Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Dzień coraz krótszy, a latarnie miejskie nie zawsze świecą, kiedy jest ciemno. Powodem są oszczęcności i pochmurna pogoda

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Ze względu na wyłączone latarnie ulice są zaciemnione, a stanowiące tło otoczenie dróg jest iluminowane blaskiem rozświetlonych okien oraz szyldów
Ze względu na wyłączone latarnie ulice są zaciemnione, a stanowiące tło otoczenie dróg jest iluminowane blaskiem rozświetlonych okien oraz szyldów Stowarzyszenie Ulepszamy Kraków!
Na wielu krakowskich ulicach latarnie są zapalane z opóźnieniem, kiedy jest już ciemno, a rano światła gasną sporo przed świtem. W efekcie mieszkańcy muszą się przez dłuższą chwilę przemieszczać w półmroku i kierowcom jest dużo trudniej dostrzec przechodniów. Stowarzyszenie Ulepszamy Kraków!, apeluje, żeby zmienić ustawiania oświetlania ulicznego.

Zyski finansowe w skali miasta są marginalne

W przeszłości zdarzało się już, że władze Krakowa skracały godziny świecenia latarni tłumacząc się oszczędnościami. Krzysztof Kwarciak uważa, ze tym razem jest to również prawdopodobna przyczyna całego zamieszania. Wskutek niewielkiego ograniczenia czasu pracy lamp zyski finansowe w skali miasta są jednak zupełnie marginalne, a sytuacja rodzi za to mnóstwo problemów.

- Nie powinno tak być, ze kolejny raz zaciska się pasa kosztem mieszkańców, a władze miasta nawet nie myślą, żeby zacząć oszczędności od siebie - dodaje radny.

Ze względu na wyłączone latarnie ulice są zaciemnione, a stanowiące tło otoczenie dróg jest iluminowane blaskiem rozświetlonych okien oraz szyldów. W takich warunkach ludzkie oko ma spory problem z adaptacją i dużo trudniej jest dostrzec obiekty na drodze. Siłą rzeczy percepcja wtedy skupia się na oświetlonym drugim planie, a nie na najbliższy otoczeniu pojazdu. Dlatego panująca na drogach ciemność zagraża bezpieczeństwu i może prowadzić do wypadków. W półmroku przechodnie mogą się również łatwiej potknąć na często niezbyt równych krakowskich chodnikach, a sytuacja jest szczególnie problematyczna dla mieszkańców, którzy musza poruszać się poboczem ruchliwej drogi, bo w wielu miejscach miastu nie udało się jeszcze zbudować potrzebnej infrastruktury.

- Z naszych obserwacji wynika, że na większości ulic latarnie są zapalane dopiero około 17:55, czyli ponad 20 minut po zachodzie słońca. W pochmurne dni wtedy jest już na ulicach prawie ciemno. Natomiast rano oświetlenie jest wygaszane około 20 minut przed wschodem słońca. W efekcie w godzinach szczytu, kiedy wiele osób jedzie lub wraca z pracy i szkoły przez dłuższą chwilę ulicę wypełnia półmrok. To jest absurd, że w momencie, gdy latarnie są najbardziej potrzebne nie spełniają one swojej funkcji - zauważa szef Stowarzyszenia Ulepszamy Kraków!

Katarzyna Misiewicz z biura prasowego krakowskiego magistratu wyjaśnia, że ostatnia zmiana czasu włączania i wyłączania się latarni miała miejsce w styczniu tego roku, a więc 10 miesięcy temu.

- Polegała ona na tym że latarnie włączane są kwadrans po zmroku względem oficjalnej godziny zachodu słońca dla Krakowa oraz kwadrans przed wschodem słońca względem oficjalnej godziny wschodu słońca dla Krakowa. Każdego dnia to inna godzina, ponieważ każdego dnia słońce wschodzi i zachodzi o innej godzinie, co jest uwzględnione w harmonogramach świecenia latarni w Krakowie. Zmiana ta wynikała z przesłanek ekologicznych oraz radykalnemu wzrostowi cen energii elektrycznej na początku ubiegłego roku. Ewentualny subiektywny dyskomfort związany z ilością światła na ulicach może występować przez góra kilka minut i to w dniach kiedy jest bardzo duże zachmurzenie - dodaje Katarzyna Misiewicz.

Bolt nagra pasażerów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski