Kraków. Dwóch naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego wśród...

Kraków. Dwóch naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego wśród laureatów prestiżowych grantów na badania

Iwona Krzywda

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Archiwum

Archiwum ©Andrzej Banas / Polska Press

Dr Tomasz Żuradzki z Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego i dr Michał Németh z Wydziału Filologicznego UJ zdobyli granty przyznawane przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERC). Na 5-letnie badania w ramach programu Horyzont 2020 otrzymali oni blisko 3 mln euro.
Archiwum

Archiwum ©Andrzej Banas / Polska Press

Granty przyznawane przez ERC mają ułatwić badaczom ze Starego Kontynentu realizację twórczych i nowatorskich projektów naukowych. Zainteresowane osoby mogę je zdobyć we wszystkich dziedzinach wiedzy. ERC gwarantuje swobodę tworzenia zespołu naukowego i wyboru instytucji, w której projekt będzie realizowany oraz niezależność naukową.

Europejska Rada ds. Badań Naukowych przyznaje środki na zaplanowane eksperymenty w trzech różnych kategoriach. Badaczom z UJ udało się pozyskać dofinansowanie w ramach ścieżki „Starting Grants” przeznaczonej dla osób od 2 do 7 lat od momentu uzyskania stopnia doktora.

- Przyznanie grantów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych traktujemy jako przełom w docenieniu działalności naukowej naszych badaczy. Cieszę się, że skorzystali oni z wewnątrzuczelnianego programu wsparcia dla naukowców planujących aplikować w konkursach ERC. Jeśli w jakimś stopniu przyczyniło się to do ich sukcesu, to znak, że spełniliśmy jako administracja swój obowiązek wspierania pracowników naukowych, zwłaszcza tych najlepszych. Dzięki temu sukcesowi Uniwersytet Jagielloński dołączył do grona polskich instytucji naukowych, mogących poszczycić się beneficjentami prestiżowych w skali międzynarodowej grantów ERC. Mam nadzieję, że ten sukces zachęci następnych naszych naukowców do licznego występowania w kolejnych konkursach - mówi prof. Stanisław Kistryn, prorektor UJ ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych.

Laureat prestiżowego grantu dr Michał Németh z Zakładu Filologii Węgierskiej UJ we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji zrealizuje projekt pn. „(Re)constructing a Bible. A new approach to unedited Biblical manuscripts as sources for the early history of the Karaim language”. Zaplanowane przez niego badania będą poświęcone spuściźnie piśmienniczej Karaimów, jednej z czterech uznanych prawnie mniejszości etnicznych w Polsce, której tylko nieznaczna część jest znana badaczom. Szczególnie słabo opracowane są tłumaczenia Biblii hebrajskiej, które są zarazem najstarszymi źródłami pisanymi tego języka.

- W ramach projektu powstanie cyfrowe wydanie całej Biblii w trzech dialektach karaimskich, opartej na nieedytowanych tekstach utrwalonych pismem hebrajskim (XV–XX w.). Najstarsze teksty karaimskie otrzymają bardzo szczegółowe opisy językowe i paleograficzne. Ponadto zrekonstruowany zostanie proces powstania Biblii karaimskiej oraz zbadana zostanie relacja między różnymi odmianami półkursywnego pisma hebrajskiego używanego przez Karaimów na Krymie oraz na terenach polsko-litewskich. Połączenie tradycyjnych i wspomaganych komputerowo metod badawczych dostarczy istotnych danych na temat wczesnej historii języka karaimskiego oraz jego miejsca w grupie języków tureckich - wyjaśnia dr Michał Németh.

Drugi doceniony przez ERC projekt pn. „Deep uncertainties in bioethics: genetic research, preventive medicine, reproductive decisions” autorstwa dr. Tomasza Żuradzkiego, kierownika Interdyscyplinarnego Centrum Etyki UJ dotyczy wszechobecnej niepewności, która rzadko jest brana pod uwagę w rozważaniach etycznych. Celem projektu jest reinterpretacja dyskusji etycznych na temat postępów w biomedycynie.

- Najważniejszym motorem tego projektu jest szybki postęp w badaniach biomedycznych połączony z nowymi rodzajami niepewności. Wywołują one określone formy emocji i poznania, które wpływają na oceny i decyzje normatywne - mówi dr Tomasz Żuradzki.

W tym roku naukowcom pracującym w Polsce przyznano jedynie 4 prestiżowe stypendia ERC. Oprócz badaczy z UJ zdobyli je także dr n. med. Magdalena Winiarska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i dr Piotr Achinger z Instytutu Matematycznego Polskiej Akademii Nauk.

ZOBACZ KONIECZNIE:Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!


FLESZ: Jak się zachować w czasie burzy?

Źródło: vivi24

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?