Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Dzień Dziecka w forcie św. Benedykt - z armatą i „błyskawicznym” szkoleniem artyleryjskim

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Fort św. Benedykt
Fort św. Benedykt Fot. Przemysław Jaskółowski
Quizy, możliwość zrobienia sobie zdjęcia w historycznym mundurze czy zwiedzanie fortu to niektóre atrakcje „Dnia Dziecka z Muzeum I Wojny Światowej”. Będzie on trwał w sobotę, 1 czerwca, w godzinach 12–18 w forcie św. Benedykt.

Imprezę organizuje Tradycyjny Oddział C. i K. Regimentu Artylerii Fortecznej No. 2 barona Edwarda von Beschi – Twierdza Kraków oraz Muzeum I Wojny Światowej (w budowie) we współpracy z Fundacją Nasz Kraków. Dzień Dziecka w forcie rozpocznie się wystrzałem armatnim.

Animatorzy i przewodnicy w historycznych mundurach wojskowych z I wojny światowej przybliżą tego dnia uczestnikom historie z lat 1914 – 1918. Uwaga! To wyjątkowa okazja, by zobaczyć oświetlone wnętrze fortu - specjalnie na sobotnie wydarzenie organizatorzy rozwinęli tu 150 m kabla elektrycznego, by dzięki oświetleniu I piętra oraz wejścia obiekt zyskał klimat i był atrakcyjny jako miejsce zwiedzania.

Na odwiedzających fort św. Benedykt już na samym wejściu będzie czekać wojskowy posterunek kontrolny. Tam każdy zapozna się z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi na terenie obiektu i otrzyma bezpłatny bilet wstępu.

Na terenie fortu będzie można zobaczyć replikę 8-cm armaty polowej wz. 1905/08, która wiozła w ostatnią drogę prochy gen. Ottokara Brzoza-Brzeziny – twórcy artylerii Legionów Polskich, a także obozowisko z okresu I wojny światowej. O pełnych godzinach, począwszy od godz. 12, armata będzie oddawała wystrzał na pamiątkę 100-lecia niepodległości Polski.

Najmłodsi będą mieli możliwość odbycia „błyskawicznego” szkolenia artyleryjskiego, zakończonego wydaniem certyfikatu, jak też spróbowania swoich sił na trenażerze do ćwiczenia pchnięć bagnetem. Na chętnych będzie czekała gra planszowa „Na Belgrad 1914”. Podczas zwiedzania fortu z kolei będzie można wziąć udział w tematycznych quizach oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w historycznym mundurze.

Przygotowano też wystawę artefaktów z I wojny światowej, wystawę fotograficzną „Austriacko-węgierskie fortyfikacje nadgraniczne 1914 – 1918”. W forcie odwiedzający znajdą ponadto wielkoformatowe zdjęcie portu Flotylli Wiślanej pod Wawelem o wymiarach 5x2,5 m oraz ekspozycję mundurów (m.in. mundury austriacko-węgierskie, niemieckie, Legionów Polskich i Wojska Polskiego, serbski, rumuński, turecki i rosyjskie z okresu I wojny światowej).

WIDEO: Dzieci mówią jak jest. Co dzieci wiedzą o polityce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski