Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Dotychczasową siedzibę Banku Pekao S.A. przy ul. Dunajewskiego kupiła firma Buma

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Andrzej Banas / Polska Press
Negocjacje z nowym nabywcą zapewniającym dotychczasowym najemcom dwu letnią gwarancje praw najmu trwały prawie rok.

– To pierwsza taka umowa w kraju, która przy sprzedaży nieruchomości zapewnia lokatorom tak komfortowe warunki. Według naszej wiedzy żaden inny sprzedający nie uzależniał zbycia nieruchomości od respektowania praw lokatorów i etycznego postępowania. – mówi Tomasz Bogusławski, z Banku Pekao S.A.

Przez wiele lat, aż do 2015 r., swoją siedzibę w gmachu miał oddział BPH SA, następnie Bank Pekao S.A. Jednak z uwagi na fakt, że w obecnych czasach znaczna część usług bankowych odbywa się w kanałach on-line, a klienci coraz rzadziej korzystają z usług w oddziałach. Bank podjął decyzję o reorganizacji sieci placówek w całej Polsce, w tym również w Krakowie.

Przetargi na sprzedaż budynku wzbudziły duże zainteresowanie potencjalnych nabywców. Bank kładł duży nacisk było zabezpieczenie interesu obecnych najemców.

Ponadto bank oceniał plany potencjalnych nabywców pod względem braku ingerencji w reprezentacyjną cześć wnętrza, czy elewację - ze względu na zabytkowy charakter budynku. – Te dodatkowe kryteria sprawiły, że wybranie zwycięskiej oferty zajęło prawie rok – podkreśla Tomasz Bogusławski.

Najwyższą ofertę cenową oraz satysfakcjonujące warunki ochrony praw najemców złożyła spółka należąca do jednego z udziałowców dużej krakowskiej grupy deweloperskiej Buma specjalizującej się w realizacji inwestycji w segmencie biurowym i działającej na terenie południowej Polski od ponad 20 lat.

W trakcie negocjacji z nabywcą osiągnięto porozumienie, w wyniku którego uzgodniono gwarancję dla najemców, która zawiera między innymi czasowy zakaz wypowiedzenia umowy najmu przez nabywcę z przyczyn innych, aniżeli przyczyny leżące po stronie lokatora. Gwarancja reguluje również warunki dotyczące utrzymania wysokości opłat związanych z użytkowaniem lokali, w tym czasowe ograniczenie zmiany wysokości czynszu.

Gmach zaprojektował w 1938 roku Wacław Krzyżanowski. Wzniesiono go w latach 1938-1953. Budynek ma dwie części. W dwukondygnacyjnej, frontowej są pomieszczenia bankowe. Natomiast wysokie zaplecze obiektu mieści na parterze biura, a wyżej mieszkania. Łączna powierzchnia użytkowa to ponad 7 tys. mkw.

Część lokali jest wynajmowana, a jednym z najemców jest krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Bank najpierw wystawił zabytkowy gmach na sprzedaż za 30,5 mln zł. We wrześniu ubiegłego roku obniżył jednak jego cenę wywoławczą do 26 mln zł. Nie wiadomo za jaką cene sprzedano nieruchomość.

To kolejna już okazała siedziba banku na Starym Mieście, na którą dotychczasowy właściciel szukał kupca. Latem ubiegłego roku deweloper J.W. Construction wygrał przetarg na zakup gmachu przy ulicy Wielopole - dawnej siedziby PKO. Umowa przedwstępna została podpisana 25 lipca. Na jej podstawie strony zobowiązały się do podpisania umowy sprzedaży do 30 października.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski