Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Dramatyczna sytuacja z powodu pandemii. Otwarty zostanie szpital tymczasowy EXPO

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Od piątku (19 marca) zostanie uruchomiony szpital tymczasowy dla osób chorych na koronawirusa na terenie EXPO przy ul. Galicyjskiej.
Od piątku (19 marca) zostanie uruchomiony szpital tymczasowy dla osób chorych na koronawirusa na terenie EXPO przy ul. Galicyjskiej. Anna Kaczmarz
W sobotę Ministerstwo Zdrowia potwierdziło ponad 21 tys. zakażeń koronawirusem, w tym 1686 w Małopolsce i 532 w Krakowie. W związku z bardzo trudną sytuacją epidemiologiczną od przyszłego piątku zostanie uruchomiony szpital tymczasowy na terenie EXPO w Krakowie. W Małopolsce ma zostać także dwukrotnie (do 4 tys.) zwiększona liczba łóżek dla chorych na Covid-19. O nowych działaniach poinformował wojewoda małopolski Łukasz Kmita, podczas briefingu zorganizowanego 13 marca 2021 w szpitalu tymczasowym, przygotowanym na terenach Expo w Krakowie przy ul. Galicyjskiej.

FLESZ - Oto nowe zasady szczepień

W ostatnich dniach odbyły się spotkania Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego i podjęliśmy wspólną decyzję dotyczącą przyszłości krakowskich i małopolskich szpitali. Bezpieczeństwo mieszkańców Krakowa i Małopolski jest najważniejszym argumentem, który musi zostać przez wszystkich zrozumiany. Z powodu nawału nowych przypadków zakażeń koronawirusem i osób, które z tego powodu trafiają do szpitala, podjęliśmy decyzję strategiczną o uruchomieniu od przyszłego piątku szpitala tymczasowego EXPO. Otwarte zostaną tam dwa moduły po 28 łóżek każdy plus 10 łóżek intensywnej terapii. Łącznie będzie więc 66 łóżek

- poinformował wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Szpital tymczasowy jest przygotowany na znacznie większą liczbę pacjentów. Obecnie służy też jednak jako jeden z głównych punktów szczepień (dziennie wykonuje się tam nawet 750 szczepień). - Zdecydowaliśmy, że w pierwszej kolejności uruchomione zostanie tu 66 łóżek. Opiekę lekarską będzie sprawował personel szpitala Rydygiera w Krakowie we współpracy ze służbami. Poprosiliśmy o pomoc Wojska Obrony Terytorialnej i inne służby, które mają w dyspozycji ratowników i sanitariuszy - dodał wojewoda Łukasz Kmita.

Druga z podjętych strategicznych decyzji dotyczy zwiększenia w Małopolsce liczby łóżek dla pacjentów chorujących na COVID-19.
- W rozmowach ze szpitalami zakomunikowaliśmy etapowy powrót do liczby łóżek, która była w Małopolsce w szczycie epidemii. Planowaliśmy wtedy uruchomienie nieco ponad 4 tysięcy łóżek. Na dziś mam dostępnych około 2 tysiące łóżek. Mamy więc w planie do 29 marca podwoić liczbę łóżek covidowych. Nie ma innej drogi do zapewnienia bezpieczeństwa w Małopolsce - podkreślił wojewoda Łukasz Kmita. - W samym Krakowie liczba łóżek zostanie zwiększona do 29 marca o 439, nie licząc szpitali tymczasowych. Obecnie mamy prawie 700 łóżek. Pomiędzy 15 a 20 marca w Krakowie liczba łóżek zwiększy się o 367, w tym 25 łóżek respiratorowych. W szpitalach powiatowych liczba łóżek zwiększy się o prawie 1100, w tym 58 respiratorowych - dodał.

O tym, że epidemia przyspiesza w Małopolsce, świadczą dane z mijającego tygodnia: w poniedziałek 8 marca odnotowano 499 zakażeń, w piątek 12 marca było ich 1336. Liczba osób hospitalizowanych z COVID-19 zwiększyła się w ciągu tych pięciu dni z 1256 do 1420, a więc o 164. Liczba zajętych łóżek respiratorowych wzrosła ze 152 do 178. O powadze sytuacji świadczy też liczba zgonów osób zakażonych koronawirusem: tylko 12 marca wyniosła ona 14.

W Małopolsce obecnie przygotowano 1991 łóżek dla pacjentów COVID-19, 1420 łóżek jest zajętych. Ogólna liczba respiratorów dla pacjentów COVID-19 wynosi 212, zajętych jest 178.

- Chcę bardzo mocno zaapelować do wszystkich mieszkańców, aby nie podejmowali niepotrzebnego ryzyka, by chronili siebie, by dali szansę zarówno sobie, jak i swoim najbliższym przejścia tej fali możliwie jak najspokojniej. Wierzymy głęboko, że za cztery, pięć tygodni będziemy w zupełnie innej sytuacji. Chodzi o to, żeby teraz nasz wspólny wysiłek został maksymalnie zintensyfikowany – mówił wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig.

- Naczelną zasadą medycyny jest prewencja. Najlepszym leczeniem jest zapobieganie. Nikt nie ma prawa narażać innych ludzi. Podstawowym sposobem ochrony systemu zdrowia przed przeładowaniem i obniżeniem jakości jego działania jest to, aby nasi pacjenci nie zgłaszali się do nas w jednym czasie. Bardzo apeluję, abyśmy zachowywali dystans, abyśmy nosili maseczki i żebyśmy na te 3-4 tygodnie szczytu fali epidemii ograniczyli nasze aktywności do tych, które są naprawdę potrzebne – apelował dr Wojciech Serednicki, pełnomocnik wojewody małopolskiego ds. zabezpieczenia intensywnej terapii w województwie małopolskim.

Wojewoda Łukasz Kmita podkreślił: - Proszę wszystkich, szczególnie osoby, które chcą dziś skorzystać z pięknej, słonecznej pogody, aby miały świadomość, że za siedem dni mogą trafić do szpitala tymczasowego, jeśli nie będą przestrzegały zasad i reżimu sanitarnego. To są bardzo mocne słowa, ale chcę zaapelować do wszystkich, jeśli państwo nie chcą trafić do szpitali tymczasowych, to należy absolutnie ograniczyć swoją aktywność, ponieważ sytuacji epidemiczna w Małopolsce, a szczególnie w Krakowie jest trudna, a może się jeszcze pogarszać.

W szpitalu tymczasowym w hali EXPO przy ul. Galicyjskiej przygotowanych zostało 375 łóżek, w tym 20 respiratorowych. Szpitalem patronackim (prowadzącym) jest Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie. Koszt adaptacji obiektu wyniósł 8 296 030 20 zł. Kadra do tego szpital tymczasowego zostanie pozyskana w oparciu o personel medyczny szpitala patronackiego, a także na dalszym etapie poprzez oddelegowanie lekarzy i pielęgniarek z pozostałych podmiotów leczniczych.

- Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie od ponad roku uczestniczy w walce z pandemią. Jesienią ubiegłego roku powstał ten szpital tymczasowy. Powstał on dzięki skoordynowanej pracy służb pana wojewody, Urzędu Marszałkowskiego, służb państwowych i spółek państwowych. Dzięki temu był już gotowy do uruchomienia jesienią ubiegłego roku. Personel szpitala – mimo że jest już bardzo zmęczony tą pandemią – na mój apel wyraził gotowość zabezpieczenia również tych łóżek, które w pierwszym etapie, 19 marca, zostaną uruchomione. Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim pracownikom, którzy wyrazili chęć do pracy w tym szpitalu – mówił prezes Artur Asztabski, kierujący Szpitalem im. L. Rydygiera w Krakowie.

Marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski podkreślił: - Jest dla nas satysfakcją, że różne ośrodki władzy, pod przewodnictwem pana wojewody, tak skutecznie i w tak niedługim czasie są w stanie zorganizować szpital tymczasowy i uruchomić jego działanie. Zarówno wojewoda, marszałek, jak i prezydent, ale także dyrektorzy szpitali niezwykle poważnie traktują swoje obowiązki i zobowiązania wobec mieszkańców i starają się tak działać, aby zabezpieczenie dla Małopolski było na możliwie najwyższym poziomie.

W hali EXPO w Krakowie powstaje szpital tymczasowy

Kraków. Szpital polowy w Hali EXPO. W takich warunkach będą ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Dramatyczna sytuacja z powodu pandemii. Otwarty zostanie szpital tymczasowy EXPO - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski