Kraków. Dwa czy jedno Centrum Muzyki? W Cichym Kąciku czy na Grzegórzkach? Urzędnicy nie mogą dojść do porozumienia

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Władze województwa chcą budować z gminą Kraków Centrum Muzyki na Grzegórzkach (górna wizualizacja). Miasto planuje Centrum Muzyki w Cichym Kąciku. Archiwum
Władze województwa Małopolskiego zwróciły się do władz Krakowa, by wrócić do idei wspólnej budowy Centrum Muzyki na Grzegórzkach, tym bardziej, że jest możliwość dofinansowania tej inwestycji z funduszy unijnych. O takie rozwiązanie zaapelowało także Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski. Gmina Kraków przygotowuje jednak budowę swojego Centrum Muzyki w Cichym Kąciku. Rozpoczęły się nawet konsultacje społeczne w tej sprawie. Radni zwracają uwagę, że prezydent Krakowa nie powinien na razie wydawać pieniędzy na przygotowanie tego przedsięwzięcia, skoro nie ma go w oficjalnych planach miasta. Padają też argumenty, że wzniesienie obiektu w Cichym Kąciku spowoduje zabudowę ważnego korytarza przewietrzania.

FLESZ - Rząd chce dopłacać Polakom do zakupu mieszkań

Zarząd Województwa Małopolskiego wydał oświadczenie w sprawie budowy Centrum Muzyki w Krakowie. Władze Małopolski podkreśliły w nim, że idea stworzenia pod Wawelem Centrum Muzyki na miarę światową przyświeca władzom województwa już od niemal dekady. Przypomniały, że prace przygotowawcze do realizacji inwestycji rozpoczęły się już w 2010 r. i obejmowały m.in. uregulowanie własności działek, czy przeprowadzenie konkursu architektonicznego oraz wybór laureatów konkursu.

-

Biorąc pod uwagę ogrom przeprowadzonych do tej pory prac, a także rozdysponowane środki finansowe, Województwo Małopolskie z pełną stanowczością podkreśla, iż nigdy nie porzuciło idei i nie zrezygnowało z budowy Centrum Muzyki na Grzegórzkach

- zaznaczają władze Województwa Małopolskiego.

Kraków. Kto za miliony odczarował szkieletora przy rondzie M...

Tymczasem gmina Kraków w październiku br. złożyła oświadczenie woli o odstąpieniu od umowy dotyczącej wspólnej realizacji Centrum Muzyki na Grzegórzkach przy ul. Skrzatów. W sierpniu br. władze Krakowa ogłosiły odrębny konkurs architektoniczny na taki obiekt w zupełnie innej lokalizacji - przy Cichym Kąciku.

Jest wsparcie, ale dla Centrum Muzyki na Grzegórzkach

Województwo Małopolskie prowadziło jednak dalsze prace dotyczące lokalizacji Centrum Muzyki w dotychczasowej, uzgodnionej z mieszkańcami lokalizacji na Grzegórzkach. Złożyły też wniosek o uzyskanie dofinansowania inwestycji z KPO (Krajowego Planu Odbudowy) i uzyskało pozytywną opinię z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Widząc otwierające się nowe możliwości dotyczące finansowania inwestycji, Województwo Małopolskie zwróciło się na początku listopada do gminy Kraków z propozycją powrotu do wspólnej realizacji Centrum Muzyki, jako jednej siedziby Filharmonii Krakowskiej i miejskich orkiestr.

- W dniu 2 grudnia 2020r. Województwo Małopolskie otrzymało od gminy Kraków pismo informujące, iż Kraków jest zainteresowany wspólnym pozyskaniem środków z KPO, ale na inny projekt - dwa odrębne obiekty znajdujące się w odrębnych lokalizacjach: w Cichym Kąciku oraz przy ulicy Skrzatów - informują w Urzędzie Marszałkowskim.

Władze województwa Małopolskiego podkreślają też, iż nie rozważały takiego scenariusza, by realizować dwie inwestycje, a propozycja dalszej współpracy dotyczyła tylko budowy Centrum Muzyki na Grzegórzkach.

"Województwo Małopolskie podtrzymuje chęć wspólnej z Gminą Miejską Kraków realizacji przedsięwzięcia, ale w dotychczasowej formie tj. w postaci jednego wspólnego budynku będącego siedzibą trzech krakowskich orkiestr: Capella Cracoviensis, Sinfonietta Cracovia oraz Filharmonii Krakowskiej, zlokalizowanego na Grzegorzkach – przyszłej Dzielnicy Muzyki" - napisano w oświadczeniu. Zaznaczono w nim także "

Województwo Małopolskie jednoznacznie podkreśla, iż nie ma możliwości kontynuacji przedsięwzięcia w formie zaproponowanej przez gminę Kraków, jako dwie inwestycje oddzielnie, co oznaczałoby tak naprawdę utworzenie w Krakowie dwóch Centrów Muzyki w dwóch oddzielnych lokalizacjach. Takie rozwiązanie nie jest możliwe, gdyż wniosek o dofinansowanie z KPO dotyczy konkretnej inwestycji

".

Sala koncertowa w Cichym Kąciku planowana od blisko 30 lat

Obecnie, do 29 stycznia 2021 r., trwają natomiast miejskie konsultacje społeczne dotyczące budowy Centrum Muzyki w Cichym Kąciku. Konsultacje mają umożliwić zebranie pomysłów od lokalnej społeczności na temat oczekiwanych aktywności w przyszłym Centrum, jak również w zakresie zagospodarowania przestrzeni w bezpośrednim jego otoczeniu.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przygotował też projekt uchwały dotyczący powierzenia Agencja Rozwoju Miasta Krakowa (ARMK) budowy i zarządzania Centrum Muzyki. To wzbudziło kontrowersje wśród miejskich radnych.

Grzegorz Stawowy (PO), przewodniczący Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska Rady Miasta Krakowa, zwraca uwagę: - Sala koncertowa miała powstać, ale chyba na Grzegórzkach, a nie w Cichym Kąciku. Nie ma w wieloletniej prognozie finansowej budowy sali koncertowej w Cichym Kąciku, nie ma tego zadania również w budżecie miasta. Uważam, że prezydent miasta łamie prawo i rozpoczął konkurs architektoniczny i wydaje środki publiczne na inwestycję, której nie ma w dokumentach finansowych. Inna sprawa, że teren w Cichym Kąciku, gdzie ma być realizowana inwestycja to jeden z obszarów przewietrzania miasta. Jest więc pytanie, czy wskazana jest tam zabudowa.

Koncepcja Centrum Muzyki na Cichym Kąciku pojawiła się blisko 30 lat temu. Był to pomysł Fundacji dla Realizacji Siedziby Capelli Cracoviensis i prof. Gałońskiego, który chciał wybudować salę za pieniądze składkowe – to się nie udało, ale koncepcja pozostała.

Miejska Centrum Muzyki ma powstać na działce przy Cichym Kąciku (przy ul. Piastowskiej) do końca 2023 r. Sale koncertowe będą służyły miejskim orkiestrom Capella Cracoviensis oraz Sinfonietta Cracovia, a także baletowi Cracovia Danza, jego przeznaczeniem będzie też edukacja muzyczna i kulturowa, w tym przedszkole artystyczne.

Apelują o porozumienie w sprawie Parku Muzycznego nad Wisłą

W sprawie wspólnej budowy Centrum Muzyki – na czele z Filharmonią Krakowską z apelem do władz Krakowa, Województwa Małopolskiego i Akademii Muzycznej w Krakowie wystąpiło Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski.

"Budowa Centrum Muzyki ma szansę wykreować swoistą nową krakowską dzielnicę stając się wspaniałym kompleksem na 12 ha nad Wisłą, pozyskanych celowo z 50-procentową bonifikatą od Wojska Polskiego, którego istotą będą 3 niezależne, znakomite akustyczne sale koncernowe i sale prób, umożliwiające prezentacje różnych form muzycznych: sala filharmonii mogąca pomieścić 1400 słuchaczy, mniejsza sala recitalowa dla 650 melomanów oraz sala kameralna na 300 osób. Innym ważnym elementem projektu będzie pięciohektarowy Park Muzyczny wkomponowany w pozostałości Twierdzy Kraków – Lunetę Grzegórzecką przy Bulwarze Kurlandzkim nad Wisłą" - podkreślono w apelu.

Niezrealizowane projekty i inwestycje w Krakowie. Zobacz, ja...

Jednocześnie SGiPM zaapelowało do samorządów Krakowa, Województwa Małopolskiego oraz Akademii Muzycznej o wspólne starania o wsparcie finansowe dla budowy Centrum Muzyki z Funduszu Odbudowy UE. - Nieoczekiwanie kryzys związany z pandemią COVID-19 oraz nowy budżet UE na lata 2021-27 stworzyły szansę na pozyskanie bardzo dużego dofinansowania dla tej koniecznej od wielu lat inwestycji - zaznacza w apelu Kazimierz Barczyk, przewodniczący SGiPM, przewodniczący Komitetu Honorowego Budowy Centrum Muzyki. - Kraków, jako milionowa metropolia co rok goszcząca 17 mln turystów, w tym najwięcej zagranicznych, która aspiruje do miana kulturalnej stolicy Polski - jako jedyne miasto wojewódzkie nie mające swojego gmachu Filharmonii, w sposób oczywisty musi posiadać odpowiedni gmach Filharmonii w ramach Centrum Muzyki, który powstałby po wielu latach starań, dzięki determinacji i wsparciu wielu osób z samorządu regionalnego i miejskiego, parlamentarzystów, kilkudziesięciu autorytetów reprezentujących środowisko kultury i nauki, członków Komitetu Honorowego Budowy Centrum Muzyki.

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Dwa czy jedno Centrum Muzyki? W Cichym Kąciku czy na Grzegórzkach? Urzędnicy nie mogą dojść do porozumienia - Gazeta Krakowska

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
grzeg

Czyli kolejny chaos w wykonaniu władz Krakowa. Jakie to przewidywalne.

Dodaj ogłoszenie