Kraków. Elżbieta Koterba krytykuje prezydenta, miasto...

Kraków. Elżbieta Koterba krytykuje prezydenta, miasto ripostuje, prezydent milczy

Zdjęcie autora materiału
Piotr Ogórek

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Elżbieta Koterba na stanowisku była od 8 lat. Ten czas nazywa misją

Elżbieta Koterba na stanowisku była od 8 lat. Ten czas nazywa misją ©Andrzej Banas / Polska Press

Usunięta ze stanowiska wiceprezydenta Elżbieta Koterba zabiera głos. Uważa, że argumenty prezydenta są bezpodstawne, a sposób jej odwołania jest krzywdzący. Miasto odpowiada, ale nie tłumaczy się ze sposobu odwołania.
Elżbieta Koterba na stanowisku była od 8 lat. Ten czas nazywa misją

Elżbieta Koterba na stanowisku była od 8 lat. Ten czas nazywa misją ©Andrzej Banas / Polska Press

W poniedziałek urząd miasta poinformował o decyzji Jacka Majchrowskiego, który odwołał swoją zastępczynię do spraw rozwoju miasta Elżbietę Koterbę. Co znamienne, nie poinformował jej o tym osobiście, a ta o wszystkim dowiedziała się z mediów. Teraz była już wiceprezydent przedstawia swoje stanowisko, w którym atakuje prezydenta. Nie zgadza się z jego argumentami i krytykuje sposób jej zwolnienia.

Oficjalnym powodem odwołania Elżbiety Koterby jest udział Biura Rozwoju Krakowa (BRK), firmy, w której pracują mąż i syn Elżbiety Koterby, w konkursie architektonicznym na projekt Mieszkania Plus na Klinach. BRK doradza bowiem zwycięskiej pracowni. Prezydent chciał, aby nie było podejrzeń o konflikt interesów.

Elżbieta Koterba podkreśla, że cały konkurs miał przejrzystą formułę, a członkowie jury dwukrotnie przesłuchiwali wszystkich uczestników.

- Takie rozmowy z zespołem konsorcjum Andrzeja Chołdzyńskiego, które współtworzy m.in. BRK, a którego prezesem jest mój syn Sebastian Chwedeczko, również miały miejsce - zaznacza Elżbieta Koterba. Dodaje także, że fakt zwycięstwa w konkukrsie nie oznacza realizacji zlecenia.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że prezydent Jacek Majchrowski nie wiedział, że BRK bierze udział w konkursie. Prezydent od początku był przeciwny idei budowy Mieszkania Plus na Klinach. Ma mieć żal o to, że Elżbieta Koterba nie powiedziała mu o tym. Jacek Majchrowski mógł się więc poczuć zdradzony. Stąd taka decyzja. Jej forma budzi jednak zdziwienie. Prezydent zawsze był uważany za osobę taktowną. Tymczasem zwolnienie swojej zastępczyni podczas urlopu, bez osobistego jej poinformowania, jest mało eleganckie.

Elżbieta Koterba dodaje, że rozmowy konkursowe ze strony miasta prowadzili m.in. Iwona Król (wicedyrektor ZIKiT), Piotr Kempf (dyrektor ZZM) oraz Tomasz Bobrowski (Główny Architekt Miasta). Ona w nich nie brała udziału, więc zarzut konfliktu interesów jest dla niej chybiony. Prezydent zresztą miał wiele okazji, żeby zwolnić swoją zastępczynię. Jak chociażby wtedy, gdy pisaliśmy o przyznaniu milionowej dotacji przez miasto na remont kamienicy należącej do BRK.

- Decyzję prezydenta odbieram jako bezpodstawną, zaś sposób jej obwieszczenia jako krzywdzący - podkreśla Elżbieta Koterba. Na jej słowa odpowiedział urząd miasta. Powtórzył jednak to, co już wcześniej słyszeliśmy. - W sytuacji, gdy współautorem zwycięskiego projektu jest syn zastępcy prezydenta, odpowiedzialnej za planowanie przestrzenne i architekturę, mieszkańcy mogą mieć uzasadnione obawy, że wszelkie dokonywane z inwestorem uzgodnienia (...) nie są podejmowane przez urząd w sposób bezstronny - mówi Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta. Nie odniosła się do zarzutów o formę zwolnienia.

Wśród następców Elżbiety Koterba wymienia się Tomasza Bobrowskiego. Mówi się także o Piotrze Kempfie. Jemu współpraca z odwołaną wiceprezydent nie układała się dobrze. Po roku został przesunięty z jej pionu bezpośrednio pod prezydenta.

Elżbieta Koterba na urlopie będzie do końca przyszłego tygodnia. Dopiero po powrocie prezydent wręczy jej wypowiedzenie. Podobno osobiście.

ZOBACZ KONIECZNIE:Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!Komentarze (27)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
O Jezu, tylko nie T.B - niby architekt miasta

tutek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Bo będzie tylko wykonywał polecenia EK

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Obudził się dziadzio

gosc (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5

Dziadzio się obudził z czteroletniego snu zimowego, poczytał co się dzieje w miescie. Sensacja. Moze dziadek poczyta jeszcze o zniszczonej edukacji w Krakowie, streszczę, zanim zaśnie:...rozwiń całość

Dziadzio się obudził z czteroletniego snu zimowego, poczytał co się dzieje w miescie. Sensacja. Moze dziadek poczyta jeszcze o zniszczonej edukacji w Krakowie, streszczę, zanim zaśnie: zmniejszanie klas w liceach, usuwanie klas z liceów, napychanie uczniami szkoł kościelnych.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
wykończenie prymitywne świetnych dyrektorów szkół

Tak, tak - mówili Ci, ale spałeś Dziadiu, spałeś, a teraz kapcie i domu! (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

I kto pozbywa się prawdziwych menedżerów w miejsce pisowskich sługusów w szkołach?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nigdy już nie uwierzę w ani jedno słowo

Świadek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Nigdy już nie uwierzę w ani jedno słowo tej pani.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
serial bez konca

senior1 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6

Niekończący się serial brazylijski głupi i płytki. Już wszystko wiadomo, Majchrowski nie panuje nad swoimi ludźmi i to go dyskwalifikuje w tym rozdaniu.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Dwa polityczne trupy się kłócą. Co mnie to obchodzi???

Zty (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Pyskówka na cmentarzu.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Co gorsze?

Wera@ (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 6

Nie wiadomo co gorsze: kolejny raz Majchrowski czy pisowska dziewczynka. Poważnie rozważam Gibałę, jestem skłonny dbać mu szansę na jedną kadencję.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Chyba kpisz!

abaqus (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

Kraków to nie jest jakaś zabita dechami wiocha, gdzie można "dać szansę" sołtysowi znikąd. To jest do ciężkiego licha DRUGIE MIASTO jednego z większych krajów w Europie!! Nie można pozwolić na to,...rozwiń całość

Kraków to nie jest jakaś zabita dechami wiocha, gdzie można "dać szansę" sołtysowi znikąd. To jest do ciężkiego licha DRUGIE MIASTO jednego z większych krajów w Europie!! Nie można pozwolić na to, by nim chociaż przez jeden dzień rządził ktoś kto nie ma ŻADNEGO doświadczenia w administracji. Kto nie był nawet tym wspomnianym sołtysem na zabitej dechami wiosze!
Powiedz mi, jak pójdziesz na operację, to dasz się pokrajać "chirurgowi", który nigdy w życiu nawet skalpela nie trzymał w ręce, nie mówiąc już o przeprowadzaniu operacji stopniem skomplikowania choćby zbliżonym do tej, którą masz przejść? Na pewno nie! Więc jakim cudem możesz choćby rozważać kandydaturę osoby, która nie ma ku temu żadnego doświadczenia! Prezydentura Krakowa to może być UKORONOWANIE życia administracyjno-społecznego, a nie punkt startowy!zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Teatrzyk

simba (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

rok temu Adrian udawał, że pokłócił się z Kaczyńskim, wywiódł w pole opozycję, a na koniec i tak dalej psują kraj wspólnie. Tutaj jest to samo, niby wielkie dramaty, zdrady, a i tak wszystko...rozwiń całość

rok temu Adrian udawał, że pokłócił się z Kaczyńskim, wywiódł w pole opozycję, a na koniec i tak dalej psują kraj wspólnie. Tutaj jest to samo, niby wielkie dramaty, zdrady, a i tak wszystko ukartowane. Po wyborach Koterba dostanie jakąś tłustą fuchę i po sprawie. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
To ci afera

Ala35 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

A to się afera robi, pani nie chce odpuścić, trudno się dziwić, gdzie zarobi taką kasę. Skompromitowany Majchrowski nie może zostać prezydentem, nigdy Wasserman, zaczynam myśleć o następnym...rozwiń całość

A to się afera robi, pani nie chce odpuścić, trudno się dziwić, gdzie zarobi taką kasę. Skompromitowany Majchrowski nie może zostać prezydentem, nigdy Wasserman, zaczynam myśleć o następnym kandydacie. Na pewno będzie inaczej. zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Myśl Ala 35 !

Ciapek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

..." nigdy Wassermann" - rozumiem: młodsza , mądrzejsza, wiadome pochodzenie i wykształcenie,dociekliwa, nie da się zrobić " w konia" , wyczyści do dna "Familię" Majchrowskiego.
Polecam we...rozwiń całość

..." nigdy Wassermann" - rozumiem: młodsza , mądrzejsza, wiadome pochodzenie i wykształcenie,dociekliwa, nie da się zrobić " w konia" , wyczyści do dna "Familię" Majchrowskiego.
Polecam we wrześniu spotkanie Tuska z Pania Małgosia, przy otwartej kurtynie,milionowej publice, bez jego "fanów".....finał bedzirja z tym błaznem Rostowskim o nieznanym wykształceniu "ministrze".
Rozglądaj się - Twój głos bedzie decydujacy i wygrasz telewizorzwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Tak, czy siak - układ trzeba wydup...ć (rozwalić).

Matematyk (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 14

System 4 kadencji jest korupcjogenny i każdy matoł o tym wie. Czas na zmiany, nie ma ludzi niezastąpionych. Ci co teraz rządzą, nie mają pomysłów na rozwój miasta, oni już wypalili się i nic...rozwiń całość

System 4 kadencji jest korupcjogenny i każdy matoł o tym wie. Czas na zmiany, nie ma ludzi niezastąpionych. Ci co teraz rządzą, nie mają pomysłów na rozwój miasta, oni już wypalili się i nic dobrego nie zrobią (dla nas). Pozostało im kraść dla przyszłych swoich pokoleń (sami nie zdążą już przejeść tych milionów). Mogą tylko zrobić wiele złego przez kolejną (piątą) kadencję i zmarnować kawał naszego życia jako mieszkańców Krakowa.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
odbetonowanie

swój (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

Trzeba ogłosić konkurs na odbetonowanie miasta. SARP do dzieła! Warunek- ma być konkurs otwarty.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Trzeba mieć tupet żeby swojemu szefowi tak odpowiedzieć!!!

Zgłoś naruszenie treści / 14

Nie zrobiła Pani nic żeby zatrzymać betonowanie i zagęszczanie zabudowy miasta.Co innego pani mówiła w wywiadach a co innego robiła.Mój osobisty przykład to pozwolenia na zabudowę przy Alejkach...rozwiń całość

Nie zrobiła Pani nic żeby zatrzymać betonowanie i zagęszczanie zabudowy miasta.Co innego pani mówiła w wywiadach a co innego robiła.Mój osobisty przykład to pozwolenia na zabudowę przy Alejkach Grottgera .Skandaliczny sposób powiadamiania stron o zmianach w projekcie molocha przy Grottgera 34.Mieszkańcom zabytkowych kamienic zapewniła pani studnię akustyczną przy boisku Orlika i zamurowanie podwórka betonem.Dodatkowo jako sąsiedzi możemy sobie teraz zaglądać do talerza i podziwiać wzory na ubraniach.Nawet pierdy słychać.Brawo.Sama pani zapewne nie chciałaby tu mieszkać.Miejsce pani posesji wybierane było starannie. SKANDALzwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Tupet ?

Ciapek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7

Udawanie głupa- to cecha charakterystyczna tej kobiety i jej szefa. Familia się sypie i tylko czekac kiedy naprawde zaczną sypać

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo