Kraków. Dymisja Elżbiety Koterby. Czy następny będzie...

Kraków. Dymisja Elżbiety Koterby. Czy następny będzie Tadeusz Trzmiel?

Zdjęcie autora materiału
Piotr Ogórek

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Jacek Majchrowski i Elżbieta Koterba współpracowali 8 lat. Rozstanie nie jest miłe, wiceprezydent dowiedziała się o nim na urlopie

Jacek Majchrowski i Elżbieta Koterba współpracowali 8 lat. Rozstanie nie jest miłe, wiceprezydent dowiedziała się o nim na urlopie ©Andrzej Banas

Prezydent Jacek Majchrowski odwołał wczoraj swoją zastępczynię odpowiedzialną za rozwój miasta. Decyzja zapewne nie zapadła w ciągu jednego dnia, a prezydent się do niej szykował i szukał pretekstu. Ten w końcu się trafił w postaci konfliktu interesów, choć takich było wcześniej sporo. Niewykluczone, że to początek szerszych zmian w urzędzie przed wyborami. Kolejnym wieloletnim urzędnikiem, który może się spodziewać dymisji jest Tadeusz Trzmiel.
Jacek Majchrowski i Elżbieta Koterba współpracowali 8 lat. Rozstanie nie jest miłe, wiceprezydent dowiedziała się o nim na urlopie

Jacek Majchrowski i Elżbieta Koterba współpracowali 8 lat. Rozstanie nie jest miłe, wiceprezydent dowiedziała się o nim na urlopie ©Andrzej Banas

Czytaj także: Kraków. Jest komentarz Elżbiety Koterby ws. jej odwołania. "Dowiedziałam się z mediów"

Wczoraj rano, tuż po zakończeniu uroczystości związanych z wymarszem Kadrówki, urząd miasta oficjalnie poinformował, że z funkcji wiceprezydenta do spraw rozwoju miasta odwołana została Elżbieta Koterba. Oficjalnym powodem jest udział Biura Rozwoju Krakowa (BRK), firmy, w której pracują mąż i syn Elżbiety Koterby, w konkursie architektonicznym na projekt Mieszkania Plus na Klinach. Prezydent chciał, aby nie było podejrzeń o konflikt interesów.

Była już wiceprezydent powszechnie była kojarzona z betonowaniem miasta. Wielu traktuje więc ruch prezydenta jako początek kampanii wyborczej. Elżbieta Koterba o odwołaniu dowiedziała się telefonicznie, bo od tygodnia przebywa na urlopie. Z naszych informacji wynika, że to początek poważnych zmian w magistracie. Kolejnym na liście do odwołania ma być Tadeusz Trzmiel, wiceprezydent do spraw inwestycji.

Decyzję o odwołaniu swojej zastępczyni prezydent miał podjąć w piątek. To wtedy ogłoszono wyniki konkursu na budowę osiedla na Klinach w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Ze zwycięską pracownią architektoniczną współpracuje BRK. To firma męża i syna Elżbiety Koterby (do 2010 roku Elżbieta Koterba osobiście kierowała firmą - red.). Z kolei sama wiceprezydent prowadziła rozmowy z BGK Nieruchomości, spółką Skarbu Państwa, która odpowiada za realizację rządowego programu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Wiceprezydent Elżbieta Koterba odwołana ze stanowiska!

- Prezydent Jacek Majchrowski podjął decyzję, o odwołaniu Elżbiety Koterby - poinformowała Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta. Dalej podkreśla, że prezydent nie ma wątpliwości co do zabezpieczenia interesów miasta podczas prowadzonych negocjacji, ale „zaangażowanie prezydent Elżbiety Koterby może być traktowane jako niedopuszczalny konflikt interesów”.

Nie pierwszy konflikt interesów


To ostatnie zdanie jest dość zaskakujące, bowiem już wcześniej było wiele sytuacji, w których działania Elżbiety Koterby i BRK ocierały się o konflikt interesów. tak było przy kamienicy na rogu Wiślnej i Gołębiej, która należy do BRK. Spółka dostała na jej remont od miasta w sumie 1 mln zł.

W innej sytuacji syn Elżbiety Koterby był projektantem bloku przy ulicy Pychowickiej, tuż koło Zakrzówka. Ma on stanąć na działce, która leży na środku terenu wskazanego pod zieleń w projekcie planu miejscowego dla wybranych terenów zielonych. Plan nie został uchwalony, więc teraz nie ma przeszkód, żeby zabudowa powstała. Gdy opisaliśmy sprawę, pytaliśmy się urzędników, czy nie ma konfliktu interesów w tym, że o pozwolenie budowlane występuje inwestor, dla którego pracuje syn wiceprezydent, a decyzje wydają wydziały podlegającego jego matce. Konfliktu się nie dopatrzono.

Wiele kontrowersji budzi także sprawa fortu Luneta. Plan miejscowy dla tego obszaru zezwala na zabudowę mieszkaniową na szańcach wokół zabytkowego fortu. Plan przygotowało dla miasta... Biuro Rozwoju Krakowa. Dokument powstawał, gdy Elżbieta Koterba osobiście kierowała BRK. Natomiast uchwalony został już, gdy była wiceprezydentem, w 2012 roku.

- Na konflikt interesów zwracaliśmy uwagę już na samym początku kadencji wiceprezydent Koterby, gdy BRK pracowało nad szeregiem planów miejscowych. Dziwne, że prezydent wtedy tego nie dostrzegał - mówi Włodzimierz Pietrus, wiceprzewodniczący komisji planowania przestrzennego w Radzie Miasta Krakowa.

Ruch prezydenta z odwołaniem swojej zastępczyni wiąże się ze zbliżającymi się wyborami. Dla wszystkich jego rywali Elżbieta Koterba byłaby pretekstem do wytykania prezydentowi betonowania miasta. Prezydent zamawiał też badania, z których wynika, że to jego wiceprezydenci są jego największym balastem wizerunkowym. - Widząc, że będzie to balast w kampanii, odcina się od tego - uważa radny Pietrus.

Tadeusz Trzmiel do dymisji?


Dymisja Koterby i spodziewane odejście Tadeusza Trzmiela mogą być także efektem porozumienia z Platformą Obywatelską. Według naszych informacji, jednym z warunków porozumienia była wymiana po wyborach zastępców Jacka Majchrowskiego na ludzi młodszych, lepiej rozumiejących problemy współczesnych miast. Odwołanie Koterby może być pierwszym krokiem ku temu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Łukasz Gibała o odwołaniu Elżbiety Koterby: wszystko czego dotknęła zamieniało się w beton

Kolejnym wieloletnim i wysoko postawionym urzędnikiem, który na dniach może się pożegnać z posadą, jest wiceprezydent ds. inwestycji, Taduesz Trzmiel. Widać zresztą, że ostatnio wiceprezydent jest mniej aktywny, nie pojawia się na konferencjach prasowych.

To jeden ze współpracowników Jacka Majchrowskiego, który towarzyszy mu najdłużej. Z naszych informacji wynika, że uda się w końcu na zasłużoną emeryturę (ma 73 lata). Przynajmniej jeśli chodzi o stanowisko wiceprezydenta. Niewykluczone bowiem, że Tadeusz Trzmiel zostanie prezesem jednej z miejskich spółek, np. Krakowskiego Holdingu Komunalnego lub Trasy Łagiewnickiej. Zwłaszcza ta ostatnia wydaje się pod niego skrojona, bo Tadeusz Trzmiel był wielkim orędownikiem budowy tego fragmentu trzeciej obwodnicy miasta.

Kto za Elżbietę Koterbę?


Co teraz? W kuluarach pojawiają się głosy, że nowym zastępcą prezydenta odpowiedzialnym za rozwój miasta będzie Tomasz Bobrowski, Główny Architekt Miasta, związany z Platformą Obywatelską. Inne możliwe nominacje, to ktoś z Biura Planowania Przestrzennego lub Wydziału Architektury UMK.

Na nominację Bobrowskiego krytycznie patrzy Mariusz Waszkiewicz, prezes Towarzystwa na Rzecz Ochrony Przyrody. - Niech ci co się cieszą pójdą do parku (póki jeszcze jest), rozpędzą się i walną głową w drzewo, może pomoże - mówi dosadnie. Bobrowski nie jest bowiem uznawany za osobę, która mogłaby zadbać o zieleń i uniknęła dalszego betonowania miasta.

- To dobry moment na przemodelowanie zarządzania kwestiami szeroko pojętego rozwoju miasta - uważa Dominik Jaśkowiec, szef krakowskiej PO, który optuje za modelem szczecińskim. - Tam planiści miejscy są nadrzędni nad urzędnikami wydziału architektury wydającymi pozwolenia budowlane czy wuzetki. Pracą obydwu jednostek zarządza miejski architekt (planista), pełnomocnik prezydenta.

Co znamienne, Elżbieta Koterba jeszcze w zeszłym roku sama rozważała rezygnację z urzędu. Chciała odejść na własnych warunkach. Kilka miesięcy później zmieniła jednak zdanie. Chciała dokończyć swój wielki plan dla zieleni (który ostatecznie upadł) oraz przygotować nowe studium zagospodarowania przestrzennego.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kraków. Konflikt interesów dopadł Elżbietę Koterbę

ZOBACZ KONIECZNIE:ZOBACZ KONIECZNIE:
Komentarze (51)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Następna do odejścia to pani Król

magdalena (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

Jest to jeden z najgorszych wiceprezydentów od spraw oświaty do tego jeszcze niekompetentna .Kto wymyślił zeby to coś piastowało tak ważną funkcję i tak naprawdę to powielanie tego co robi...rozwiń całość

Jest to jeden z najgorszych wiceprezydentów od spraw oświaty do tego jeszcze niekompetentna .Kto wymyślił zeby to coś piastowało tak ważną funkcję i tak naprawdę to powielanie tego co robi ,,piękna,, Pani dyr Wydziału Edukacjizwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
A teraz my usuniemy Jacka. Tym razem się uda

-antyjacek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

16 lat już wystarczy. Nie twierdzę, że Kraków to miasto w ruinie, ale po 16 latach to środowiska nie ma już krakowianom nic do zaproponowania. A teraz w dodatku Majchrowski stał się kandydatem...rozwiń całość

16 lat już wystarczy. Nie twierdzę, że Kraków to miasto w ruinie, ale po 16 latach to środowiska nie ma już krakowianom nic do zaproponowania. A teraz w dodatku Majchrowski stał się kandydatem partyjnym i będzie musiał dać posady ludziom z PO i Nowoczesnej. Z PZPR, SLD i PSL już dał. Nie chcę, żeby przez pięć lat partyjni kolesie transferowali moje pieniądze do swojej kieszeni. W tej chwili jedynym kandydatem bez setek gęb do wykarmienia w magistracie jest Gibała. I na niego zagłosuję.
P.S Trolla, który pod każdym tekstem pisze coś o pierogach i płacą mu za antygibałowe teksty uprzejmie proszę o zmianę narracji. Jest nudny. Chyba że magistrat dał mu taki przekaz, a on jest lojalny do bólu. zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nie chodzi o pierogi

Ciapek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

Tylko o fakt ze Gibała był związany z Palikotem- jego marzeniem by byc prezydentem Krakowa- jest niepoważne
Poza pierogami powinien także stawiać gorzałę z interesu w Zielonkach .


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
O jejku, trollu, musisz tak pieprzyć?

pierogi1 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

Płacą ci w magistracie, rozumiem. Jest późno, wypiłeś - rozumiem. Ale taka żałość? Był związany z Palikotem. Really? A Jacek był związany z Marksem, Engelsem, Stalinem, Ochabem, Cyrankiewiczem,...rozwiń całość

Płacą ci w magistracie, rozumiem. Jest późno, wypiłeś - rozumiem. Ale taka żałość? Był związany z Palikotem. Really? A Jacek był związany z Marksem, Engelsem, Stalinem, Ochabem, Cyrankiewiczem, Gomułką, Gierkiem, Kiszczakiem i Jaruzelem. Byli w jednej partii, nie? I powinien stawiać homara z tytułu swoich interesów w Krakowskiej Akademii, która jest pralnią brudnych pieniędzy z Ukrainy i zatrudnia wszystkich krakowskich deweloperów. Jesz homara, trollu?zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Stara klika

Anty"" (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

Niech Majchrowski wymieni wszystkich do jesieni i tak przegra, bo dość rządzenia starej kliki.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
WA pije dzisiaj szampana.

Ewa (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 19 / 1

Dostalam wiadomość: szczęście w WA co niemiara.!! Majchrowski zwolnił Elkę w jej stylu, tak Jak Ona traktowała ludzi przez lata.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Trole od pana Monopolowego w formie

dietetyk polityczny (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

Można być spokojnym o frekwencje na Festiwalu Pierogów 15-19 sierpnia w Krakowie.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ul wystaw

Ewa (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

Idź ty ule wystawiaj.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Młodszy model

₩ilk (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

Sam Majchrowski pokazuje jakie ma kompetencje do rządzenia tym miastem, zmiana na młodszy model jest niezbędna.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Taka prawda Elka

Tom (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 21

W środowisku architektów i urbanistów od dawna Elżbieta Koterba była i będzie persona non grata. Bawiła się decyzjami kolegów, żeby każdy inwestor wiedział, że ma iść do jej syna.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
bawiła się, drwiła, wyśmiewała

architekt (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

Lecz sama nie podpisywała decyzji. Nie brała żadnej odpowiedzialności. Sprawdzić , co na jej polecenie podpisywały podległe jej osoby.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Tom i Architekt prawdę pokazali

Grzesiek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 12

Prawdę mówisz- potwierdzam. Wszyscy co się jej stawiali w imię etyki zawodowej tracili pracę. Pózniej chodziła i gadała, że polecieli bo niezdolni. Pomawiała architektów krakowskich.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
A szef udaje "Greka"

Ciapek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

Jak wyżej

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Sprawdzić Biuro Planowania Przestrzennego

Krak (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 18

Jako obywatel RP i mieszkaniec mojego ukochanego miasta Kraków proszę odpowiednie jesnostki o sprawdzenie uchwalanych planów zagospodarowania oraz wydawanych decyzji za czasów Elżbiety Koterby i...rozwiń całość

Jako obywatel RP i mieszkaniec mojego ukochanego miasta Kraków proszę odpowiednie jesnostki o sprawdzenie uchwalanych planów zagospodarowania oraz wydawanych decyzji za czasów Elżbiety Koterby i porównaniu ich z przychodami/ zleceniami BRK. Tytaj chodzi o NASZE miasto i nasze podatki. Kraków jest dziedzictwem kulturowym Europy. Nie ma zgody ludu na zamiatanie tego pod dywan lokalny.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Muzeum AK

Ciapek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

Średnio co 2 lata prezydent Majchrowski funduje tej placówce nowego dyrektora. Ogłasza konkurs na K a n d y d a t a na dyrektora ( finezja co ? ) i decyduje kto nim zostanie.
Kolejno- wygrywa...rozwiń całość

Średnio co 2 lata prezydent Majchrowski funduje tej placówce nowego dyrektora. Ogłasza konkurs na K a n d y d a t a na dyrektora ( finezja co ? ) i decyduje kto nim zostanie.
Kolejno- wygrywa wice-dyr Ż - nie podoba się nie te poglądy polityczne i jest historykiem absolwentem Papieskiego - zgroza ! Wiec bez konkursu dr hab Mierzwa ktory ma dość ręcznego sterowania- sam rezygnuje.
Następny "konkurs"- zjawia się Dyr Lasota - zdumiewające - doktorant właśnie Papieskiego
I tak leci " kabarecik ", najbardziej wykształconych się pozbyto, miernoty tam decydują- decyzja rodziny Fieldorfa - nie dziwi !
Na dniach kolejny proces , pracownik - dyrekcja o niewykonanie prawomocnego wyroku przywrócenia do pracy- kompromitacja !
zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wybory 2018

jest szansa (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 15 / 1

W tym roku mamy szansę na lepsze życie, są wybory samorządowe, Kraków bez prezydenta Majchrowskiego będzie poprostu lepszym miejscem.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo