Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Festiwal Bomba Megabitowa opowie o kryzysie klimatycznym. Warsztaty, wystawy i koncerty od 5 do 12 września

OPRAC.:
Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Ralph Kaminski wystąpi podczas gali finałowej festiwalu Bomba Megabitowa
Ralph Kaminski wystąpi podczas gali finałowej festiwalu Bomba Megabitowa Andrzej Banaś
W interdyscyplinarnym Festiwalu Przyszłości, odbywającym się w Krakowie w dniach 5-12 września, wezmą udział działacze społeczni, innowatorzy, ludzie kultury, przedsiębiorcy, wykładowcy oraz influencerzy. Wszystko po to, by odpowiedzieć na wyzwania, jakie stawia przed nami kryzys klimatyczny.

Maleje liczba kredytów mieszkaniowych

od 16 lat

Warsztaty edukacyjne, wystawy dzieł sztuki i nowych technologii, projekcje filmowe, debaty i niezwykłe widowisko muzyczne – to wszystko składa się na wszechstronny program Bomby Megabitowej.

- Tematem spajającym poszczególne elementy festiwalu w całość jest katastrofa klimatyczna. Nie ma chyba zjawiska, które w większym stopniu zagrażałoby naszej przyszłości. Wiele spraw musi ulec radykalnej zmianie, tak, abyśmy mogli wkroczyć na drogę zrównoważonego rozwoju. Dlatego dziś angażujemy się w poszukiwanie nowych rozwiązań, także w obszarze kultury – mówi Magdalena Doksa-Tverberg, dyrektorka Krakowskiego Biura Festiwalowego, które wspólnie z Instytutem Polska Przyszłości im. Stanisława Lema jest organizatorem festiwalu.

Finałem imprezy już po raz drugi będzie gala rozdania Planet Lema – nagród przyznawanych w trzech kategoriach: kultura, nauka, technologia. Tego wieczoru odbędzie się pierwsza publiczna prezentacja druku światłem INURU. Ta przewidziana przez Stanisława Lema technologia dziś stała się faktem dzięki innowacyjności polskich naukowców. Wydarzeniem wieczoru będzie występ Ralpha Kaminskiego – jednego z najbardziej intrygujących artystów popowych młodego pokolenia.

- Kiedy łączymy ze sobą perspektywy nauki, kultury i technologii, powstają nowatorskie idee. Najlepszym tego dowodem jest wizjonerska twórczość naszego patrona, Stanisława Lema. I właśnie w tym duchu tworzyliśmy program Bomby Megabitowej – wyjaśnia Maciej Kawecki, prezes IPP. – Zależało nam, by na Festiwalu Przyszłości spotkały się osoby o różnych doświadczeniach i wrażliwościach. Zaprosiliśmy zarówno przedstawicieli starszego pokolenia, jak i wybitnych młodych ludzi. Wierzę, że w tym gronie wyjdziemy poza utarte schematy, bo sytuacja tego wymaga – dodaje.

Kulminacją festiwalu będzie część kongresowa, zaplanowana między 10 a 12 września. W tym czasie w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbędą się dziesiątki debat i wystąpień w ramach czterech głównych pasm. Pierwsze z nich nosi nazwę „Nowa wyobraźnia” i ma odpowiadać na pytanie, w jaki sposób kultura może stanowić pierwszy krok do zmian na lepsze. Pasmo „Klasy klimatu” poświęcone jest problemowi nierówności społecznych, które pogłębiają się w obliczu kryzysu klimatycznego.

Na pytanie, co wszyscy możemy zrobić, by ograniczyć skutki katastrofy, odpowiedzą wydarzenia z cyklu „Rewolucja dnia codziennego”. Ostatnie z głównych pasm, pod nazwą „Zielone technologie”, jest spotkaniem przedstawicieli światów nauki i biznesu, którzy wspólnie wypracowują innowacyjne rozwiązania.

W części kongresowej wystąpią między innymi: językoznawca prof. Jerzy Bralczyk, prezes Fundacji „Domy Wspólnoty Chleb Życia” s. Małgorzata Chmielewska, pisarka i działaczka społeczna dr Sylwia Chutnik, psycholożka i aktywistka dr Joanna Grzymała-Moszczyńska, poetka Małgorzata Lebda, artystka i aktywistka Cecylia Malik, pisarka Dorota Masłowska, redaktor naczelny krakowskiego wydania „Gazety Wyborczej” Michał Olszewski, popularyzator nauki dr Tomasz Rożek, eseista i fotograf Filip Springer, menedżer dr Daniel Trzaskowski, dziennikarz i znawca przyrody Adam Wajrak, rzecznik praw obywatelskich prof. Marcin Wiącek, ekspert do spraw energetyki Jakub Wiech czy historyczka idei i publicystka prof. Karolina Wigura.

- Wśród gości są osoby doskonale znane z ogólnopolskich mediów, ale i takie, które stanowią autorytet i wzór do naśladowania dla węższej grupy. Wszystkich słuchamy równie uważnie. Dowodem tego jest »Scena Młodych«, zajmująca ważne miejsce w programie. Podczas tego cyklu spotkamy między innymi polskich studentów z Berkley, Oksfordu czy Stanforda - mówi
Szymon Kloska z KBF, kurator festiwalu.

Części kongresowej będzie towarzyszyć wystawa artystycznej biżuterii. Jak przekonują kuratorzy – Agata Danielak-Kujda i Giedymin Jabłoński – ekspozycja udowadnia, że ta dziedzina twórczości zajmuje ważne miejsce w sztuce współczesnej i wytworzyła własny język. Prezentowane dzieła zostały zainspirowane książkami Stanisława Lema oraz kosmicznymi wyprawami.

Podczas festiwalu zobaczymy też wystawę malarstwa Darii Solar – polskiej artystki, której prace w zaskakujący sposób problematyzują relacje człowieka z nowymi technologiami. Malarkę doceniono w prestiżowym programie The Lunar Codex, a jej dzieła zostaną umieszczone na biegunie południowym Księżyca jako świadectwo naszego dziedzictwa kulturowego. Wernisaże obu wystaw zaplanowano na 10 września.

Z kolei 11 września Bomba Megabitowa łączy siły z festiwalem muzyki współczesnej Sacrum Profanum, który w tym roku również skupiony jest na problematyce ekologicznej. W efekcie w ICE będziemy mogli uczestniczyć w spektakularnej techno-operze "NeoArctic". Jej celem jest pobudzenie do działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

Wcześniej, bo już w poniedziałek 5 września, startuje obszerna część edukacyjna, która odbywa się w Pałacu Potockich przy krakowskim Rynku oraz w Domu Utopii w Nowej Hucie.

- Wspólnie z IPP zorganizowaliśmy wiele różnych warsztatów, które uwrażliwiają na kwestię ekologii. W nasze przedsięwzięcie finansowo i merytorycznie zaangażowali się partnerzy: Aeris Futuro, Allegro, CDT, ING, PwC, Samsung Memory, Stowarzyszenie Demagog, Sygnis, Uniqa i Volkswagen – mówi Maria Świątkowska z KBF, koordynatorka wykonawcza festiwalu. – Zajęcia są bezpłatne. Kierujemy je do szkół podstawowych i ponadpodstawowych, do rodzin, a także do osób dorosłych, w tym seniorów. Sugerujemy spieszyć się ze zgłoszeniami, bo większość miejsc zapełniła się błyskawicznie – dodaje.

Wstęp na część kongresową i wystawy również jest bezpłatny, należy jednak pobrać wejściówkę. Koncert Ralpha Kaminskiego w ramach gali Nagród Lema, a także opera NeoArctic są biletowane.

Więcej informacji na stronie www.bombamegabitowa.com.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Festiwal Bomba Megabitowa opowie o kryzysie klimatycznym. Warsztaty, wystawy i koncerty od 5 do 12 września - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski