeby wziąć udział w naborze, trzeba mieć jednak zgodę pracodawcy i wskazać opiekuna, który ze strony przedsiębiorstwa będzie sprawował opiekę nad badaniami prowadzonymi przez doktoranta.

Oprócz UJ i AGH doktoraty wdrożeniowe poprowadzą także dwa krakowskie instytuty Polskiej Akademii Nauk - Instytut Fizjologii Roślin oraz Instytut Metalurgii i Inżynierii Materiałowej. Na sfinansowanie programu w pierwszym roku akademickim przewidziano 21 mln zł. Z tej puli resort dofinansuje infrastrukturę służącą do prowadzenia badań i wypłaci specjalne stypendia. Każdy doktorant, oprócz wynagrodzenia wypłacanego przez pracodawcę, przez cały okres nauki ma otrzymywać także dodatkową pensję w wysokości 2,4 tys. zł.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 13

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski