MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków dostanie Tajemniczy Ogród. Ruszy budowa nietypowej enklawy zieleni i rekreacji

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Wizualizacje Podgórskiego Tajemniczego Ogrodu, który powstanie do końca 2024 roku przy ulicy Gromadzkiej w Krakowie
Wizualizacje Podgórskiego Tajemniczego Ogrodu, który powstanie do końca 2024 roku przy ulicy Gromadzkiej w Krakowie materiały ZMM Kraków
Rusza budowa Podgórskiego Tajemniczego Ogrodu, miejsca spotkań, sąsiedzkiej integracji, wymiany doświadczeń oraz wspólnej pracy przy uprawie roślin. Enklawa zieleni powstanie przy ulicy Gromadzkiej na krakowskim Płaszowie. Będzie to już 19 ogród społeczny w Krakowie. Jego budowa powinna rozpocząć się w ciągu miesiąca.

Tajemniczy Ogród, w którym przewidziano takie atrakcje, jak m.in. kopuła geodezyjna (rodzaj szklarni) czy kuchnia błotna oraz ścieżka bosych stóp, powstanie w ramach budżetu obywatelskiego.

Jak zaznaczają autorzy projektu, który został zgłoszony do BO w 2021 roku, Podgórze, a zwłaszcza Płaszów, to obszar, gdzie dawne tereny przemysłowe ustępują miejsca nowym blokom i biurowcom, a ogromnie pożądane przez mieszkańców tereny zielone są wypierane przez wszechobecny beton.

„Podgórski Tajemniczy Ogród to miejsce, które będzie sprzyjać integracji międzypokoleniowej, odpoczynkowi, lokalnej partycypacji i podejmowaniu wspólnych działań. Ponadto będzie kolejnym zielonym miejscem w przestrzeni Krakowa, miejscem edukacji edukacji, a także promowania działań w duchu „less waste”. Podgórski Ogród Społeczny będzie przestrzenią spotkań, sąsiedzkiej integracji, wymiany doświadczeń oraz wspólnej pracy przy uprawie roślin. To miejsce, które będzie służyć osobom w każdym wieku. W czasach, w których jesteśmy przyzwyczajeni do kupowania produktów spożywczych w sklepie, wspólne hodowanie warzyw i owoców przyniesie szczególną satysfakcję, nauczy szacunku do pożywienia, da lekcję dla przyszłych pokoleń oraz będzie działaniem proekologicznym" - tak opisali społeczny ogród na Płaszowie pomysłodawcy przedsięwzięcia.

Procedury przetargowe związane ze wskazaniem budowniczego Podgórskiego Tajemniczego Ogrodu są już blisko końca. Nie będzie problemu z wyborem wykonawcy prac. Miasto ma na to zadanie prawie 727 tys. zł, a większość ofert (osiem z dziewięciu) złożonych na konkurs jest tańsza, z cenami od 600 tys. zł do 726 tys. zł. Rozstrzygnięcia przetargu można spodziewać się najdalej w połowie czerwca.

Podgórski Tajemniczy Ogród zostanie podzielony na kilka obszarów m.in. strefę relaksu i odpoczynku z ławkami oraz roślinami miododajnymi przyjaznymi zapylaczom oraz strefę zabawy dla dzieci gdzie będą m.in. kuchnia błotna oraz sensoryczna ścieżka bosych stóp. Jak opisuje krakowski Zarząd Zieleni Miejskiej, który prowadzi inwestycję z ramienia miasta: „dzieci pójdą boso przez ścieżkę stworzoną z różnych materiałów. Sensoryczne doznania, są nie do opisania!”.

Serce ogrodu będą stanowić podniesione grządki z warzywami, ziołami i owocami (m.in. w drewnianych donicach). Ponadto w enklawie znajdą się: kopuła geodezyjna (rodzaj szklarni), chatka na narzędzia do dyspozycji użytkowników ogrodu, kompostownik. Posadzone zostaną liczne drzewa i krzewy owocowe. Nie zabraknie stojaków na rowery, stołu piknikowego i innej małej architektury.

Tajemniczy Ogród na Płaszowie ma być gotowy w ciągu sześciu miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą, czyli do końca 2024 roku.

Trwa okres lęgowy bocianów

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski