Kraków. Ferie 2020. Na ślizgawkę, do muzeum albo na spotkanie z egzotycznymi kaczkami. Propozycje na ferie w Krakowie

(MM)
Ferie w Małopolsce rozpoczynają się w poniedziałek, 27 stycznia, a potrwają do 9 lutego. W Krakowie nie brak propozycji, dzięki którym mogą być naprawdę udane. Dla dzieci i młodzieży dostępne będą, często nieodpłatnie, zajęcia odpowiadające rozmaitym zainteresowaniom i pasjom. Sprawdź niektóre z tych pomysłów na atrakcyjną zimową przerwę.

WIDEO: Krótki wywiad

* Krakowski Ogród Zoologiczny od 27 stycznia do 7 lutego zaprasza dzieci wraz z opiekunami na spotkania ze zwierzętami. Zbiórka przy kasie zoo o godzinie 12 - codziennie z wyjątkiem weekendów. Podczas zajęć pracownicy zoo opowiedzą, jak zwierzęta przygotowały się do zimy, jak na chłodne miesiące zmienił się ich wygląd. Będzie też okazja poznać nowych mieszkańców ogrodu, czyli urodzone w ubiegłym roku koty, egzotyczne kaczki, małe małpki czy góralki skalne. Zajęcia w zoo w czasie ferii są gratisowe, należy jednak wykupić bilety wstępu. Ich ceny na okres zimowy zostały obniżone: normalny kosztuje 15 zł, ulgowy 8 zł. Dzieci niepełnosprawne i wychowankowie domów dziecka nie płacą. Dodajmy, że do krakowskiego zoo można się teraz wybrać również np. na rodzinny spacer Ścieżką Zimowego Zwiedzania. Na tej trasie zobaczymy zwierzęta, którym śnieg i mróz nie straszne. To m.in. puszczyk mszarny, uchatki patagońskie, pingwiny, lisy polarne, wielbłądy, tygrysy amurskie, irbisy, sowy śnieżne, żurawie mandżurskie, renifery. W kasie dostaje się mapkę trasy. Zoo jest czynne codziennie w godz. 9-15.

Kraków. Ferie 2020. Na ślizgawkę, do muzeum albo na spotkanie z egzotycznymi kaczkami. Propozycje na ferie w Krakowie
Krakowski Ogród Zoologiczny

* Od 26 stycznia do 8 lutego będą trwały Ferie w Muzeum Krakowa - w czternastu jego oddziałach.
Na przykład w Pałac Krzysztofory (wejście od ul. Szczepańskiej) organizowane są warsztaty architektoniczno-plastyczne dla dzieci pt. "Miasto ze snów. I ty możesz zostać architektem". Pierwsze odbędą się 29 stycznia o godz. 10 - dla dzieci w wieku 6-10 lat, kolejne 7 lutego o godz. 12 - dla dzieci w wieku 10–13 lat. Celem warsztatów będzie stworzenie projektu wymarzonego miasta.
Oddział Celestat przy ul. Lubicz 16 zaprasza na spotkania z twórcami szopek krakowskich. Będzie można posłuchać o tradycji szopkarstwa, jak też poznać tajniki budowania szopki. Oddział Ulica Pomorska (ul. Pomorska 2) organizuje 4 lutego o godz. 12 spacer edukacyjny dla młodzieży w wieku 13–15 lat "Śladami pamięci XX w. wzdłuż Ulicy Karmelickiej". W programie Ferii w Muzeum obok rozmaitych warsztatów jest też spektakl "Strażnicy zaczarowanej księgi" w Pałacu Krzysztofory, w Sali Kupferhaus 8 lutego o godz. 15. To propozycja dla dzieci w wieku 5-10 lat. Jest to dynamiczne i pełne humoru przedstawienie, dzięki któremu widzowie przeniosą się w świat krakowskich legend i tajemnic ukrytych w podziemiach Pałacu Krzysztofory.
Wstęp na zajęcia edukacyjne w muzeum kosztuje 5 zł, a bilety na spektakl teatralny: normalny - 15 zł, ulgowy - 12 zł. Liczba miejsc jest ograniczona i pierwszeństwo będą miały osoby z wcześniejszą rezerwacją (rezerwacje - Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 1, tel. 12 426 50 60).

Kraków. Ferie 2020. Na ślizgawkę, do muzeum albo na spotkanie z egzotycznymi kaczkami. Propozycje na ferie w Krakowie
NCK

* Podczas Ferii z Muzeum Fotografii w Krakowie inspiracją do podejmowanych podczas kolejnych spotkań działań będą książki Wydawnictwa Dwie Siostry oraz zbiory muzeum. Na zajęcia zapraszane są dzieci w wieku 5-10 lat. Warsztaty zaplanowano: 28 i 30 stycznia oraz 4 i 6 lutego. Pierwsze z nich (28.01.2020, godz. 11) odbędą się pod hasłem "Co kto widzi?". Będzie mowa m.in. o tym, czym różni się spojrzenie muchy, kota i człowieka. Podążając tropem przyrody, uczestnicy zastanowią się, w jaki sposób mogą rozumieć świat ci, którzy patrzą z lotu ptaka oraz ci zerkający z żabiej perspektywy. Będą to warsztaty inspirowane książką "Gabinet zoologii". Czas trwania zajęć to półtorej godziny. Cena - 5 zł. Rezerwacja: maria.masternak@mhf.krakow.pl lub tel. 12 634 59 32 w. 31. Zajęcia będą się odbywać w Muzeum Fotografii - w budynku strzelnicy przy ul. Królowej Jadwigi 220.

* Muzeum Narodowym w Krakowie przygotowało atrakcje dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat. Podczas ferii zimowych zaprasza na warsztaty, na których zostanie odkryty skarb! Możemy zdradzić, że jest to Kolekcja Książąt Czartoryskich. Jak się zapisać? Mail: rezerwacja@mnk.pl lub telefon: 12 433 57 44 (czynne w godz. 9-16 w dni powszednie). Cena: 5 zł. https://bilety.mnk.pl/

Kraków. Ferie 2020. Na ślizgawkę, do muzeum albo na spotkanie z egzotycznymi kaczkami. Propozycje na ferie w Krakowie
Centrum Młodzieży

* Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana zaprasza dzieci w wieku od 6 do 12 lat na półkolonie zimowe. Zajęcia będą się odbywać w godz. 8-16. Zapewniane są materiały plastyczne i edukacyjne, bilety wstępu do krakowskich instytucji kulturalnych i edukacyjnych, a także codzienny dwudaniowy obiad z podwieczorkiem. Jak się zapisać? Telefon: 12 430 00 15 wew. 237 lub 202) lub email: gmorbitzer@cmjordan.krakow.pl lub sekretariat@cmjordan.krakow.pl). Opłata: 250 zł (1 tydzień).

* Na miłośników jazdy na łyżwach będzie czekać w parku Jordana Ice Park Kraków - największe lodowisko pod gołym niebem w Polsce. Godziny otwarcia: od niedzieli do czwartku 9-21, piątek i sobota 9-22. Ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem. Uczniowie, studenci i seniorzy płacą za wejście 13 zł (za 75 minut). Bilet normalny kosztuje 15 zł, natomiast bilet dla najmłodszych, dzieci urodzonych w 2015 r. lub później - 1 zł. Są też bilety rodzinne.

Kraków. Ferie 2020. Na ślizgawkę, do muzeum albo na spotkanie z egzotycznymi kaczkami. Propozycje na ferie w Krakowie
Joanna Urbaniec

* Z kolei lodowisko przed Nowohuckim Centrum Kultury, o powierzchni 800 metrów kw., będzie otwarte przez 7 dni w tygodniu, od godz. 9 do 20.30. Wstęp: 6 zł (45 min jazdy). Szczegółowe informacje: https://nck.krakow.pl/oferta/lodowisko/

* Do końca lutego można też korzystać ze ślizgawki na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego przy Galerii Krakowskiej. Jest czynna od poniedziałku do soboty w godzinach 9-21.30, a w niedziele od 10 do 20.30. Na miejscu można wypożyczyć potrzebny sprzęt: łyżwy, kaski i pingwinki, czyli chodziki do nauki jazdy.

* Park Wodny na czas ferii zimowych przygotował specjalną ofertę: promocyjny bilet rodzinny bez limitu czasu – wyłącznie w zakupach online! Promocyjny bilet można kupić i wykorzystać do 23 lutego. Z biletu rodzinnego mogą skorzystać min. 3 osoby (w tym max. 2 osoby dorosłe). Posiadacze tego biletu mogą skorzystać z wejścia na basen poza kolejką. Szczegóły: www.parkwodny.pl.

Kraków. Ferie 2020. Na ślizgawkę, do muzeum albo na spotkanie z egzotycznymi kaczkami. Propozycje na ferie w Krakowie
Anna Kaczmarz

* Wyjścia do parku rozrywki, jaskini solnej, Klockolandu i HistoryLandu, na wrotki, kręgle, ściankę wspinaczkową, basen, laserowy paintball czy do parku trampolin, a także turniej tenisa stołowego – zapewnią dzieciom i młodzieży zdrową dawkę ruchu. Do wyboru są też rozmaite warsztaty np. tworzenia lasu w słoiku, zapachowych mydełek czy koralikowych cudeniek, warsztaty z budowania lalek-zwierząt czy zajęcia cyrkowe. To wszystko oferują na nadchodzące ferie kluby Ośrodka Kultury Kraków – Nowa Huta.

* Ferie można też spędzić w Muzeum Inżynierii Miejskiej (ul. św. Wawrzyńca 15). Tutaj pierwsze zajęcia feryjne odbędą się już w sobotę, 25 stycznia, o godz. 13, pod hasłem "Śnieżna burza w słoiku". Muzeum zapowiada: "Weźmiemy pod lupę śnieg, zbadamy ile potrafi zdziałać zmrożona woda oraz sprawdzimy, czy zima może mieć wiele kolorów. Na koniec postaramy się rozpętać burzę śnieżną w słoiku i przełamać pierwsze lody z zimą". Kolejne zajęcia będą dotyczyły m.in. miasta przyszłości (30 stycznia) czy sławnych budowli miast (31 stycznia). Rezerwacja - tel. 12 428 66 00 wew. 11 lub rezerwacja@mim.krakow.pl (od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16).

Tego nie ma żadne inne miasto, czyli w czym Kraków jest zupe...

* Dzieci wraz z rodzicami lub dorosłymi opiekunami zapraszane są podczas ferii na warsztaty w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Będą też gry i zabawy. Czas trwania: 1-1,5 godz., koszt: 8 zł od osoby (opiekunowie - bezpłatnie). Rezerwacje: tel. 12 430 60 23. Ponadto można skorzystać z oferty wydarzeń specjalnych – Ferii z Heródkiem. Będzie okazja przekonać się, do czego może zainspirować postać Karola Wójciaka zwanego Heródkiem, czyli głównego bohatera wystawy czasowej, którą oglądać można do 15 marca br. w tym Muzeum. Szczegóły: https://etnomuzeum.eu/wydarzenia/ferie-w-mek

* Kolejna propozycja to Zima z Centrum Kultury Podgórza. W programie znalazły się m.in.: wspólne wyjścia do kina, nagrywanie audycji radiowej, bal karnawałowy, zumba kids, tworzenie robotów interaktywnych oraz „Podróż po Japonii” w Muzeum Manggha, warsztaty artystyczne. Opłata wynosi od 9 do 20 zł w zależności od zajęć. Rezerwacja telefonicznie (tel. 12 656 36 70 wew. 30), zapisy - osobiście w Punkcie Informacyjnym Centrum Kultury Podgórza (ul. Sokolska 13, godz. 9-20). Szczegóły: http://ckpodgorza.pl.

Kraków. Ferie 2020. Na ślizgawkę, do muzeum albo na spotkanie z egzotycznymi kaczkami. Propozycje na ferie w Krakowie
NCK

* Oddział krakowskiego Muzeum Archeologicznego w Branicach podczas ferii organizuje zajęcia dla dzieci w wieku 9-12 lat. Zaprasza do „Akademii skryby”, czyli na warsztaty, które przybliżą uczestnikom pracę średniowiecznego skryby - zakonnika przepisującego ręcznie księgi. Dzieci po krótkim wprowadzeniu otrzymają gęsie pióra i na podstawie przygotowanych replik średniowiecznych wzorów będą kreślić i zdobić litery, słowa i zdania. Do wyboru są jeszcze „Zabawy z mozaiką” - zajęcia przybliżające uczestnikom rzymską sztukę dekorowania podłóg oraz ścian małymi kolorowymi kamieniami, szkłem bądź fragmentami ceramik. Będzie można dowiedzieć się, czym są mozaiki, do czego służyły i jak wyglądały. Dzieci będą pracować na zainscenizowanych wykopaliskach oraz projektować i układać mozaiki według własnego pomysłu.
Opłata za udział w zajęciach to 3 zł od osoby i 40 zł od grupy. Zajęcia mogą się odbywać w godzinach 9-13 (do uzgodnienia) w nowohuckim oddziale muzeum przy ul. Sasanek 2A. Rezerwacja: tel. (12) 640 80 60 lub e-mail: akolasa@ma.krakow.pl

* Ferie 2020 z Nowohuckim Centrum Kultury? Muzyka, plastyka, edukacja, taniec i rekreacja - jest z czego wybierać. Wśród wielu atrakcji wyróżnia się Festiwal Teatrów dla Dzieci - to propozycja obowiązkowa dla najmłodszych miłośników teatru. Zapraszane są dzieci już od 6 miesiąca życia! Szczegóły: https://nck.krakow.pl/propozycji-ferie-zimowe/

Tego nie ma żadne inne miasto, czyli w czym Kraków jest zupe...

Czytaj także

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Ferie 2020. Na ślizgawkę, do muzeum albo na spotkanie z egzotycznymi kaczkami. Propozycje na ferie w Krakowie - Gazeta Krakowska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Jak ja byłam młodsza to tylu atrakcji nie miałam co dzisiejsze dzieci. Ze swoimi byłam i w tunelu aerodynamicznym w Lesznie i chodziliśmy do kina, do parku trampolin itd. Cały czas nowego wymyśliałam, by się nie nudziły

G
Gość

My, co roku na ferie zimowe wyjeżdżamy - zawsze chcemy w tym okresie wypocząć od zgiełku miasta i naładować bateryjki. W tym roku część ferii spędziliśmy w kołobrzeskim ośrodku Aquarius SPA. Mogę polecić go każdemu, kto chce wypocząć i zrelaksować się (strefa SPA znajdująca się w ośrodku oferuje sporo, fantastycznych zabiegów).

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3