Kraków. Garbarnia zaprasza mieszkańców na piknik z prezentacją planów nowych obiektów sportowych i rekreacyjnych nad Wilgą [WIZUALIZACJE]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
W niedzielę (15 maja) przy okazji meczu Garbarnia Kraków organizuje piknik, podczas którego ma przedstawić plany rozwoju klubowych obiektów sportowych i rekreacyjnych w sąsiedztwie Wilgi.
W niedzielę (15 maja) przy okazji meczu Garbarnia Kraków organizuje piknik, podczas którego ma przedstawić plany rozwoju klubowych obiektów sportowych i rekreacyjnych w sąsiedztwie Wilgi. RKS Garbarnia
Udostępnij:
W niedzielę (15 maja) o godz. 17 Garbarnia Kraków rozegra ostatni mecz w tym sezonie II ligi z Wigrami Suwałki. Wydarzenie będzie połączone z rodzinnym pikniem. Podczas imprezy klub z Ludwinowa zamierza przedstawić mieszkańcom plany rozwoju i budowy nowych obiektów na terenach sportowych przy ul. Rydlówka, w sąsiedztwie Wilgi.

- W ostatnim meczu sezonu 2021/2022 przed własną publicznością podopieczni trenera Macieja Musiała zmierzą się z Wigrami Suwałki. Spotkanie, które odbędzie się w niedzielę 15 maja, o godzinie 17, będzie połączone z rodzinnym piknikiem, dlatego na obiekty przy ul. Rydlówka 23 zapraszamy już od godziny 15. Wstęp na rodzinny pinik oraz sportową rywalizację pierwszej drużyny będzie darmowy - informuje RKS Garbarnia.

W niedzielę bramy wejściowe na stadion zostaną otwarte już o godz. 15, a na obiekt będzie można wejść zarówno od strony ul. Konopnickiej, jak i ul. Rydlówka. Wśród atrakcji, które tego dnia mają towarzyszyć najmłodszym przewidziano m.in.: zabawy dla dzieci z animatorami, dmuchaną zjeżdżalnię, trening piłkarski, watę cukrową, a także wizytę klubowej maskotki. O godz. 17 na murawę stadioniu Garbarni wybiegną zawodnicy „Brązowych”, którzy w ramach meczu 33. kolejki eWinner 2. ligi rywalizować będą z Wigrami Suwałki.

- Do udziału w rodzinnym pikniku zapraszamy wszystkich mieszkańców Krakowa. Na pikniku będą mieli oni okazję do zapoznania się z planami rozwoju Garbarni Kraków oraz okolicy - podkreślają w klubie z Ludwinowa.

Przypomnijmy, że Garbarnia przygotowała projekt zagospodarowania klubowych sportowych obiektów wraz z otoczeniem, gdzie mogłyby powstać ogólnodostępne miejsca rekreacyjne dla mieszkańców. Powodzenie przedstawionego założenia uzależnione jest od zgody miasta na przekształcenie dwóch działek z nieużytków na możliwość wprowadzenia na nich zabudowy. Chodzi o działki, których kształt nie pozwala na wykorzystanie ich pod działalność sportową i nie były planowane pod takie wykorzystanie.

Klub radnych Platforma - Koalicja Obywatelska w radzie miasta przygotował projekt uchwały w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących budowy drogi ekspresowej S7 Kraków - Myślenice. Zaproponowali, by wzięli w nich udział mieszkańcy Krakowa i gmin sąsiadujących ze stolicą Małopolski, także po zachodniej stronie.

Powstanie wielkie drogowe obejście Krakowa? Jest wniosek o k...

Projekt Garbarnia 2.0. zakłada powstanie Parku Sportowego, z którego będą mogli korzystać zawodnicy drużyn RKS Garbarnia, dzieci i młodzież trenująca w Stowarzyszeniu, miasto Kraków w celu organizacji przeróżnych turniejów sportowych (również tych międzynarodowych) jak i innych eventów takich jak koncerty, festiwale, targi, pokazy. Ponadto mieszkańcy okolicznych osiedli spędzający wolny czas na powstałych terenach rekreacyjnych i w obiektach utworzonych z myślą o lokalnej społeczności.

Plan jest taki, że klub oddałby miastu część swoich terenów wzdłuż Wilgi, na których gmina mogłaby stworzyć ścieżkę pieszo-rowerową i park albo parki kieszonkowe. W sąsiedztwie Garbarnia utworzyłaby dwa boiska dla młodzieży typu "Orlik".

Z pieniędzy pozyskanych od inwestora za działki oddane pod zabudowę (na razie nie przedstawiono konkretów, jak miałaby wyglądać, w tym przypadku trwają ustalenia) miałaby powstać trybuna na ok. 1200 widzów za bramką od strony ul. Konopnickiej. W ramach tego obiektu zaplanowano też część komercyjną (siłownia, klinika sportowa, akademik). Pieniądze z części komercyjnej miałby pozwolić na dalsze funkcjonowanie klubu i inwestowanie w kolejne etapy zagospodarowania terenu.

Następny etap obejmowałby montaż podgrzewanej murawy i oświetlenia stadionu. Klub ma także koncepcję budowy trybuny głównej na ok. 1800 miejsc od strony ul. Rydlówka. Tam już stoi budynek klubowy. Trybuna miałaby powstać między nim, a kolejnym bliźniaczym budynkiem, który zostałby wybudowany. Propozycja Garbarni jest taka, że trybuna wraz z drugim obiektem mogłaby powstać z pomocą miasta. Na takiej zasadzie nowy budynek przy trybunie pełniłby funkcje obiektu użyteczności publicznej i mieścił np. żłobek, czy przedszkole dla mieszkańców okolicznych bloków.

Pozostałaby istniejąca trybuna od strony Wilgi, ale zostałaby zmodernizowana tak, by mogła pomieścić ok. 1500 widzów (obecnie ok. 1000). Docelowo stadion miałby więc pojemność ok. 4,5 tys. miejsc.

Projekt Garbarnia 2.0 został zaprezentowany przedstawicielom władz Krakowa oraz radnym z Komisji Sportu, a także radnym Dzielnicy XIII – Podgórze. - Właśnie rozpoczynają się otwarte konsultacje społeczne, dzięki którym każdy zainteresowany będzie mógł zapoznać się z planami rozwoju Garbarni Kraków oraz okolicy - zaznaczają w klubie.

Przypomnijmy, że RKS Garbarnia dysponowała terenem przy ul. Rydlówka o powierzchni 8,8 ha. W 2012 r. zawarła umowę partnerską z deweloperską firmą Murapol dotyczącą inwestycji na obszarze ok. 2 ha. Z tą firmą klub stworzył spółkę, do której wniósł grunt pod zabudowę mieszkaniową. W taki sposób Garbarnia pozyskała udziały w tej spółce, które następnie odsprzedała firmie Murapol. Stało się to jednak wtedy, gdy udziały miały wyższą wartość, po tym jak grunt (wniesiony do spółki przez Garbarnię) został uwolniony pod inwestycję i rozpoczęła się sprzedaż mieszkań. Na terenach przekazanych inwestorowi powstało 5 budynków mieszkalnych (w klubie zaznaczają, że pozostałe osiedla w rejonie stadionu powstały na działkach nienależących do klubu).

W taki sposób Garbarnia pozyskała pieniądze na realizację inwestycji. Dzięki temu przy ul. Rydlówka wybudowano: budynek biurowy z zapleczem socjalno-sportowym, pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią wraz z oświetleniem, boisko treningowe z naturalną nawierzchnią, klubowy parking. W Garbarni zaznaczają, że te wszystkie inwestycje wykonano za klubowe pieniądze.

Garbarnia to klub z wielkimi tradycjami, istniejący od 1921 r. Dziesięć lat później „Młode lwy” z Ludwinowa osiągnęły największy sukces, jakim było zdobycie mistrzostwa Polski. Wizytówką Garbarni był stadion na ok. 20 tys. miejsc przy ul. Barskiej, z którego rozciągał się m.in. malowniczy widok na Wzgórze Wawelskie. Ozdobą i najbardziej charakterystyczną częścią obiektu była kryta trybuna z miejscami dla 4 tys. widzów. Stadion wyburzono w 1973 r., a na jego miejscu wybudowano hotel Forum.

W Garbarni do dziś przechowują egzemplarz krakowskiego „Echa” z 1975 r., gdzie na pierwszej stronie jest artykuł o tym, że w zamian za wyburzenie starego stadionu miasto wybuduje klubowi nowy obiekt na 25 tys. miejsc (w tym 8 tys. pod dachem). Skończyło się na tym, że Garbarnia przez lata tułała się po innych obiektach. Ostatecznie klub otrzymał w zamian od miasta w wieczyste użytkowanie teren między ulicami Konopnickiej, Rydlówka i rzeką Wilgą, na którym obecnie funkcjonuje.

Etapy realizacji projektu: Garbarnia 2.0 – Park Sportowy Garbarnia:

I ETAP:

  • 1. Pozytywne rozpatrzenie przez gminę Kraków wniosku RKS Garbarnia o przekształcenie terenu nieużytków na tereny pod zabudowę wraz z zielenią towarzyszącą;
  • 2. Zagospodarowanie terenu nieużytków klubowych;
  • 3. Przekazanie przez RKS Garbarnia miastu Kraków terenu pod ścieżkę pieszo–rowerową, od ul. Konopnickiej do ul. Rydlówka;
  • 4. Przekazanie przez RKS Garbarnia miastu Kraków terenu pod park kieszonkowy zlokalizowany w sąsiedztwie obecnej trybuny głównej;
  • 5. Wykonanie przez RKS Garbarnia ciągu pieszego chodnika od skrzyżowania ul. Rydlówka przez ul. Nowoorawską do rzeki Wilga;
  • 6. Zagospodarowanie terenu klubowego pod budowę dwóch w pełni funkcjonalnych orlików przeznaczonych dla najmłodszych;
  • 7. Nadanie z inicjatywy RKS Garbarnia nowo powstałej ulicy wzdłuż obiektów klubowych nazwy: ulica Brązowych.

II ETAP:

  • 1. Powstanie trybuny północnej za bramką od strony ul. Konopnickiej z przynależną częścią komercyjną, niezbędną do dalszego finansowania i utrzymania klubu;
  • 2. Dalsze inwestycje w poprawę infrastruktury klubu niezbędnej do funkcjonowania na szczeblu centralnym (podgrzewana murawa, system oświetlenia, trybuna główna spełniająca wymogi licencyjne minimum e-Winner 2.ligi).

FLESZ - Kraków liderem ekologicznych rozwiązań

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Garbarnia zaprasza mieszkańców na piknik z prezentacją planów nowych obiektów sportowych i rekreacyjnych nad Wilgą [WIZUALIZACJE] - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie