MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Fort "św. Benedykt" coraz bliżej remontu i zyskiwania nowej funkcji. Wielu chętnych do prowadzenia prac

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Podgórski fort 31 "św. Benedykt" coraz bliżej remontu i zyskania drugiego życia. Na przetarg, w którym Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie poszukiwał wykonawcy rewitalizacji i modernizacji tego obiektu dawnej Twierdzy Kraków, wpłynęło właśnie dziewięć ofert. Wybranie wykonawcy przewidywane jest pod koniec kwietnia. - Aktualny przetarg dotyczy wykonania remontu konserwatorskiego elewacji fortu. To pierwszy etap w procesie remontu i adaptacji Fortu 31 "św. Benedykt" do nowych funkcji - wyjaśnia ZBK.

We wtorek, 9 kwietnia, nastąpiło otwarcie ofert w tym przetargu. Kwota przeznaczona na sfinansowanie zamówienia wynosi prawie 5 mln 155 tys. złotych. W przetargu wystartowały firmy m.in. z Krakowa, Warszawy, Jawornika, Krynicy Zdroju, Modlnicy. Najtańsza jest oferta firmy Budmex z Nowego Sącza - opiewa na ponad 3,6 mln zł, natomiast najdroższa - spółki Dyskret z Krakowa (nieco ponad 5 mln zł).

- Przy zachowaniu minimalnych terminów ustawowych na etapie oceny ofert przewiduje się wybranie wykonawcy pod koniec kwietnia. Umowa może być podpisana najwcześniej w pierwszej połowie maja, o ile nie będzie odwołań od wyników postępowania. Termin przewidziany na realizację umowy wynosi 12 miesięcy - przekazali nam urzędnicy ZBK.

 
Docelowo fort ma nie tylko zostać wyremontowany, ale też zaadaptowany do nowych funkcji. Główną funkcją, jaką dla niego przewidziano, jest centrum edukacyjne dla dzieci i młodzieży, upowszechniające wiedzę z zakresu nauk ścisłych. W forcie ma też zostać ulokowana kawiarnia. Na wybór funkcji miały wpływ przeprowadzone pod koniec 2021 r. konsultacje społeczne, w trakcie których mieszkańcy zgłosili wiele pomysłów na zagospodarowanie zabytku, zarazem jednego z najbardziej charakterystycznych obiektów Podgórza.

Operatorem obiektu ma być Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie.

Projekt adaptacji obiektu pod nazwą: Rewitalizacja i modernizacja unikatowego wieżowego Fortu nr 31 "św. Benedykt” wraz z otaczającym terenem w celu przystosowania do funkcji centrum edukacji dzieci i młodzieży z zakresu nauk ścisłych jest jednym tzw. projektów kluczowych, które - decyzją Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa - mają zagwarantowane kilkuletnie dofinansowanie z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. Łącznie na lata 2023-2025 została dla niego przewidziana dotacja w wysokości ponad 6,8 mln złotych.

Prace w ramach projektu zostały podzielone na dwie części:

  • I część obejmuje remont elewacji (przetarg na wybór wykonawcy prac budowlanych w tym zakresie jest aktualnie prowadzony),
  • II część obejmuje pozostałe prace adaptacyjne mające na celu przystosowanie Fortu do nowych funkcji (a więc budowę wszystkich instalacji, posadzek, wykończenia wnętrz, montaż stolarki otworowej, budowa windy itp.) - ta część jest na etapie projektowania i uzgadniania poszczególnych kwestii z odpowiednimi służbami i podmiotami. Przetarg na wybór wykonawcy prac w tej części będzie mógł być przeprowadzony po uzyskaniu wszystkich niezbędnych pozwoleń i decyzji.

Charakterystyczny fort 31 "św. Benedykt" wybudowano na wzgórzu górującym nad Podgórzem, aby stamtąd - wraz z nieistniejącymi już fortami "Krakus" i "Krzemionki" - blokował trakty lwowski (biegnący obecnymi ulicami Bolesława Limanowskiego i Wielickiej) i wiedeński (przebiegający dzisiejszymi ulicami Kalwaryjską i Zakopiańską). Stały w nim armaty i moździerze. Gdy linia obrony przeniosła się dalej od centrum, mieszkali w nim żołnierze. Później pełnił funkcję domu dla mieszkańców kwaterowanych tam przez władze samorządowe. Ostatni lokator opuścił fort w 1984 r., a kolejne 40 lat upłynęło na rozważaniu możliwych scenariuszy przyszłości dla tego obiektu.

Rozważano nawet jego sprzedaż. Ostatecznie jednak miasto odstąpiło od pomysłu zbycia tego jednego z najcenniejszych elementów Twierdzy Kraków. Jak podkreślali już kilka lat temu specjaliści, to nie tylko dzieło fortyfikacji, lecz również jeden z najbardziej eksponowanych elementów Podgórza. Do pomysłu oddania zabytku w prywatne ręce sprzeciw zgłosili miejscy aktywiści oraz radni dzielnicy Podgórze. Po protestach gmina zdecydowała, że Zarząd Budynków Komunalnych będzie szukał dla obiektu dzierżawcy.

W 2022 roku został wykonał remont fosy wraz z kamiennym ocembrowaniem i drewnianej bramy wejściowej, zakonserwowano kamienny portal bramy i oryginalny mechanizm mostu rolkowego, a sam most wybudowano od nowa. Z kolei pod koniec stycznia tego roku wojewódzki konserwator zabytków wydał pozwolenie na prace remontowe elewacji fortu. Mają one szansę ruszyć jeszcze wiosną tego roku. Na kolejne lata planowane są prace adaptacyjne - wykonanie potrzebnych instalacji, położenie posadzek, wykończenie wnętrz.

Polacy czytają więcej

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski